۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴

عمق اکتشاف معدنی در ایران حداکثر به ۲۰ متر رسیده است

رئیس خانه معدن ایران گفت: بیش از ۷۰ نوع ماده معدنی در ایران شناسایی شده است و برآورد ذخایر کشف شده به ۶۰ میلیون تن می رسد.

به گزارش عیارآنلاین ،محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت :‌ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای قرار دارد که ذخایر خوبی از انواع مواد معدنی فلزی یا غیرفلزی را در خود جای داده است و در تولید مواد معدنی حالت پویایی دارد و ساختارهای زمین شناسی طوری است که می تواند مواد معدنی را باز هم تولید کند.

وی افزود : در حال حاضر حدود ۶۱ نوع ماده معدنی بهره برداری می شود و تلاش برای شناسایی مواد معدنی بیشتر هم ادامه دارد .

بهرامند گفت : عمق اکتشاف در آمریکا به ۲۴۰ متر و در اروپا به ۸۰ متر می رسد در حالیکه در ایران حداکثر به ۲۰ متر رسیده است .

وی تاکید کرد : اکتشاف عرصه بسیار مهمی در توسعه اقتصاد معدنی است و سازمان زمین شناسایی و اکتشافات معدنی ایران در میان ۱۷۸ کشور رتبه هفتم را در اختیار دارد و به عنوان راهبر اکتشافات معدنی در خاورمیانه تایید شده است .

بهرامن  گفت : محیط های کانی زایی در ایران زیاد است و از ۴۸ نوع محیط کانی زایی ۳۳ تیپ در ایران وجود دارد .

وی افزود : ایران در کمربند معدنی مس و طلا قرار دارد و ۷ محور مهم معدنی مانند سرب و روی در کشور داریم.

رئیس خانه معدن ایران افزود : جمهوری اسلامی ایران از لحاظ ذخایر معدنی جایگاه سوم را در آسیا و دهم تا دوازدهم را در جهان در اختیار دارد و عمده کارشناسان معتقدند در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل یکی از بسترهایی که می تواند به رونق تولید و ایجاد ثروت ارزش افزوده کمک کند همین بخش معدن است به شرط اینکه از مراحل اکتشاف تا فرآوری نهایی در اختیار کشورمان باشد و برای همه این مراحل برنامه ریزی های جدی و اجرایی داشته باشیم.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: