نظام نوین ترویج کشاورزی کشور طراحی شد

قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی از طراحی نظام نوین ترویج فعالیت های کشاورزی در سطح کشور خبرداد.

آموزش و ترویج کشاورزیبه گزارش عیارآنلاین، غلامحسین طهماسبی روز یکشنبه در حاشیه نشست شورای تات البرز در جمع خبرنگاران افزود: شرایط اقلیمی در دنیا با سرعت در حال تغییر است که گرم شدن کره زمین، بحران آب که دنیا با آن روبرو است و اثرات این تغییر اقلیمی در کشور ما به عنوان یک سرزمین خشک و نیمه خشک می تواند گسترده باشد.
وی اظهار داشت: به همین دلیل انجام تحقیقات جدید و تولید نسخه های جدید تحقیقاتی برای مقابله با این شرایط جدید ما را کمک خواهد کرد.
طهماسبی گفت: تولید ارقام جدیدی که بتوانند برای شرایط گرم و کم آب مقاوم باشند و تولید ما را حفظ کنند و تولید نسخه های کاربردی برای استفاده از روش های مناسب استفاده از پتانسیل آب و خاک در بخش تحقیقات می تواند به بخش کشاورزی کمک کند.
وی، ارائه الگوی کشت مناسب با شرایط جدیدی که با آن روبرو هستیم برای تامین نیازهای غذائی کشور می تواند در بخش تحقیقات برای توسعه بخش کشاورزی استان و کشور شکل بگیرد.
طهماسبی به مشکلات موجود در بخش ترویج و عقب افتادگی در این حوزه اشاره کرد و افزود: به همین منظور در تلاش هستیم چند استان به عنوان پایلوت فعالیت های ترویجی برای گسترش این فعالیت ها مشخص شوند.
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به همین منظور نظام نوین ترویج را طراحی کرده ایم که در این نظام از کمک همکاران دانشگاهی و وزارت جهاد کشاورزی استفاده می شود تا بتوانیم یافته های تحقیقاتی در زمینه استفاده بهینه از آب، منابع خاک کشورمان در منابع طبیعی داشته باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد که در بخش های دیگر نیز بتوانیم با این فعالیت های ترویجی شرایط بهتری را در بخش کشاورزی کشور به وجود آوریم و همچنین امیدوارم در طول سال های بعد در استان های دیگر غیر از استان های پایلوت بتوانیم آن را گسترش دهیم.
وی افزود: خوشبختانه اعتبارات لازم در سال ۹۵ برای این کار دیده شده است.
طهماسبی ادامه داد: در استان ها بر اساس نیازهایی که در استان ها وجود دارد طرح های تحقیقاتی مناسب برای رفع آن نیازها طراحی می شود و خوشبختانه در استان البرز ما مطمئن هستیم با توجه با همکاری های خوبی که بین استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان و موسسات تحقیقاتی است این کارها عملیاتی خواهد شد و به کاهش مشکلات بخش کشاورزی کمک خواهد کرد.
وی به آموزش بهره برداران بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: آموزش بهره برداران همان بخشی از فعالیت ها است که در قالب نظام نوین ترویج دنبال می کنیم که در گذشته متاسفانه آموزش بهره برداران خیلی محدود بود.
طهماسبی اضافه کرد: در این طرح، پتانسیل آموزشی وزارت جهاد کشاورزی در اختیار بخش بهره برداران ما قرار گیرد و به جای برگزاری دوره های دانشگاهی که می تواند در دانشگاه های توسعه پیدا کند، پتانسیل برای آموزش بهره برداران متمرکز شود و بدون تردید این سیاستی که در وزارت جهاد کشاورزی سرلوحه کار قرار گرفته توسعه ی زیادی در بخش آموزش بهره برداران خواهیم داشت.
وی آشنایی با آخرین یافته های بخش کشاورزی از جمله موضوعات آموزشی برای بهره برداران خواهد بود.

منبع: ایرنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: