وزیر صنعت، معدن و تجارت :

صنایع کوچک نتواستند صادرکننده شوند/ ضرورت استفاده شرکت های تخصصی صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر “انجام سرمایه‌گذاری‌ها با هدف صادرات” گفت:شکل گیری شرکت‌های تخصصی صادراتی بزرگ ” هلدینگ‌ها” ضروری است.

به گزارش عیارآنلاین ، «مهندس نعمت‌زاده» در نشستی با صاحبان صنایع بزرگ به منظور همفکری و بهره‌گیری از توان تشکیلات در توسعه صادرات غیرنفتی اظهار داشت: شرکت‌های کوچک و متوسط کشور به علت ظرفیت‌شان نتوانسته‌اند صادرکننده شوند
وی گفت: استفاده از هلدینگ‌ها، شرکت‌های تخصصی صادراتی بزرگ  که توان بالایی برای صادرات دارند می‌تواند در شکل گیری ارتباط مفید با تولیدکنندگان در داخل و مشتریان در خارج ارتباط موثر باشد.
وی با بیان اینکه  افت قیمت نفت باعث ایجاد جهت گیری مثبت درصادرات غیرنفتی است تصریح کرد:  سالها با رویه واردات محصول به نقش مهم توسعه صادرات غیرنفتی بی توجهی شده بود، در صورتیکه  رونق کسب و کار و ارتقاء توان اقتصادی با توسعه صادراتی امکان پذیر است.
مهندس نعمت‌زاده مشکل عمده توسعه صادرات را در عدم آشنایی به استانداردهای مختلف جهت انعقاد قراردادهای بازرگانی خارجی ذکر کرد.
وی گفت: یک شرکت‌ صادراتی قوی می‌تواند به سادگی در زیرمجموعه خود  به علت ارتباط با صنایع داخلی و تخصصی به امر صادرات اقدام کند.
در ادامه این نشست رییس موسسه مطالعات بازرگانی پیرامون اهمیت برگزاری دوره‌های آموزشی، تخصصی ویژه مدیران اظهار داشت: مطالعات جامعی جهت توانمندسازی مدیران در زمینه بازرگانی خارجی صورت پذیرفته است.
دکتر رضوی با تأکید بر اینکه در کوتاه مدت می‌توان از پتانسیل شرکت‌های بزرگ برای امر صادرات بهره گرفت گفت: کوچک بودن شرکت‌های ایرانی برای تولید در مقیاس جهانی همچنین محدود بودن توانمندی سازمان برای نفوذ به بازارهای صادراتی و ضعف نیروی انسانی برای بازاریابی خدمات از مهمترین مشکلات ما در زمینه صادرات غیر نفتی است.
وی با بیان اینکه ورود شرکت های ایرانی به بازارهای صادراتی دوام زیادی ندارد ، افزود: شرکت های ایرانی نمی توانند، مدت زیادی در بازار کشور هدف بمانند و لذا ضروری است شرکت‌ها استراتژی بلندمدت برای صادرات تعیین کنند .
وی گفت: شرکت‌‌های صادراتی عمومی و تخصصی برای فعالیت در بازارهای جهانی باید در زمینه ایجاد هلدینگ‌ها اقدام کنند و برای  جذب سرمایه‌گذاری خارجی از مشاوران خارجی استفاده نمایند.
وی تصریح نمود: دولت باید ، صادرات را به عنوان یکی از اهداف کلیدی تعیین کند و مشوق‌های لازم در حوزه اعتباری، مالی و گمرکی جهت رونق سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد نماید.

منبع: شاتا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: