افت ۲۸ درصدی تجارت ایران و ترکیه در سه ماهه اول ۲۰۱۶

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۲.۰۱ میلیارد دلار رسید.

به گزارش عیارآنلاین ،آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سه ماه نخست سال جاری میلادی با افت ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری دو کشور که در ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۵ بالغ بر ۲٫۸ میلیارد دلار گزارش شده بود در سه ماهه نخست امسال به ۲٫۰۱ میلیارد دلار کاهش یافته است.

افت مبادلات تجاری دو کشور در این دوره مربوط به افت واردات ترکیه از ایران بوده است. ترکیه در ماه های ژانویه تا مارس سال میلادی گذشته ۱٫۹۲۹ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. این رقم با افت ۴۱ درصدی در سه ماهه نخست امسال به ۱٫۱۳۴ میلیارد دلار رسیده است.

نفت و گاز مهمترین کالاهای وارداتی ترکیه از ایران هستند و افت واردات ترکیه از ایران(به لحاظ ارزش) طی ماه های اخیر عمدتا به دلیل افت قیمت و گاز بوده است.

در عین حال صادرات ترکیه به ایران در سه ماهه نخست امسال با رشد ۰٫۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۸۷۶ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در سه ماهه نخست سال قبل ۸۷۱ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود .

صادرات ترکیه به ایران در سال ۲۰۱۴ با افت ۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۳٫۸۸۶ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۵ نیز با وجود امضای توافق تجارت ترجیحی صادرات ترکیه به ایران با افت ۱۱٫۴ درصدی مواجه شد و به ۳٫۶۶۵ میلیارد دلار رسید.

ایران دوازدهمین مقصد صادراتی ترکیه و یازدهمین تامین کننده کالاهای مورد نیاز این کشور در سه ماهه نخست سال جاری میلادی شناخته شده است.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: