رئیس کانون انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی:

واردات نباید باعث تعطیلی واحدهای تولیدی داخلی شود/ قیمت تمام شده تولید بالاست

رئیس کانون انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی گفت: واردات موضوع قابل قبولی است ولی باید طوری مدیریت شود که باعث تعطیلی واحدهای تولیدی داخل نشود.

به گزارش عیارآنلاین ،محمد دیانی در مراسم رونمایی از نسل جدید یخچال فریزر تولید داخل اظهارداشت: در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی برخی از مواد اولیه مورد نیاز خود مانند ورق فولادی و مواد پتروشیمی را گران‌تر از قیمت‌های جهانی خریداری می‌کنند که این مسئله باعث افزایش قیمت تمام شده تولید آنها می‌شود.

وی ادامه داد: مواد پتروشیمی را گران‌تر از قیمت‌های جهانی می‌خریم و در چنین شرایطی ورق‌های فولادی را از شرکت فولاد مبارکه بالاتر از نرخ‌های جهانی خریداری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین واردکنندگان کشور در بخش لوازم خانگی فعال هستند، افزود: بیشترین حجم واردات در زمینه لوازم خانگی صورت می‌گیرد به طوریکه بعد از واردات علوفه بیشترین میزان واردات به لوازم خانگی اختصاص داشته و در عین حال بیشترین میزان قاچاق را نیز در این بخش شاهد هستیم.

دیانی تاکید کرد: میزان عمق ساخت داخل لوازم خانگی افزایش یافته و تولیدکنندگان داخلی از توان رقابتی بالایی در زمینه کیفیت و عرضه محصولات دارا هستند اما قیمت تمام شده تولید در ایران بالا است و نمی‌توانیم رقابت زیادی در این زمینه داشته باشیم.

وی توضیح داد: دلیل مسئله آن است که تولیدکنندگان مجبورند نرخ سود ۳۲ درصدی به برخی موسسات مالی پرداخت کنند که همین مسئله قیمت تمام شده تولید را افزایش می‌دهد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در ادامه با تاکید بر لزوم مدیریت واردات لوازم خانگی گفت: در صحبت‌هایی که در خصوص سفر یک گروه اقتصادی از کره جنوبی به ایران مطرح است از حضور نمایندگان ۲۰ شرکت تولیدکننده لوازم آرایشی، ۲۰ شرکت فعال در صنعت نساجی و یک سری شرکت‌های ساخت و اجرای پروژه‌های پتروشیمی و نفتی صحبت می‌شود.

وی ادامه داد: واردات موضوع قابل قبولی است ولی باید طوری مدیریت شود که باعث تعطیلی واحدهای تولیدی داخل نشود،ما با واردات مخالف نیستیم.

دیانی با تاکید بر لزوم حرکت از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد خصوصی گفت: بسیاری از برنامه‌های اقتصادی تا زمانی که این اتفاق نیفتد قابل انجام نخواهد بود.

وی در پایان با اشاره به دستیابی تولیدکنندگان داخلی به تولید نسل جدید یخچال فریزر در دنیا گفت: این محصول از تکنولوژی بالایی برخوردار است که بدون استفاده از امکانات دولتی و توسط گروه انتخاب به تولید رسیده است.

ارائه گزارش اقتصاد مقاومتی استان‌ها به مقام معظم رهبری در هر هفته

به گزارش فارس، زرگرپور استاندار اصفهان نیز در این مراسم با بیان اینکه دولت ۱۲ برنامه در شورای اقتصاد در راستای دستیابی به اقتصاد مقاومتی تصویب کرده است، گفت: بیش از ۲۵۰ فعالیت اقتصادی در این راستا شناسایی شده و ستاد اقتصاد مقاومتی در استان‌ها تشکیل شده است که هر هفته تشکیل جلسه می‌دهند و گزارش آنها به دولت و همچنین مقام معظم رهبری ارائه می‌شود.

به گفته وی ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی صنعت توسط واحدهای صنعتی در استان اصفهان تامین می‌شود و ۱۰ درصد صنایع بزرگ کشور در این استان قرار دارند.

زرگرپور با اشاره به تلاش دولت برای کاهش نرخ تورم از ۴۵ به ۱۱ درصد گفت: امیدواریم این عدد تا پایان امسال تک رقمی شود و از رکود ساختاری به طور کامل خارج شویم.

منبع: فارس

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: