۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷

ما زیرنظام های سندتحول را از سال گذشته به تدریج اجرا کردیم

سلیمی، رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات: حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ نیرو از دانشگاه فرهنگیان، ۵ هزار نیرو از افراد پذیرفته شده در آزمون استخدامی و تعدادی نیرو از دانشگاه شهید رجایی و ۵۰۰ نفر از دانشگاه فنی و حرفه ای (حدود ۱۹ هزار نفر) از مهر ۹۵ وارد آموزش و پرورش خواهند شد./ از سال گذشته ما زیرنظام های سندتحول را به تدریج اجرا کردیم که قبل از آن فقط نظام ساختار شش- سه سه بود که از سندتحول بنیادین اجرا شده بود که ما با مدیریت بحران سعی کردیم که این ساختار را جلو ببریم.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حسین سلیمی جهرمی در نشست خبری ستاد مرکز بزرگداشت مقام معلم که امروز ۸ اردیبهشت ماه در ساختمان شهید رجایی آموزش و پرورش برگزار شد اظهار داشت: خوشحالیم که هفته بزرگداشت مقام معلم بین دو مناسبت بزرگ یعنی میلاد امام علی (ع) و مبعث پیامبر (ص) قرار گرفته است. اصحاب رسانه پیام آوران آزادی و خردورزی و ترویج سیاست های انقلاب اسلام در جامعه هستند و برای توسعه ارزشهای پایدار در جامعه اسلامی تلاش می کنند که ارزشهای پایدار عبارتند از علم و عالم، معلم و معلمی است.

وی ادامه داد: هفته بزرگداشت مقام معلم با سالروز شهادت معلم فرهیخته و فرزانه شهید مطهری متقارن است و اندیشه های این شهید بزرگوار بود که جوانان ایران اسلامی با هدایت و رهبری خردمندانه امام خمینی (ره) مقابل سلطه جهانی و حکومت طاغوت ایستادند تا منجر به پیروزی انقلاب شدند.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات و قائم مقام وزیر در ستاد بزرگداشت مقام معلم افزود: دشمنان اسلام با ارزیابی دقیقی که از شخصیت معنوی و فکری شهید مطهری داشتند ایشان را ترور کردند اما دشمنان باید بدانند بر اساس آموزه های اسلامی خون هر کسی که به ناحق ریخته شود از قطره های خون آن شخص افکار و اندیشه های صاحب خون در جامعه گسترده می شود که اندیشه های شهید مطهری ملاک روند رو به پیشرفت انقلاب اسلامی و نهضت مردم بوده است.

 آموزش و پرورش مولد انسان های فرهنگی و اجتماعی

وی گفت: آموزش و پرورش نیز با تاسی از افکار بلند شهید مطهری در مسیر اشاعه ارزشهای اسلامی گام بر می دارد و بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که از سال ۹۰ به تصویب رسیده و مراحل اجرایی سند به تدریج در حال انجام است تا آموزش و پرورش را از نهادی آموزشی به نهادی فرهنگی و اجتماعی تبدیل کند تا آموزش و پرورش مولد انسان های فرهنگی و اجتماعی باشد.

سلیمی جهرمی ادامه داد: با توسعه فرهنگی و اجتماعی آموزش و پرورش رشد همه جانبه نیروهای انسانی کشور را شاهد خواهیم بود که همه ذیل برنامه ها، راهکارها و سیاست های آموزش و پرورش است و در راس آن تحول نیروی انسانی و به ویژه معلمان مدنظر است. زیرا تحولی در آموزش و پرورش اتفاق نمی افتد مگر آنکه در نیروی انسانی و به ویژه معلمان این تحول رخ دهد.

صلاحیت و شایستگی های حرفه ای و تخصصی معلمان افزایش یابد

وی افزود: به منظور رسیدن به این هدف مقدس باید صلاحیت و شایستگی های حرفه ای و تخصصی معلمان افزایش یابد علاوه بر اینکه معلمان عاشقانه به کار خود دل داده باشند و معلمی را یک رسالت بدانند.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات اضافه کرد: همانطور که شهید مطهری می فرماید معلمی شغل نیست بلکه عشق و هنر است . تحول در آموزش و پرورش مستلزم برنامه ریزی گسترده مبتنی بر سندتحول بنیادین و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است به همین منظور مهمترین مسئله جذب نیروی انسانی جدید است که در راس آن ایجاد دانشگاه فرهنگیان برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش قرار گرفته است. که با بازنگری در دروس نیروهایی استخدام می شوند که فعالیتها و مهارتهای معلمی را به خوبی بیاموزند و برجسته ترین و بهترین افراد جذب نظام آموزشی شوند.

وی گفت: برای معلمین شاغل نیز به تدریج آموزشهای ضمن خدمت در نظر گرفته شده است که محتوای آن توسط دانشگاه فرهنگیان تعیین می شود تا مهارتها و فعالیتهای معلمان در عرصه تعلیم و تربیت تقویت شود.

فازهای بعدی سنجش صلاحیت و رتبه بندی معلمان اجرا می شود

سلیمی جهرمی ادامه داد: درحوزه معیشت و رفاه فرهنگیان نیز بحث سنجش صلاحیت و رتبه بندی معلمان را از مهر ماه ۹۴ آغاز کردیم که فازهای بعدی آن طی سالهای ۹۵ تا ۹۶ اجرا خواهد شد تا به بخشی از دغدغه معلمان در زمینه معیشت پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: البته بحث معیشت معلمان ارتباط مستقیمی با شرایط اقتصادی کشور دارد . نظام سنجش سلامت و بهسازی فعالیت معلمان نیز در آموزش و پرورش در حال انجام است.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات گفت: ماموریت اصلی ستاد بزرگداشت مقام معلم این است که بتواند تکریم و ارزشهای معلمی را در سطح جامعه گسترش دهد و مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند اصلی ترین سیاست در آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین باید باشد و طوری جامعه ما رشد پیدا کند تا برای مقام معلم و معلم احترام و تکریم قائل باشند.

تکریم معلمان باید به صورت همگانی در جامعه اتفاق بیفتد

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در دیدار سال ۹۳ که با معلمان نمونه کشوری داشتند فرمودند یک هدف هدف تکریم نمادین معلمان است اما هدف اصلی این است که این تکریم معلمان باید به صورت همگانی در جامعه اتفاق بیفتد تا معلمان به معلمی خود افتخار کنند و جامعه نیز از اینکه با معلمان در ارتباط هستند افتخار کنند. بنابر این باید فرهنگ تکریم معلمان در جامعه فرهنگ سازی شود و پیشانی اهداف آموزش و پرورش و جامعه قرار گیرند.

سلیمی جهرمی اضافه کرد: بر اساس سند تحول بنیادین و ذیل اهداف تحول بهسازی نیروی انسانی امکانات و فرصت های اجتماعی در تکریم و بزرگذاشت مقام معلم به صورت درون سازمان کفایت نمی کند بلکه باید جامعه این تکریم و بزرگداشت را از مقام معلم داشته باشد و باید به کمک اصحاب رسانه جامعه را در این زمینه متحول کنیم زیرا هرچقدر احترام به معلم در جامعه گسترش پیدا کند کار تربیتی معلمان بر فرزندان این مرز و بوم اثر بخش تر و قوی تر خواهد شد.

وی گفت: کار ستاد بزرگداشت مقام معلم از خردادماه و تیرماه سال ۹۴ با جلسات متعددی که داشتیم انجام شده است و بر اساس اسناد بالادستی صورت گرفته است.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات ادامه داد: همانطور که می دانید برنامه پنجم توسعه در پایان سال ۹۴ به پایان رسیده است به همین منظور ما باید بر اساس برنامه ششم توسعه تکریم و بزرگداشت معلمان را ملاک قرار دهیم اما به دلیل این که سند ششم توسعه هنوز به تصویب نهایی نرسیده است ما از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای تهیه سند ششم توسعه کشور استفاده کردیم که آموزش و پرورش را مکلف می کند بر اساس سند ششم توسعه تا پایان این برنامه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را اجرایی کند تا در مسیر آموزش و پرورش مطلوب قرار گیرد که همه بندهای آن در سند تحول آمده است. مهمترین شاخصه های آن برنامه ریزی و استفاده از امکانات و فرصت های اجتماعی و فرهنگ عمومی در تکریم و بزرگداشت مقام معلم با تاکید رسانه ملی که عام رسانه ها را شامل می شود و مشارکت نظام تعلیم و تربیت با نهادهای دولتی و غیردولتی و ایجاد ساز و کاری برای تکریم منزلت و جایگاه معلمان مطرح را می کند.

کاهش تمرکز و تفویض اختیار در آموزش و پرورش

وی خاطرنشان کرد: بر اساس موارد ذکر شده سعی بر کاهش تمرکز و تفویض اختیار در آموزش و پرورش از سیاست های جدی است و برنامه ها بیشتر در سطح مدرسه ای،محله ای و منطقه ای تدوین شده است زیرا مدرسه به عنوان کانون تربیت محله است و مدرسه باید تعاملی با محیط پیرامون خود ایجاد کند تا بتواند برای تکریم مقام معلم از مشارکت مسئولان ، نهادهای دولتی و غیردولتی ، جامعه و به ویژه اولیا و دانش آموزان و بسترهای فرهنگی موجود در جامعه استفاده کند.

سلیمی جهرمی ادامه داد: یکی از مهمترین اهداف ما تنوع بخشی و انسجام در برنامه ها برای ارتقا و اعتلای فرهنگ عمومی در زمینه تکریم و بزرگداشت مقام معلم است و هفته معلم به صورت نمادین اجرا می شود. لازم است برنامه ها طوری باشد که در طول سال تحصیلی نیز تکریم و بزرگداشت مقام معلم صورت گیرد و همه برنامه ها منوط به یک هفته یا روز خاص نشود.

تجلیل از پیشکسوتان

وی گفت: از دیگر برنامه های ما تجلیل از پیشکسوتان است تا بتوانیم زحمات آنها را پاس بداریم تا آنها الگویی برای معلمان جوانی باشند که تازه در مسیر تعلیم و تربیت قرار گرفته اند و بتواند از تجربیات ارزشمند پیشکسوتان در تعلیم و تربیت استفاده کند.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات تصریح کرد: طی حدود ۳۰ سالی که تکریم معلم و انتخاب معلم های نمونه کشوری اجرا شده در دستورالعمل های اجرایی آن اشکالات متعددی مترتب بوده است و معیارهای کیفی که قابل اندازه گیری نبود مدنظر قرار نگرفته و بیشتر به معیارهای عینی و قابل اندازه گیری بسنده شده است. در انتخاب و شناسایی معلمان برتر باید ابعاد مختلف فرهنگی، آموزشی ، پرورشی و پژوهشی معیار قرار گیرد که این معیارها به خود استان ها، مدارس، مناطق به منظور تمرکز زدایی واگذار شده است.

وی گفت: کار ستاد بزرگداشت مقام معلم بیشتر نظارت و پشتیبانی از انتخاب معلمان برتر است و اعتبارات لازم برای آن به استان ها ابلاغ شده که حدود ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. سال گذشته حدود ۷ میلیارد به هر استان اختصاص داده شده که این میزان امسال ۹ میلیارد تومان برای هر استان در نظر گرفته شده است.

هفته معلم

سلیمی جهرمی ادامه داد: ستاد بزرگداشت مقام معلم مسئولیت اجرایی برنامه های ملی و کشوری را برعهده دارد که مهمترین برنامه آن نامگذاری روزهای هفته معلم است که از روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه به نام معلم و اندیشه مطهر نامگذاری شده که دراین روز به ترویج اندیشه های شهید مطهری و نشر اثار این شهید تعلیم و تربیت و مسابقات کتابخوانی برای معلمان در مدارس پیش بینی شده است و از جمله برنامه های دیگر ملاقات با خانواده شهید مطهری توسط رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش است.

وی عنوان کرد: روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه نیز روز معلم و میثاق با ولایت نامگذاری شده که قشر فرهنگیان کشور و نمایندگان معلمان کشور به دیدار رهبر انقلاب نائل می شوند و به هر استان برای این دیدار سهمیه ویژه ای در نظر گرفته شده و از جمله برنامه های ویژه امسال توجه به دانشجومعلمانی است که در مهرماه ۹۵ وارد کلاس درس می شوند که نیمی از دیدارکنندگان را شامل می شود و در این مراسم سوگندنامه میثاق ملعمان را در حضور مقام معظم رهبری قرائت می کنند .

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات گفت: تعداد دیدار کنندگان با مقام معظم رهبری ۳ هزار نفر است که با توجه به جمعیت ۷۰ هزار دانشجو معلمی که در دانشگاه فرهنگیان قرار دارند ۱۷۰۰ سهمیه به دانشگاه فرهنگیان و با توجه به جمعیت ۷ هزار نفری دانشگاه تربیت دبیرشهید رجایی که تربیت دبیران فنی و حرفه ای و کار و دانش را برعهده دارد ۱۲۰ سهمیه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: روز سه شنبه ۱۴ نیز جامعه و فرهنگ تکریم معلمان نامگذاری شده که اصحاب رسانه در این روز باید تلاش زیادی داشته باشند و حدود ۲۰۰ نفر از فرهنگیان به دیدار رئیس جمهور می روند و روزچهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه روز معلمان و پیشکسوتان تعلیم و تربیت نامگذاری شده که ۲۰۰ نفر از معلمان نیز به دیدار رئیس جمهور می روند و همچنین دیدارهایی با پیشکسوتان تعلیم و تربیت برای این روز در نظر گرفته شده است.

سلیمی جهرمی گفت: روزپنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه روز جلوه های ایثار معلمان نامگذاری شده که با هماهنگی هایی که با بسیج صورت گرفته است عطرافشانی و گل افشانی مزار شهدای معلم و دانش آموز در این روز در استانها انجام می شود.

وی ادامه داد: روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه نیز روز معلم زمینه ساز وحدت ملی در نظر گرفته شده است که معلمان به صورت نمادین در نماز جمعه مناطق مختلف کشور شرکت می کنند و در تهران نیز وزیر آموزش و پرورش سخنران قبل از خطبه نماز جمعه خواهد بود.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات گفت: درنهایت روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه روز معلم، فرهنگساز اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده است که وظایف آموزش و پرورش در زمینه ارتقای بهره وری و استفاده بهینه از منابع و امکانات در حوزه فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی مدنظر است زیرا معلمان در این فرهنگ سازی می توانند نقشی عمیق و علمی داشته باشند .

وی افزود: از جمله دیگر برنامه های ما تجلیل میثاق با امام راحل و آرمانهای انقلاب اسلامی که روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در حرم مطهر ایشان برگزار می شود و از جمله دیگر برنامه ها نشست صمیمی وزیر آموزش و پرورش با نمایندگان معلمان سراسر کشور است که دوشنبه شب ۱۳ اردیبهشت ماه برگزار می شود و از جمله دیگر برنامه ها دیدار با پیشکسوتان فرهنگی، خانواده استاد مطهری، دیدار با خانواده های شهدا، ایثارگران و جانبازان فرهنگی همچنین مراسمی را در زادگاه، آرامگاه و محله شهادت شهید مطهری خواهیم داشت.

امسال معلم نمونه کشوری نداریم

سلیمی جهرمی اضافه کرد: امسال معلم نمونه کشوری نداریم بلکه ۳۲ نماینده معلمان استان ها را داریم علاوه بر آن ۳ نفر از معلمان استثنایی، ۳ نفر از معلمان مدارس غیردولتی، یک نمایده از دانشگاه فرهنگیان و یک نماینده از دانشگاه تربیت دبیرشهید رجایی مورد تقدیر کشوری قرار می گیرد که در مجموع ۴۰ نفر هستند که این معلمان نمایندگان فرهنگی و اجتماعی معلمان سراسری کشور هستند.

پاسخ به سوالات

وی در پاسخ به سوال یکی از معلمان در خصوص معیارهای انتخاب معلمان نمونه گفت: معیارهای مختلفی برای نمایندگان معلمان هر استان وجود دارد و علاوه بر این جشنواره های مختلفی از جمله جلوه های معلمی و تقدیر از الگوهای تدریس برتر در نظر گرفته شده است که معلمی که از نظر همه جهات مورد مقبولیت جامعه و معلمان قرار دارد انتخاب می شود اما در معرفی معلمان نمونه مدارس هیچ محدودیتی وجود ندارد و پارامترهایی که برای انتخاب نمایندگان معلمان هر استان در نظر گرفته شده است پارامترهایی است که از نظر کیفی و عینی در جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و برای اینکه اثر داور کمتر شود از داورانی در این زمینه استفاده شده است.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات در خصوص ورودیهای دانشگاه فرهنگیان در سیستم آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ اضافه کرد: همانطور که می دانید درسالهای گذشته ترم تحصیلی از بهمن آغاز می شد که ما طی سالهای اخیر این آغاز ترم را به مهرماه منتقل کردیم تا دانشجومعلمان برای ورود به آموزش و پرورش وقتشان تلف نشود.

وی ادامه داد: همانطور که می دانید اولین ورودی های دانشگاه فرهنگیان از بهمن ماه سال ۹۱ تحصیل خود را در این دانشگاه آغاز کرده اند و با توجه به نیازهایی که داشتیم به ویژه در آموزش ابتدایی اعتباری را به سختی فراهم کردیم تا این دانشجویان با ترم های تابستانی سال گذشته و امسال برای آنها قرار داده ایم بتوانند وارد سیستم آموزشی شوند که تعداد آنها ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر است علاوه بر این ۵ هزار نفر در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند که از مهر ۹۵ به سیستم آموزشی کشور اضافه می شوند و تعدادی از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و حدود ۵۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای که در سال ۸۸ مجلس، آموزش و پرورش را مکلف به جذب آنها کرد جذب آموزش و پرورش در مهر ۹۵ خواهند شد که در مجموع ۱۹ هزار نیروی جدید وارد آموزش و پرورش می شوند.

سلیمی جهرمی افزود:دانشگاه فرهنگیان در هیات امنا روشهای جذب نیرو و آموزش آنها را تعیین می کند اما مقدار و اندازه ای که باید برای جذب در نظرگرفته شود بر اساس نیازها و ردیف استخدامی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در اختیار آموزش و پرورش قرار می دهد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا مبنی بر رتبه بندی معلمان و اجرای آن در سال ۹۵ گفت : فاز اول رتبه بندی از مهرماه سال ۹۴ اجرا شده است و تا پایان اسفندماه ادامه داشت.و از آغاز سال ۹۵ فاز دوم آن اجرا شده است که بر اساس نظام سنجش رتبه های معلمان بر اساس ارشد، خبره و عالی اجرا می شود.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در خصوص رتبه بندی کارکنان حوزه ستادی نیز در حال مذاکره هستیم تا به نتیجه ای در این زمینه دست یابیم.

وی در خصوص اجرایی شدن سند تحول بنیادین گفت: سندتحول بنیادین در کل کشورهای دنیا آموزش و پرورش یک استراتژی اصلی دارد که در ایران استراتژی اصلی آموزش و پروش اجرایی کردن سند تحول بنیادین است و تا زمانی که این سند به صورت یک کتاب باشد فقط در سطح سخنرانی است و از سال گذشته ما زیرنظام های سندتحول را به تدریج اجرا کردیم که قبل از آن فقط نظام ساختار شش- سه سه بود که از سندتحول بنیادین اجرا شده بود که ما با مدیریت بحران سعی کردیم که این ساختار را جلو ببریم.

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات افزود: از دیگر فازهای اجرایی آن جذب نیروی انسانی است که دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۱ تاسیس شد و بندهای دیگر سند نیز به تدریج تا پایان برنامه ششم توسعه اجرا خواهد شد.

منبع: پانا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: