۷ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۷

توکلی: پذیرش لایحه برنامه ششم از طرف مجلس خلاف آیین‌نامه است/ طبق قانون دولت باید برنامه را به مجلس بدهد نه احکام را!

احمد توکلی، عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم آنقدرها به روند بررسی این برنامه معترض است که می‌گوید به جز یک جلسه، در هیچکدام از جلسات کمیسیون شرکت نکرده‌ است. اعتراضی که می‌گوید آن را به هر ترتیبی ادامه خواهد داد تا بلکه جلوی تصویب برنامه ششم در مجلس نهم را بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین ، آقای تاجگردون نامه‌ای به آقای لاریجانی نوشتند و گفتند که بررسی برنامه ششم در مجلس نهم متوقف شود. کمیسیون تلفیق اما به‌طور جدی پیگیر تصویب است. شما بین این دو نظر چه موضعی دارید؟
من نظر مستقلی دارم که آن را طرح می‌کنم و برخی قسمت‌های نامه آقای تاجگردون را هم قبول دارم. اینکه می‌گویند در مجلس بعدی این برنامه تغییر خواهد کرد و به آن ضربه وارد می‌شود، من هم‌چنین احتمالی می‌دهم و ممکن است همین کار را بدتر هم بکند. اما نظر من چیزی فراتر از این است و من به اصل موضوع ایراد دارم.
یعنی ایراد شما به اساس لایحه برنامه ششم است؟
اصلا پذیرش این لایحه از طرف مجلس خلاف آیین‌نامه است و تشکیل کمیسیون تلفیق قانونی نیست. تلاش کمیسیون تلفیق را البته من خیرخواهانه می‌دانم. اما همین تلاش را بدعتی در قانونگذاری می‌دانم که بدعت خوبی نیست.
از چه منظر؟
چیزی که دولت آورده و به عنوان لایحه به مجلس تقدیم کرده، خودش اسمش را گذاشته احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم. یعنی این برنامه ششم نیست. از این روشن‌تر هم نمی‌تواند بگوید. بعد در مقدمه این لایحه بر خلاف معمول تعاریف را بیرون از مواد آورده و ذیل مقدمه ذکر کرده است. در تمام قوانین اصل است که ترومولوژی را در ماده یک ذکر می‌کنند. وقتی اینها را قبل از مواد آورده، قدرت سندیت را از آن سلب کرده و دیگر کسی نمی‌تواند بگوید که اینها قانون است. در این تعاریف صریح نوشته شده که سند توسعه را دولت تصویب می‌کند. این واضح است. دولت می‌گوید شما احکام را تصویب کنید و به من بدهید، من خودم سند توسعه را تصویب می‌کنم. استناد آن هم در نامه‌ای که آقای روحانی به مجلس نوشته به اصل ١٢۶ بر می‌گردد. آقای احمدی‌نژاد هم در دوره خودش به همین استناد کرد و برای مقام معظم رهبری نوشت. به دستور رهبری هم جلسه‌ای تشکیل شد که سه نفر از مجلس، سه نفر از دانشگاه، سه نفر از شورای نگهبان و سه نفر از دفتر رهبری بودند. ١٨ جلسه دعاوی آقای احمدی‌نژاد را بررسی می‌کردند و به اتفاق این دعاوی رد شدند. اصل ١٢۶ می‌گوید که رییس‌جمهوری مسوولیت امور برنامه و بودجه و امور استخدامی کشور را به‌طور مستقیم بر عهده دارد و می‌تواند اداره آنها را به عهده دیگری بگذارد. از این بند استنتاج کردند که مسوولیت تصویب برنامه توسعه به عهده دولت است، در حالی که اینجا اجرای آن را بر عهده دولت گذاشته نه قانونگذاری را.
یعنی شما نظرتان مخالفت با اصل قضیه است؟
نه. من می‌گویم ترتیب اصل موضوع اشتباه است و باید این‌گونه می‌بود که مجلس اگر می‌خواست لایحه را بپذیرد باید آن را قانون عادی تلقی می‌کرد. این قانون برنامه نیست و باید در آن شرایط می‌رفت به کمیسیون ذی‌ربط خودش تا مسائل را بررسی می‌کرد.
به هر حال این را الان پذیرفته‌اند و دارند کار خودشان را می‌کنند.
شما می‌گویید به هر حال پذیرفته‌اند اما من می‌گویم غیرقانونی است و باید مخالفت بشود. نباید ادامه پیدا کند. برای اینکه طبق قانون دولت باید برنامه را به مجلس بدهد نه احکام را. قانون نوشته که برنامه شامل چه چیزهایی می‌شود و این برنامه نیست. الان یک سری مواد را به عنوان برنامه ششم آورده‌اند. مجلس آنها را به عنوان برنامه پذیرفته است و به نام برنامه برای آن کمیسیون تلفیق تشکیل شده است. همه اینها غیرقانونی است.
شما خودتان به عنوان یک عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم در جریان این بررسی‌ها چه اقدامی کرده‌اید؟ به هر حال کمیسیون کار خودش را دارد می‌کند و شما هم عضو هستید.
من اصلا نرفته‌ام به جلسات کمیسیون. من هیچکدام از جلسات را نرفته‌ام. به اندازه کافی اعتراض کردم و فقط در یک جلسه برای بیان اعتراضات رفتم. به آقای لاریجانی هم گفتم و هم نامه نوشتم و اصرار دارم که همه قوا و کشور با این روش ضرر می‌کنند. نهایتا هم این برنامه باید به صحن مجلس بیاید و امثال بنده هم آنجا هستیم و تا بتوانیم جلوی تصویب برنامه را به این شکل خواهیم گرفت.
فرض بگیریم الان بحث حقوقی را کنار بگذاریم. از منظر یک کارشناس اقتصادی عضو مجلس که در جریان تحولات هستید، به این فرآیندی که در سه هفته آینده طی خواهد شد و همچنین بحث‌هایی که برای ارجاع برنامه به مجلس بعدی وجود دارد، چگونه نگاه می‌کنید؟
من این کار را نمی‌پسندم. هر چند انگیزه کمیسیون تلفیق را محترم می‌دانم.
شما این گزاره که گفته می‌شود ‌انگیزه بررسی در این سه هفته سیاسی است را قبول ندارید؟
نه. اینکه گفته می‌شود سیاسی‌کاری رخ داده این‌طور نیست. به هر حال در کمیسیون تلفیق چهره‌ای چون آقای ابوترابی‌فرد دنبال کار است که دولت هم قبولش دارد و همه می‌دانند اهل این سیاسی‌کاری‌ها نیست. اینها می‌گویند وقتی مجلس بعدی شروع شود، نمایندگان تا سه چهار ماه نمی‌توانند برنامه ششم را بررسی کنند و عملا کار به شهریور و مهر می‌افتد. چون توان تخصصی در مجلس بعدی متاسفانه کم است. وقتی این‌طور است بودجه سال بعد هم بدون برنامه به مجلس می‌آید.
نظر شما در کمیسیون تلفیق چه بود؟
من می‌گفتم شما حق ندارید این برنامه را بررسی و تصویب کنید. آنها هم می‌گفتند که ما می‌خواهیم به کمک دولت بیاییم و به کمک کارشناسان آنها از چیزی که در سند برنامه آورده‌اند، مواردی بر می‌داریم و کنار احکام می‌گذاریم و این می‌شود برنامه ششم. خب این مخلوط کردن قدرت است. یعنی اینکه دولت می‌تواند هر چه اینجا تصویب شد را بگوید که قبول ندارم.
سرنوشت این فرآیندی که در پیش گرفته شده را چطور می‌بینید و فکر می‌کنید به کجا خواهد رفت؟
من فکر می‌کنم که برنامه ششم در مجلس نهم تصویب نشود و این تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید.
چرا؟
برای اینکه مخالفان جدی هم امثال خود من هستند که می‌گویند کار غلط است و اختلاف بین دولت و مجلس را زیاد می‌کند. مجلس بعدی را هم به واکنش وا می‌دارد و از این گرفتاری‌ها برای کشور درست می‌کند و وقت زیادی از قوای مقننه و مجریه سر این دست مسائل شکلی که بسیار مهم هم هستند، گرفته خواهد شد. نهایتا هم چیز درست و حسابی که دردی دوا کند از این فرآیند در نخواهد آمد. برای اینکه نمایندگان ظرفیت فنی، علمی و وقتی را ندارند تا این کار را انجام دهند.
نمایندگان مجلس نهم یا مجلس دهم؟
نه، همه مجالس. هیچ مجلسی این ظرفیت و زمان را ندارد که احکام را تبدیل به لایحه برنامه کند. مجلس دهم هم من معتقدم به طریق اولی ندارد. چون این تجربه آنجا متمرکز نیست و اکثر نمایندگان تازه‌کار هستند. اما بحث این مجلس و آن مجلس نیست. اینکه مجلس احکام را تبدیل به لایحه برنامه کند، از پایه مشکل دارد و نمی‌شود و کار مجلس نیست. مجلس به جای این کارها باید می‌نشست و با دولت مذاکره می‌کرد که کار از پایه درست می‌شد. دولت وقتی می‌خواست کار جدید انجام دهد باید با مجلس تفاهم می‌کرد.
الان مسیر درست از نظر شما چیست؟
الان دولت باید می‌آمد اعلام می‌کرد که این برنامه ششم نیست و می‌گفت که مجلس احکام را به من بدهد تا من برنامه را به مجلس دهم ببرم. آنجا هم ببرد گرفتاری‌هایی دارد که اشاره کردم اما مسیر قانونی این است و درست‌تر بود که این کار را می‌کردند.
الان چند نفر این دست انتقادات شما را در کمیسیون تلفیق درست می‌دانند؟
من برآورد دقیق ندارم. ولی در کمیسیون افرادی مثل آقای مطهری و پزشکیان و دوستان دیگر هم همین نظر را دارند و سخت مخالف هستند. من به جز جلسه اول به هیچ جلسه دیگری نرفتم اما شنیدم که در جلسات بعدی هم اعتراضات خیلی جدی بوده است و با دردسرهایی به اینجا رسیده‌اند.
از نظر آقای لاریجانی مطلع هستید؟
یک روز صبح که با هم به مجلس می‌آمدیم درباره نامه‌ای که من در همین رابطه به ایشان نوشتم، گفت که حق با شما است و من هم همین نظر را دارم. اما امروز دیدم که می‌گویند ایشان موافق بررسی لایحه برنامه در مجلس نهم است. نمی‌دانم دلیل این موافقت چیست و چه شده نظر ایشان برگشته است و چگونه توافق کرده‌اند.
نظر دولت را هم می‌دانید؟
خبرها می‌گویند که آنها هم موافق هستند، اما من از صحت و سقم آن بی‌اطلاع هستم.

منبع: اعتماد

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: