منابع مالی واحدهای کوچک از طریق خرید و فروش با واحدهای متوسط و بزرگ تأمین می شود

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران از ورود یک‌هزار طرح متوسط به چرخه تولید در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در کشور طی سال ۹۵ خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین ،از سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران؛ «علی یزدانی » در جلسه کارگروه ایجاد رونق در بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی و معدنی و طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی گیلان اظهار کرد: امسال یک‌هزار طرح متوسط در استان‌های مختلف به چرخه تولید بر می‌گردد و این طرح‌ها به غیر از برنامه‌های معمولی است.
وی فعال کردن واحدهای متوسط مذکور را در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های فرماندهی این ستاد عنوان کرد و افزود: تعداد ۳۵۰ طرح مذکور به طور کامل متوقف است و ۶۵۰ واحد زیر ظرفیت فعالیت می‌کند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه برای هر کدام از واحدهای متوسط به طور میانگین سه میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: طرح‌های دارای تا ۵۰ نفر اشتغال واحدهای کوچک تلقی می‌شود و از ۵۰ تا ۱۵۰ نفر متوسط است، اما به دلیل اینکه برنامه‌ریزی مرکز آمار ایران بر مبنای ۱۰۰ نفر اشتغال محاسبه می‌شود، اشتغال ۵۰ تا ۱۰۰ نفر را طرح‌های متوسط برشمردیم و ۱۰۰ نفر به بالا طرح‌های بزرگ تلقی شده است.
مهندس یزدانی از راه‌اندازی دو هزار طرح بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سال ۹۵ خبر داد و بیان کرد: به هر کدام از طرح‌ها دو میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌شود و در مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح‌های مذکور پیش‌بینی شده است.
وی، اشتغالزایی طرح‌های مذکور را ۱۸۴ هزار و ۵۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: اشتغال مذکور به غیر از اشتغال ایجاد شده توسط طرح‌های موجود در حال احداث است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به طرح‌های فعال در داخل و خارج از شهرک‌های صنعتی، خاطرنشان کرد: اشتغال طرح‌هایی که به بهره‌برداری می‌رسند به غیر از راه‌اندازی دو هزار واحد است.
مهندس  یزدانی به توسعه خوشه‌های صنعتی در سال ۹۵ اشاره کرد و یادآور شد: توسعه خوشه‌های صنعتی با تشکیل پیمانکاری‌های فرعی پیگیری می‌شود.
وی، یکی از رسالت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را پیوند واحدهای کوچک با واحدهای متوسط و بزرگ خواند و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم منابع مالی واحدهای کوچک از طریق خرید و فروش با واحدهای متوسط و بزرگ تامین شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مطالعات امکان‌سنجی توسعه خوشه‌های کسب و کار را از جمله برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال ۹۵ ذکر کرد و افزود: امسال تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی، شرکت‌های مدیریت صادرات و آموزش کارکنان واحدهای تولیدی پیش‌بینی شده است.
مهندس‌یزدانی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار آموزش کارکنان واحدهای تولیدی امسال در کشور انجام می‌شود، تصریح کرد: دوره‌های کارآفرینی، اصلاح خط، تامین مالی، بازار و… در آموزش به کارکنان واحدهای تولیدی پیش‌بینی شده است.
وی از برگزاری ۱۱۵ دوره آموزشی با آموزش ۳ هزار و ۲۴۳ نفر در گیلان خبر داد و بیان کرد: آموزش‌ها محدود به واحدهای داخل شهرک‌های صنعتی نیست و شامل غیر از شهرک‌های صنعتی می‌شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به پرداخت تسهیلات به ۲۹۴ واحد تولیدی در گیلان اشاره کرد و گفت: ۵۹ طرح مذکور نیمه‌تمام است و در مجموع ۳۵۳ واحد تولیدی شامل طرح مذکور می‌شود.
مهندس یزدانی با اشاره به پرداخت ۴۷۰ میلیارد تومان تسهیلات برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی در گیلان، خاطرنشان کرد: اگر کارگروه استانی بتواند با استفاده از قابلیت‌های داخل گیلان بیش از واحدهای مذکور را فعال کند، منعی وجود ندارد.
وی به پرداخت کمک‌های بلاعوض به واحدهای تولیدی براساس سیاست‌های «اس.ام.ای» اتحادیه اروپا اشاره کرد و یادآور شد: اگر در راستای حوزه‌های اعلام شده از طریق اتحادیه اروپا بتوان پروژه‌ای در استان تعریف کرد، استفاده از این قابلیت وجود دارد که از تسهیلات اتحادیه اروپا استفاده کنیم.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه از دریافت کمک‌های اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته محروم بودیم، اظهار کرد: امسال در لیست پرداخت تسهیلات اتحادیه اروپا قرار گرفتیم و این طرح‌ها بیشتر در حوزه‌های هایتک، «اس.ام.ای» و مباحث زیست‌محیطی است.

منبع: شاتا

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: