۱۳ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۰
بیست‌وپنجمین بسته خبری جمعیت منتشر شد

ازدواج جوانان و جای خالی سیاست‌های حمایتی دولت

بیکاری، مسکن، نشاط سالم و ازدواج، مشکلاتی است که دولت تاکنون برنامه‌ای برای رفع آن ارائه نکرده است. کم‌توجهی دولت به رفع موانع اقتصادی ازدواج در حالی صورت می‌گیرد که به اعتقاد کارشناسان، مشکلات اقتصادی برزگترین مانع پیش‌روی ازدواج جوانان است.

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌وپنجمین بسته خبری جمعیت منتشر شد. در این شماره به موضوع افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان و گزارش مؤسسات بین‌المللی پیرامون شیب نزولی رشد جمعیت ایران پرداخته شده است.

ازدواج جوانان و جای خالی سیاست‌های حمایتی دولت

سن ازدواجاز بدو تشکیل دولت یازدهم، تقریباً هیچ‌کدام از وعده‌های دولت نسبت به بهبود وضعیت جوانان محقق نشده است. بیکاری، مسکن، نشاط سالم و ازدواج، مشکلاتی است که دولت تاکنون برنامه‌ای برای رفع آن ارائه نکرده است. مجلس نهم در آخرین روزهای عمر خود، با درنظر گرفتن منابع مالی عظیم بانک‌ها، دولت را مکلف به افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان کرد؛ اقدامی که بانک‌ها را شدیداً خشمگین کرده است.

عباس صلاحی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد در حال حاضر بانک‌های عامل اعتبارات خوبی دارند که مجلس در جلسات کارشناسی شده با به این نتیجه رسید که اعتبارات وام ازدواج جوانان را افزایش دهد. همچنین طبق اعلام حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، بانک‌ها از حیث منابع قرض‌الحسنه جاری به رقم بسیار نجومی ۶۶ هزار میلیارد تومان دسترسی دارند که رقم مورد انتظار برای پرداخت سالانه وام ازدواج از جانب بانک‌ها بسیار کم‌تر از آن است.

در مقابل، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی اعتقاد دارد: «افزایش وام ازدواج با توجه به محدودیت منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها نمی‌تواند عملیاتی شود؛ برای اینکه بانک‌ها برای پرداخت این تسهیلات، منابع مالی محدودی دارند».

از سوی دیگر، صلاحی، نماینده مجلس می‌گوید: «طبق مصوبه مجلس، قرار بود در سال ۹۴، دولت ۴ هزار میلیارد تومان از درآمد یارانه ها را به اشتغال جوانان تخصیص دهد، که یک ریال از آن هم تاکنون محقق نشده است، لذا این مساله به مشکلات جوانان دامن می‌زند».

کم‌توجهی دولت به رفع موانع اقتصادی ازدواج در حالی صورت می‌گیرد که به اعتقاد کارشناسان، مشکلات اقتصادی برزگترین مانع پیش‌روی ازدواج جوانان است. جلیله روشن‌نهاد، کارشناس مسائل اجتماعی با تأکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین دلایل تأخیر ازدواج جوانان، عوامل اقتصادی است، عدم برخورداری از شغل، مسکن، هزینه تهیه لوازم و ضروریات زندگی و جشن ازدواج را مهم‌ترین علت تن ندادن جوانان به ازدواج می‌داند.

بحران جمعیت ایران؛ از تصدیق خارجی‌ها تا انکار داخلی‌ها

جمعیتپریسا فرهادی، استاد حوزه و دانشگاه در خصوص وضعیت جمعیتی ایران در سالهای آینده توضیح داد که با این روند در سال ۱۴۸۰، جمعیت کشور به ۳۲ میلیون نفر می‌رسد که ۲۵ درصد آن سالمند است و این برای نسل‌های آینده خسارت‌های جبران‌ناپذیری برجای می‌گذارد.

در همین رابطه، یک رسانه استرالیایی به نقل از محققان بین‌المللی گزارش داد سیاست مهار جمعیت در ایران به قدری موفق بوده و در جامعه ایرانی نهادینه شده است که حتی با تغییر رویکرد دولت در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ و تلاش های آن برای بازگرداندن رشد جمعیت به سطح قبلی جواب نداد و خانواده های ایرانی به دلیل تغییرات فرهنگی، در برابر سیاست این دولت رویکرد مثبتی نداشتند و رشد جمعیت ایران همچون گذشته سیر نزولی خود را حفظ کرد. همچنین در گزارش‌های رسمی صندوق جمعیت سازمان ملل به طور خاص در مورد ایران نوشته شده است: «سالخوردگی جمعیت در ایران دارای وجوه مشترک فراوانی با سالخوردگی جمعیت دنیا است؛ در عین حال، زمینه‌های جمعیتی و فرهنگی متفاوت باعث شده تا از حیث سرعت پیری جمعیت و گستره سالخوردگی، چهره‌ای منحصر به فرد داشته باشد».

جای تعجب ندارد که رسانه‌های برون‌مرزی کاهش جمعیت ایران را موفقیت تصور کنند، اما نکته جالب توجه، تایید این دست اظهارات توسط کارشناسان داخلی است. خبر جالب توجه در این خصوص، مصاحبه مفصل شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس برجسته است که عنوان داشت: «تغییرات و تحولات جمعیتی رخ داده در حال حاضر را با نگاه انتقادی نمی‌بینیم، چرا که جبر تاریخ این‌گونه بوده است». به گفته وی، ایران ۳۱میلیونی در کار نیست و «اگر نرخ باروری زیاد شود و نرخ جمعیت هم یکباره زیاد شود، با بحران مواجه می‌شویم. این کار درست مانند بندبازی است؛ در سیاست‌های تنظیم نرخ باروری باید تعادل را در اندازه‌ای رعایت کنیم که نه کاهش و نه حتی افزایش بی‌رویه‌ای در این مورد رخ ندهد». مشخص نیست استاد برجسته جمعیت‌شناسی، بر طبق کدام آمار از افزایش نرخ باروری و نرخ جمعیت سخن گفته‌اند در حالی که نرخ باروری کشور از رقم ۶٫۵ در دهه ۶۰، به ۱٫۸ در حال حاضر رسیده است.

سایر اخبار مهم

ایتالیا در برابر پیری جمعیت چه می‌کند؟

پیری جمعیت در ایتالیا نه تنها موجب شده تا این کشور با کاهش نیروی کار جوان روبرو شود، بلکه به دلیل نیاز به افزایش بودجه های بهداشتی و حمایتی ویژه سالمندان و پرداخت مستمری به آنها، اقتصاد این کشور نیز به میزان قابل توجهی تحت تأثیر این پدیده قرار گرفته است.

درمان زوج‌های نابارور خوزستانی در اهواز

جهاد دانشگاهی خوزستان اعلام کرد با وجود مرکز درمان ناباروری در داخل استان، زوج‌ها برای درمان ناباروری می توانند درمان خود را در همین استان ادامه دهند.

افزایش جمعیت شهرنشین ایران

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع)، اعلام کرد بیش از ۷۰ درصد از جمعیت ایران شهرنشین هستند و در آتیه نه‌ چندان دور این سهم به ۸۰ درصد ارتقا می‌یابد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: