پرداخت وام ده میلیون تومانی ازدواج در ایستگاه اول متوقف شد/ وقتی بانک‌ها رونق ازدواج را در تعارض با منافع خود می‌دانند

علیرغم اظهار ناتوانی بانک‌ها در خصوص پرداخت وام ازدواج ۱۰ میلیونی به زوج‌های جوان به دلیل محدودیت منابع مالی قرض‌الحسنه، گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، مدیران و کارکنان بانک‌ها در حال حاضر از منابعی که قرار است با آن، وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی پرداخت شود وام‌های ۱۲ تا ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره یک درصد و تا دوره بازپرداخت ۱۵ ساله اعطا می‌شود خبر می‌دهند.

به گزارش عیارآنلاین ، طبق آمارهای رسمی در حال حاضر ۱۲ میلیون جوان مجرد در کشور وجود دارد که از این تعداد بالغ بر ۴ میلیون آن بالای سن ۲۸ سال قرار دارند. اگرچه در بالا رفتن سن ازدواج عوامل گوناگونی مانند تغییر سبک زندگی، افزایش توقعات نادرست، عوامل فرهنگی و … دخالت دارند اما نمی‌توان نقش مشکلات اقتصادی را در این مقوله نادیده گرفت.

بالا رفتن هزینه‌های زندگی و کاهش میزان اشتغال در کشور باعث شده تا از ازدواج ۹۰۰ هزار زوج در سال ۸۹ به ۶۸۰ هزار ازدواج در سال ۹۴ برسیم که این آمار زنگ خطری برای مسئولان است تا با عزمی جدی بخشی از مشکلات پیش روی جوانان را بردارند اما در سال‌های اخیر نه تنها اراده‌ای در این راستا وجود نداشت بلکه مشکلات دیگری بر سایر مشکلات پیش روی جوانان هم قرار گرفت.

در میان تمام دغدغه‌های اقتصادی پیش روی جوانان، تمام ابتکار دولت در جهت ایجاد انگیزه برای ازدواج پرداخت وام سه میلیون تومانی است که آن هم نه در آستانه ازدواج زوجین بلکه ماه‌ها و شاید سال‌ها بعد پرداخت می‌شود!!

وزیر ورزش و جوانان چندی پیش از صف یک و نیم میلیونی وام ازدواج خبر داد و گفت: به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی برای بانک‌ها، اعتباری برای پرداخت آن موجود نیست این در حالی است که وزیر ورزشی این وزارتخانه، در روزهای تکیه بر صندلی وزارت اولویت نخست خود را پیگیری پرداخت وام ازدواج اعلام کرده بود.

فروردین ماه سال جاری نمایندگان مردم در مجلس به منظور حمایت از ازدواج جوانان طرح افزایش وام ازدواج از سه به ده میلیون تومان را به تصویب رساندند تا بخشی از مشکلات اقتصادی جوانان مرتفع شود ضمن آنکه بانک مرکزی را موظف کردند تا تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از ۵۰ هزار نفر باشد اما این طرح در همان ابتدا با مخالف جدی دولتمردان مواجه و آن را غیر عملی خواندند.

همتی رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها در این خصوص اظهار کرد: افزایش سه برابری وام ازدواج در بودجه ۱۳۹۵، با توجه به منابع محدود قرض‌الحسنه بانک‌ها نمی‌تواند عملیاتی شود، چرا که در این حالت توان پرداخت کاهش یافته و عادلانه نیست که در صف انتظار این تسهیلات تعدادی از دریافت آن محروم شوند، مگر راهکار دیگری برای آن اندیشید.

این اظهار عجز بانکی‌ها در روزهای آغازین اعلام خبر افزایش مبلغ وام ازدواج جوانان مبنی بر منابع محدود قرض‌الحسنه بانک‌ها همان آیه یاسی بود که زمزمه مخالفت را نیامده بانکی‌ها زدند.

اما علیرغم اظهار ناتوانی بانک‌ها در خصوص پرداخت وام ازدواج ۱۰ میلیونی به زوج‌های جوان به دلیل محدودیت منابع مالی قرض‌الحسنه، گزارش  های مرکز پژوهش‌های مجلس، مدیران و کارکنان بانک‌ها در حال حاضر از منابعی که قرار است با آن، وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی پرداخت شود وام‌های ۱۲ تا ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره یک درصد و تا دوره بازپرداخت ۱۵ ساله اعطا می‌شود خبر می‌دهند.

فرج‌الله عارفی نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه رویه بانک‌ها اشتباه است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۰۲ هزار میلیارد تومان قرض‌الحسنه با صفر درصد سود در اختیار بانک‌ها قرار دارد که ۳۶ هزار میلیارد تومان آن سپرده قرض‌الحسنه و ۶۶ هزار میلیارد تومان آن قرض‌الحسنه جاری است.

وی افزود: اکنون طرحی با همکاری نمایندگان آماده شده است مبنی بر اینکه ۱۰ هزار میلیارد تومان از این ۳۶ هزار میلیارد تومان با سود بسیار پایین به بخش اشتغال و ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز به ازدواج جوانان تعلق گیرد. طرحی که بانک‌ها با آن مخالف هستند.

“ازدواج آسان، به موقع و پایدار” از شعارهایی است که هر از چندی توسط مسئولان مطرح می‌شود اما در هنگام اجرایی شدن آن را غیرممکن و غیر عملی می‌دانند این در حالی است که هنوز افکار عمومی دست و دل‌بازی دولت در پرداخت تسهیلات برای کمک به رونق صنعت انحصاری خودروسازی را فراموش نکرده است. مسلماً چنین رفتارهای دوگانه‌ای در برخورد با مشکلات اقتصادی ازدواج نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند بلکه نتیجه‌ای جزء سرخوردگی جوانان و افزایش سن ازدواج در پی نخواهد داشت.

منبع: شوشترروز

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: