۶ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۳

بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دستور کار امسال وزارت نفت است

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و وزارت نفت، همه تلاش خود را برای بهره برداری هر چه سریعتر پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در دستور کار امسال خود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بر اساس برنامه ریزی انجام شده، در حال آماده سازی است؛ براساس برنامه، فاز نخست این پالایشگاه شامل بهره برداری از واحد اصلی تقطیر و واحد بنزین سازی در اولویت قراردارد.

بخش خصوصی پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بر عهده گرفته و سهم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در آن کمتر از ٢٠ درصد است.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ١٨ درصد، صندوق بازنشستگی نفت ٣٣ درصد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و شرکت اندونزیایی اس پی سی ۴٩ درصد از سهام این پروژه را بر عهده دارند که متولی و مسئول تامین بودجه و پیشرفت پروژه هستند.

برنامه عملیاتی سالانه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران طبق روال مربوط به ٩ پالایشگاه نفت در حال سرویس عملیاتی است که به محض وارد مدار شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس، یکی از مشتریان اصلی این پالایشگاه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای توزیع در شبکه داخل و قطع واردات خواهد بود.

پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به صورت طراحی، خرید و ساخت (EPC) با ظرفیت ٣۶٠ هزار بشکه میعانات گازی در قالب سه فاز ١٢٠ هزار بشکه ای در حال اجراست.

براساس این گزارش، این پروژه با هدف پالایش ٣۶٠ هزار بشکه در روز میعانات گازی پارس جنوبی، تولید محصولات مطابق استانداردهای کیفی اروپا،  ایجاد ارزش افزوده بیشتر بر میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه های گازی پارس جنوبی،جلوگیری از صادرات مواد خام و تبدیل آن به فرآورده های با ارزش تر، اشتغالزایی بیشتر در کشور و خودکفایی کشور از واردات بنزین طراحی و اجرا شد.

منبع: شانا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: