در اتاق بازرگانی ایران

تجارت غیرنفتی ایران و آفریقای جنوبی به ۸ میلیارد دلار می‌رسد

رییس‌جمهور آفریقای جنوبی بر توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین ایران و آفریقای‌جنوبی تاکید کرد و از رسیدن ارزش تجارت غیرنفتی بین دو کشور به ۸ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین ،جاکوب زوما امروز (۵ اردیبهشت) با حضور در اتاق بازرگانی ایران بر گسترش همکاری‌ها و روابط دوجانبه میان ایران و آفریقای جنوبی تاکید کرد.

رییس‌جمهور آفریقای جنوبی اظهار کرد: مطمئن هستم که جلسه امروز به تحکیم همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور می‌انجامد. من می‌خواهم جمهوری اسلامی ایران را به خاطر همکاری سازنده با ۱+۵ تحسین کنم. ایران موفق شد در برنامه هسته‌ای خود به موفقیت دست پیدا کند و با مقاومت و تعهد خود توانست تحریم‌ها را لغو کند.

او افزود: مقاومت و انعطافی که مردم و دولت ایران از خود نشان دادند می‌تواند ادامه پیدا کند و ایران می‌تواند تعاملات خود را با اقتصاد بین‌المللی برقرار کند و مجددا جایگاه خود را پس بگیرد.

زوما با بیان این که آفریقای جنوبی شریکی قابل اتکا برای ایران خواهد بود ادامه داد: ما معتقد هستیم رسیدن به توافق هسته‌ای، مردم ایران را قادر می‌کند که شرایط اقتصادی بهتری در آینده داشته باشند و ما این‌جا هستیم که با همکاری با ایران این موضوع را محقق کنیم.

رییس‌جمهور آفریقای جنوبی افزود: پیش از تحریم‌ها ایران یکی از بزرگ‌ترین تامین کننده‌های نفت‌خام آفریقای جنوبی بود. در آبان سال گذشته معاون من به همراه یک هیات اقتصادی به ایران آمدند و در این سفر ۳ تفاهم‌نامه در بخش‌های معدنی، مالی و هم‌چنین همکاری علیه پول‌شویی امضا شد.

زوما اضافه کرد: ما امروز به ایران بازگشته‌ایم تا سطح روابطی که بین دو کشور قبل از تحریم‌ها وجود داشت را محقق کنیم و البته کیفیت روابط را بهبود ببخشیم. ما با امید و نیروی تازه به ایران برگشته‌ایم تا با راه‌حل‌های عمل گرایانه روابط تعاملی بیش‌تری در اقتصاد داشته باشیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل نمایندگانی از شرکت‌های مختلف آفریقای جنوبی از بخش‌های مخابرات، خدمات مالی، معدن و سایر بخش‌ها من را در این سفر همراهی می‌کنند. این هیات بزرگ نشان می‌دهد که ما برای سرمایه‌گذاری و روابط دو جانبه با ایران جدی هستیم و به ایران به عنوان شریک استراتژیک در خاورمیانه نگاه می‌کنیم.

رییس‌جمهور آفریقای جنوبی با اشاره به این موضوع که در ۱۰ سال گذشته به دلیل مشکلات بانکی سطح روابط تجاری کاهش پیدا کرده بود گفت: امروز صبح با حضور جناب آقای روحانی – رییس‌جمهور ایران – توافق کردیم که تجارت غیرنفتی بین دو کشور را تا سال ۲۰۲۰ به ۸ میلیارد دلار برسانیم.

زوما ادامه داد: ما هم‌چنین از تفاهم‌نامه‌ای که در زمینه ایجاد کمیته مشترک سرمایه‌گذاری بین دو کشور صورت گرفت استقبال می‌کنیم و معتقد هستیم این اقدامات ما را قادر می‌کند که سطح تجارت‌مان را با یکدیگر افزایش دهیم.

او هم‌چنین از تاسیس شورای تجاری ایران و آفریقای جنوبی استقبال کرد و گفت: اعضا شورا می‌توانند اهداف اقتصادی دو کشور را تکمیل کنند و به نتایج ملموس و عینی در زمینه گسترش همکاری‌ها برسند.

رییس‌جمهور آفریقای جنوبی تصریح کرد: ما این‌جا هستیم تا به شما اطمینان دهیم که آفریقای جنوبی برای همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران آماده است. ما به دنبال این هستیم که کسب و کار در آفریقای جنوبی و ایران شکوفا شود. بنابراین نباید این فرصت را از دست بدهیم.

منبع: ایسنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: