۱۰ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰

آیا مشکل اصلی تجارت کشور کارت بازرگانی است؟

گرچه روال فعلی کارت بازرگانی مشکلات فراوانی دارد، اما مشکل اصلی تجارت خارجی کشور، عدم شفافیت است. لازم است مسئولین تجارت خارجی کشور با ایجاد شفافیت در این حوزه، شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنند که دیگر نیازی به کارت بازرگانی نباشد.

کارت بازرگانیبه گزارش عیارآنلاین، در هفته‌های اخیر صحبت از حذف کارت بازرگانی، از چرخه تجارت کشور مطرح شده و موافقان و مخالفان این طرح به بیان نظرات خود پرداخته‌اند. نمایندگان اتاق بازرگانی نیز عمدتاً بر لزوم حذف این کارت تأکید کرده‌اند.

طبق قانون، تنها برخی اشخاص، ازجمله شرکت تعاونی مرزنشینان، ملوانان ایرانی شاغل در شناورهای در حال تردد بین سواحل ایران و کشورهای دیگر، پیله‌وران و کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور (به شرط داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار)؛ برای ورود و خروج کالا، معاف از دریافت کارت بازرگانی شده‌اند و دیگر افراد برای وارد یا خارج کردن کالا به چنین مدرکی نیاز دارند. همچنین اتاق بازرگانی، صنایع و معادن، متولی صدور کارت‌های بازرگانی به متقاضیان است.

موافقان حذف کارت بازرگانی معتقدند، الزام به دریافت این کارت در روند تجارت کشور اختلال ایجاد کرده و بازرگانان را به دردسر می‌اندازد، درحالیکه نفع چندانی در روند تجارت ندارد. آن‌ها معتقدند الزام به دریافت کارت بازرگانی برای واردات و صادارت کالا، روندی معمول در کشورهای دنیا نیست و ما نیز باید همچون دیگر کشورها بدون احتیاج به کارت بازرگانی، اقدام به تجارت نماییم.

یکی دیگر از دلایل اصلی موافقان حذف کارت بازرگانی، سوء استفاده برخی افراد از کارت بازرگانی افراد کم‌اطلاع است. به عنوان نمونه، سال گذشته گمرک ایران از واردات ۷۰۰ پورشه به کشور با استفاده از کارت خانمی که سرمایه زندگی‌اش کمتر از ۱۰۰هزار تومان است خبر داد. اتفاقاتی از این دست موجب شده برخی افراد ریشه این مسائل را در وجود کارت بازرگانی ببینند و به حذف آن رأی بدهند.

اما مخالفان حذف کارت بازرگانی عقیده دارند در حال حاضر، این کارت تنها وسیله‌ای است که هویت فعالان تجارت کشور با استفاده از آن ثبت می‌شود و می‌توان از آن در مواردی همچون اخذ مالیات استفاده کرد. در واقع، وضعیت فعلی اطلاعات در حوزه تجارت خارجی کشور از جمله مباحث مالی، مالیاتی، ارزی و گمرکی بسیار مبهم است و تنها شاخصه هویتی افراد، کارت بازرگانی آن‌ها است. این عده معتقدند شناسایی بازرگانان واقعی از آن‌هایی که ممکن است بدون پشتوانه لازم و به منظور سودجویی اقدام به تجارت نمایند، امری ضروری است؛ و درحال حاضر، تنها ابزار این کار، کارت بازرگانی است و نباید آن را حذف کرد.

با توجه به نظرات موافقان و مخالفان حذف کارت بازرگانی، می‌توان گفت گرچه روال فعلی کارت بازرگانی مشکلات فراوانی دارد، اما مشکل اصلی تجارت خارجی کشور، عدم شفافیت است و نباید تمامی مشکلات را از کارت بازرگانی دید. بنابراین لازم است مسئولین تجارت خارجی کشور ابتدا جهت ایجاد شفافیت در این حوزه تلاش نمایند و شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنند که دیگر نیازی به وجود کارت بازرگانی نباشد.

اقداماتی از قبیل حذف تدریجی فعالیت در قالب اشخاص حقیقی و الزام افراد به فعالیت در قالب شرکت و اشخاص حقوقی، اتصال سیستم‌های مالیاتی، حساب‌های بانکی شرکت‌ها و اطلاعات گمرکات به یکدیگر، ثبت دقیق فعالیت‌های گذشته و حال اشخاص در این سیستم‌ها و همینطور ثبت و پیگیری کالاهای وارداتی (در قالب طرح‌هایی همچون شبنم و ایران‌کد)، اقداماتی است که می‌تواند به شفافیت در حوزه تجارت خارجی کشور کمک نماید.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: