تعرفه‌های جدید واردات؛ یک گام رو به جلو/ ضرورت کنترل قاچاق با رهگیری کالا

در سال جاری، میزان تعرفه واردات اغلب کالاها به منظور حمایت از تولید داخلی افزایش یافته است، اما تعرفه برخی کالاهای مصرفی با هدف کاهش قاچاق کاهش یافته است. حال آنکه راهکار کنترل قاچاق، ایجاد و تقویت سیستم‌های متمرکز رهگیری در کشور است.

تعرفهبه گزارش عیارآنلاین، کتاب مقررات صادرات و واردات یا به تعبیری «کتاب تعرفه»، که در آن سود بازرگانی و حقوق گمرکی هریک از کالاهای وارداتی آورده می‌شود به طور سالانه توسط نهادهای مرتبط مورد بازبینی قرار می‌گیرد و در نهایت پیشنهادهای هریک از نهادها در جلسه هیئت وزیران مورد بررسی قرار گرفته و به تصویب می‌رسد. در سال جاری نیز این اقدام صورت گرفت و بر اساس مصوبه هیئت ‌وزیران، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی ۱۲۴۲ ردیف تعرفه با حذف، ایجاد و اصلاح ردیف تعرفه‌های مربوطه همراه بود که از ابتدای سال جاری قابل اجرا است.

اولین نکته قابل توجه در تغییرات تعرفه‌ای سال جاری کاهش تعداد طبقات تعرفه‌ای از ۱۰ به ۸ طبقه بوده است. به این ترتیب کمترین طبقه تعرفه‌ای در سال ۹۵، به میزان ۵ درصد و بالاترین طبقه نیز ۵۵ درصد در نظر گرفته شده است، بین این دو طبقه نیز، شش طبقه دیگر با تعرفه‌های ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۶، ۳۲ و ۴۰ درصدی قرار دارند. طبقات تعرفه‌ای در سال گذشته و سال جاری در جدول زیر نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۲۰۸۰۳

بر این اساس طبقات تعرفه‌ای ۴ و ۷ درصدی حذف شده و میزان تعرفه‌ی واردات آن‌ها ۵ درصد درنظر گرفته شده و همچنین طبقه‌ی ۷۵ درصدی نیز حذف شده و میزان تعرفه کالاهای این طبقه ۵۵ درصد درنظر گرفته شده‌اند. هدف از کاهش تعداد طبقات تعرفه‌ای تسهیل تجارت و کاهش امکان تخلف در زمان ورود کالا عنوان شده است.

همچنین در سال جاری واردات کالاهای گروه ۱۰، با پرداخت دو برابر سود بازرگانی مجاز خواهد بود اما واردات «خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی» همچنان ممنوع اعلام شده‌است.

کاهش تعداد طبقات تعرفه‌ای به طور خودکار موجب تغییر میزان تعرفه واردات بسیاری از کالاها می‌شود. اما گذشته از این دسته کالاها که به این دلیل با تغییر تعرفه مواجه شده‌اند، تعرفه واردات ۱۲۴۲ کالای دیگر نیز تغییر کرده است. به طور کلی در بین ۱۲۴۲ کالایی که با مصوبه هیئت وزیران دچار تغییر تعرفه ورودی شده‌اند تنها تعداد معدودی با کاهش میزان تعرفه مواجه شده‌اند و حدود ۱۲۰۰ مورد افزایش تعرفه داشته‌اند. گرچه لازم به ذکر است در این لیست نام ردیف‌های کالایی که به دلیل کاهش طبقات دچار کاهش تعرفه شده‌اند، یعنی از طبقه ۷ درصدی به ۵ درصدی و یا از طبقه ۷۵ درصدی به ۵۵ درصدی نزول کرده‌اند، دیده نمی‌شود که در نوع خود جالب توجه است.

همچنین میزان واردات بسیاری از کالاهایی که با تغییر تعرفه واردات موجه شده‌اند، در سال ۱۳۹۴ در حد ناچیزی بوده است و تغییر حقوق ورودی آن‌ها تأثیر چندانی بر واردات نخواهد داشت. اما تعدادی از کالاها نیز دارای واردات قابل توجهی هستند که افزایش یا کاهش تعرفه بر واردات آن‌ها و درآمد گمرکی حاصل از آن تأثیر چشمگیری خواهد داشت.

کالاهایی که با افزایش حقوق گمرکی همراه بوده‌اند و میزان واردات آن‌ها به کشور رقم قابل توجهی است به طور خلاصه در جدول زیر نشان داده شده‌اند.

۱۳۹۵۰۲۰۸۰۴

در مورد کالاهایی که با کاهش میزان تعرفه مواجه شده‌اند، در بین کالاهای لیست ۱۲۴۲ کالایی، تنها تعداد معدودی کالا وجود دارند اما همانطور که گفته شد برخی کالاها که از طبقه‌ی ۷درصدی به ۵درصدی و یا از طبقه ۷۵درصدی به ۵۵درصدی کاهش یافته‌اند در این لیست قرار ندارند. در جدول زیر برخی کالاهای وارداتی که میزان واردات قابل توجهی در سال گذشته داشته‌اند و تعرفه وارداتی آن‌ها با کاهش مواجه شده آورده شده‌اند.

۱۳۹۵۰۲۰۸۰۵

لازم به ذکر است شمار کالاهایی که تعرفه آن‌ها از ۷۵ درصد به ۵۵ درصد کاهش یافته بسیار زیاد است. از بین محصولات کشاورزی محصولاتی چون «عسل»، «انواع سبزیجات»، «خشکبار»، «انواع میوه»، «زعفران» و «رب‌گوجه‌فرنگی» جزء کالاهایی هستند که تعرفه واردات آن‌ها از ۷۵ درصد به ۵۵ درصد کاهش یافته است، که البته در حال حاضر عمده این محصولات با ممنوعیت واردات مواجه هستند. از محصولات غیر کشاورزی که به استثناء خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی، هیچکدام ممنوعیت واردات ندارند نیز محصولاتی چون «آدامس»، «شیرینی»، «شکلات»، «انواع چمدان چرمی»، «انواع لباس دوخته شده»، «انواع پتو»، «انواع کفش»، «محصولات ساخته شده سرامیکی» و «آلات موسیقی» کالاهایی هستند که گرچه درحال حاضر میزان واردات رسمی آن‌ها قابل توجه نیست، اما کاهش میزان تعرفه آن‌ها از ۷۵ درصد به ۵۵ درصد می‌تواند شرایط را برای واردات بیشتر آن‌ها فراهم کند. ذکر این نکته نیز ضروری است که تعرفه واردات این کالاها در سال گذشته نیز از ۱۰۰ درصد به ۷۵ درصد کاهش یافته بود و در واقع در ظرف دو سال گذشته میزان تعرفه واردات آن‌ها تقریبا نصف شده‌است.

بنابراین می‌توان گفت به طور کلی در سال جاری میزان تعرفه واردات اغلب کالاها به منظور حمایت از تولید داخلی افزایش یافته است که اقدام مطلوبی است. به طور خاص در بخش کشاورزی به استثناء برخی موارد، تعرفه واردات اغلب کالاها افزایشی بوده است. اما نکته‌ی منفی موجود کاهش میزان تعرفه واردات برخی کالاهای مصرفی است که به نظر می‌رسد با هدف کاهش میزان قاچاق این محصولات انجام گرفته است.

در واقع آسان بودن قاچاق محصولات به داخل کشور به دلیل نبود سیستم‌های متمرکز رهگیری و راحتی فروش محصولات قاچاق در سطح خرده فروشی، علت اصلی قاچاق محصولات مصرفی است و نباید سعی شود با کاهش تعرفه واردات به روند ورود این محصولات به داخل کشور کمک بیشتری کرد. چنانکه در بسیاری از کشورهای صنعتی نیز تعرفه واردات برخی کالاهای مصرفی تا ۴۰۰ درصد نیز افزایش می‌یابد.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: