کاهش ارزش دلاری واردات پنج محصول مهم کشاورزی در سال ۹۴

بررسی جدول آماری سازمان توسعه تجارت ایران نشان می دهد، ارزش پنج محصول مهم کشاورزی وارداتی در سال گذشته شامل ذرت، گندم، برنج، لوبیا و کنجاله سویا، چهار میلیارد و ۳۴۷ میلیون دلار بود که نسبت به سال پیش از آن کاهش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، بررسی این آمارها همچنین بیانگر این است که پنج محصول یادشده، ۶۰ درصد ارزش واردات ۱۰ کالای شاخص وارداتی پارسال را به خود اختصاص داده اند.
همچنین ارزش واردات ذرت دامی با بالاترین سهم در سال گذشته به رقم یک میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار رسید که این رقم ۳٫۴ درصد از سهم ارزش کل واردات را به خود اختصاص داد و قیمت پایه هر تن واردات آن برابر با ۲۲۹ دلار بود.
بررسی ارزش قیمت پایه ذرت دامی وارداتی امسال نسبت به سال ۱۳۹۳ نیز کاهش ۲۰ درصدی را نشان داد؛ در عین حال درصد تغییرات ارزش پارسال نسبت به سال ۹۳ نیز ۲۰ درصد کاهش را نشان می دهد.
همچنین دانه گندم وارداتی بجز گندم دامی به ارزش ۸۶۲ میلیون دلار وارد کشورشد که در رتبه دوم۱۰ قلم عمده وارداتی جای گرفت و سهم ۲٫۱ درصدی از ارزش کل واردات سال گذشته را کسب کرد.
قیمت پایه هرتن دانه گندم ۲۶۸ دلار ثبت شده که نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش ۱۹ درصدی یافت؛ علاوه براین درصد تغییرات ارزش آن نیز درمقایسه با سال ۱۳۹۳ افت ۶۲ درصدی را به همراه داشت.
براساس آمار به دست آمده از این جدول، سال گذشته ۷۲۸ میلیون دلار ارزش واردات لوبیای سویا بود که درصد تغییرات ارزش آن نسبت به سال ۱۳۹۳ رشد ۳۱۹ درصدی را ثبت کرد.
درصد سهم ارزش لوبیای سویا وارداتی از کل واردات ۱٫۸ درصد بود و قیمت پایه هر تن این محصول ۴۳۶ دلار و درصد تغییرات قیمت پایه نسبت به سال ۱۳۹۳ نیز کاهش ۱۲ درصدی یافت.
علاوه بر این، برنج وارداتی در رتبه چهارم ۱۰ قلم عمده واردات سال ۹۴ به ارزش ۶۸۰ میلیون دلار قرار گرفت که ۱٫۶ درصد از ارزش کل واردات پارسال را از آن خود ساخت.
قیمت پایه هر تن برنج وارداتی ۹۱۴ دلار ثبت شده که نسبت به قیمت پایه در سال ۱۳۹۳ افت ۲۳ درصدی داشت و درصد تغییرات ارزش آن در مقایسه با سال ۱۳۹۳ به میزان ۵۲ درصد کاهش نشان داد.
کنجاله سویا به عنوان پنجمین قلم وارداتی در سال گذشته ثبت شده که ارزش واردات آن ۶۷۲ میلیون دلار بود و ۱٫۶ درصد از ارزش کل واردات را از آن خود ساخت.
قیمت پایه هر تن کنجاله سویا وارداتی ۴۵۲ دلار بود که درصد تغییرات قیمت پایه نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش ۲۳ درصدی داشت و درصد تغییرات ارزش در مقایسه با سال ۹۳ بیش از ۴۶ درصد کاهش یافت.
علاوه بر پنج محصول یادشده که در بین ۱۰ کالای وارداتی عمده در سال گذشته، رتبه نخست تا پنجم را به خود اختصاص دادند، قطعات منفصله تولید خودرو سواری، ماشین آلات و دستگاه های قالب گیری سوخت های معدنی جامد، ماژول نمایشگر (تابلوهای روان ال.ای.دی)، تولیدات فولادی و وسایل نقلیه موتوری نیز جایگاه ششم تا دهم اقلام عمده وارداتی در سال ۹۴ را به خود اختصاص دادند.
بررسی آماری نشان می دهد در بین اقلام عمده وارداتی غیر از قطعات منفصله خودرو سواری، سایر اقلام در قیمت پایه نسبت به مدت مشابه (۱۲ ماهه ۹۳) کاهش قیمت داشتند.
به گزارش عیارآنلاین، وزارت جهاد کشاورزی پیشتر اعلام کرده بود: مجموع تولیدات بخش کشاورزی در دوره ۹۴- ۱۳۹۲ رشد ۱۵٫۴ درصدی داشت که از ۹۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۱۱۲ میلیون تن در سال ۱۳۹۴ رسید که این مهم یکی از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم محسوب می شود.

منبع: ایرنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: