براساس آمار گمرك؛

رشد۸ درصدی صادرات غیرنفتی درفروردین/ثبت یک میلیارددلار مازاد تراز تجاری

ارزش صادرات غیرنفتی در نخستین ماه سال‌ جاری با ۷٫۹۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به سه میلیارد و هفت میلیون دلار رسید.

به گزارش عیارآنلاین ، در فروردین ماه امسال هشت میلیون و ۱۸۳ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و هفت میلیون دلار از طریق گمرکات اجرایی به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۳۷ و ۸۹ صدم درصد و از نظر ارزش ۷ و ۹۱ صدم درصد افزایش داشت.
در همین مدت، یک میلیون و ۹۲۵ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار وارد کشور شد که از لحاظ وزن ۲ صدم درصد کاهش و از نظر ارزش ۷ صدم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. بدین ترتیب تراز تجارت خارجی کشور در فروردین ماه امسال با بیش از یک میلیارد دلار افزایش به نفع صادرات مثبت بود.
براساس آمار گمرک ایران، در مدت مذکور میعانات گازی به ارزش ۵۴۵ میلیون دلار و محصولات پتروشیمی و سایر کالاها به ارزش ۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار صادر شد. کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، جمهوری کره و هند پنج کشور عمده مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی (با احتساب میعانات گازی) ایران بودند.
در این مدت؛ لوبیای سویا با ۸۷ میلیون دلار ارزش، ذرت دامی با ۵۹ میلیون دلار ارزش، جو به استثنای بذر با ۵۴ میلیون دلار ارزش، دانه گندم خوراکی با ۴۶ میلیون دلار و کنجاله سویا با ۴۰ میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای وارداتی بودند که از کشورهای چین، امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان، هند و سایر کشورها وارد کشورمان شد.
براساس این گزارش؛ در فروردین ماه امسال، بالغ بر یک هزار و ۶۹۴ دستگاه خودرو سواری وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶۴ و ۶۹ صدم درصد افزایش داشت. ارزش این تعداد خودرو حدود ۴۱ میلیون دلار بوده که نسبت به فروردین ماه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری ۱۲۵ و ۷۴ صدم درصد رشد داشته است.
میانگین قیمت هر تن کالای صادراتی در این مدت ۳۶۷ دلار و کالای وارداتی یک هزار و ۲۹ دلار بوده است.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: