۴ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۸

نباید اجازه داد صنعت خودرو در کشور تضعیف شود

معاون کل نهاد ریاست جمهوری در بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری گروه خودرو سایپا، با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد صنعت خودرو در کشور تضعیف شود، گفت: برخی با هدف تضعیف این صنعت، به دنبال تبدیل آن به سرمایه شخصی بودند.

به گزارش عیارآنلاین ،مرتضی بانک معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری امروز(یکشنبه) از مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا و دستاوردهایی که در حوزه تحقیق و توسعه محصول در این گروه صورت گرفته، بازدید کرد.
وی همچنین در نشستی با مدیرعامل گروه و مدیران ارشد سایپا گفت: متاسفانه در گذشته صنعت خودرو به دلیل برخی سیاست‌ها که بعضا احساس می‌شد به ضرر منافع ملی بوده، به سمتی بردند که این صنعت ملی تبدیل به یک صنعت ضعیف شود تا پس از آن به سرمایه شخصی تبدیل شود.
وی افزود: درست است که سیاست دولت باید در جهت خصوصی سازی باشد اما نه اینکه یک صنعت ملی را تضعیف کنیم. خوشبختانه مدیران صنعت خودرو، این صنعت تضعیف شده را دوباره به یک صنعت قدرتمند و تاثیرگذار تبدیل کردند.
معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: برخی دوستان سخنانی می گویند که شاید تا حدودی معتبر باشد؛ اما وقتی نقد می‌کنند که چرا بیش از پیش از صنعت خودرو حمایت می‌شود به نظر می‌رسد به جوانب مختلف این موضوع توجه ندارند و فقط به تولید توجه می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: صنعت خودرو می‌تواند با در خدمت گرفتن نیروهای تخصصی، اقتصاد کشور را در منطقه و دنیا مطرح کند و ارزش افزوده را در دانشگاه‌ها بالا ببرد. این صنعت هر روز دچار تحول می‌شود و به سادگی نمی‌توان از کنار‌ آن عبور کرد.
بانک ادامه داد: البته باید به سمت تجاری شدن و اداره شدن به صورت خصوصی پیش برود اما از سوی دیگر باید چتر حمایتی برای آن به وجود بیاید.
معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه نباید اجازه داد صنعت خودرو در کشور تضعیف شود، گفت: به نظر می‌رسد سیاست‌های عمومی دولت دقیق بوده است و بر عکس کسانی در اواخر دوره‌های قبل، این صنعت را با مخاطراتی مواجه کرده بودند.
وی همچنین با تشکر از کارگران، متخصصان و مدیران شرکت سایپا افزود:‌ اصلاح ساختار مالی این شرکت نتیجه مدیریت هوشمند و نگاه تخصصی است که مدیران توانمند با تکیه بر متخصصان، برنامه‌های آینده نگر و توسعه محور صنعت خودرو ارائه داده اند.
بانک با ابراز خوشحالی از دیدن آزمایشگاه‌های تخصصی و وجود متخصصان کارآمد در سایپا، توصیه کرد به بخش تحقیق و پژوهش و برندسازی و نگاه به آینده با بهره‌بری از فکر و اندیشه متخصصان اعتماد شود، زیرا همان تحقق اقتصاد مقاومتی است؛ یعنی استفاده از سرمایه بزرگ داخلی و اجازه دادن به اندیشه‌های علمی و تخصصی برای نشان دادن خود.

** ** مذاکره سایپا با سیتروئن و رنو
مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودرو سازی نیز گفت: همگام با دولت “تدبیر و امید” و با نگاه استفاده از متخصصان داخلی در راستای اقتصاد مقاومتی، سایپا نیز در شرایط جدید بعد از برجام به دنبال ایجاد شرایطی بوده تا صنعت خودرو کشور در مسیر رشد و تعالی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در اواخر سال ۹۱ و بعد از تحریم های ناجوانمردانه گروه خودرو سازی سایپا با مشکلات عمده ای روبرو شد، به صورتی که از تولید ۸۰۰ هزار دستگاه در سال به ۳۰۰ هزار دستگاه کاهش یافت.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا افزود: تحریم ها باعث شد تا فرصت های شغلی، سرمایه گذاری داخلی و خارجی بشدت کاهش یابد که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اتخاذ تصمیم های مناسب در عرصه سیاسی و اقتصادی، بارقه های امید بار دیگر به تولید برگشت و روند تولید شکل بهتری به خود گرفت.
وی یادآور شد: در سال ۹۳ با توجه به فشار تحریم ها در مسیر مذاکرات، تولید روند مناسبی داشت و در سال ۹۴ با جوسازی و اطلاعات غلطی که بعضی افراد از صنعت خودرو سازی به مردم دادند، باعث تضعیف این صنعت شد که خوشبختانه با تصمیم ها و راهکاری های مناسب دولت در بخش های مختلف، شرایط تولید روند مثبتی پشت سر گذاشت.
جمالی ادامه داد: گروه خودرو سازی سایپا در سال گذشته با کمک های دولت و اتکا به توان متخصصان داخلی، توانست سال موفقی را پشت سر بگذارد و در حال حاضر با بستر مناسبی که دولت در عرصه سیاسی به وجود آورده است، امیدوارم همکاری های مشترک با شرکای تجاری خارجی در زمینه سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی بیش از پیش باعث رشد صنعت خودرو سازی کشور شود.
مدیرعامل گروه خودرو سازی سایپا از استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی و حضور شرکت های مطرح خودروسازی جهانی خبر داد و افزود: در حال حاضر با سیتروئن و رنو مذاکرات خوبی انجام شده که در مراحل پایانی آن است. به طور حتم با توجه به وجود زیرساخت های مناسب در گروه سایپا، در آینده ای نزدیک شاهد رشد تولید و حضور در بازارهای منطقه ای و جهانی خواهیم بود.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: