نهمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد

فرصت تحریم برای کشاورزی روسیه

کشاورزان روسی نگران هستند ‌که با لغو تحریم‌ها محصولات تولیدشده روی دستشان بماند. بنابر گزارش منابع روسی، تحریم مواد غذایی در روسیه و سرمایه‌گذاری این کشور برای پرکردن خلأ به وجود آمده، باعث افزایش ارزش سهام شرکت‌های کشاورزی روسی شده است.

ایران روسیهبه گزارش عیارآنلاین، نهمین شماره از «روسیه‌نامه» منتشر شد. در این شماره، روابط تجاری ایران و روسیه و موانع آن بررسی شده است. همچنین به اثر مثبت تحریم بر کشاورزی روسیه پرداخته شده است.

قطار ایرانی به مسکو می‌رسد

در هفته گذشته، پروژه احداث پل ریلی آستارا- آستارا با حضور وزرای مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان در نقطه صفر مرزی دو کشور کلنگ‌زنی شد. این پل ریلی که از مهم‌ترین بخش‌های پروژه اتصال خط آهن جمهوری آذربایجان به ایران است، با ۸۰ متر طول، در قالب سه دهنه و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی احداث و عملیاتی شود. با راه‌اندازی این مسیر ریلی-ترانزیتی، به وسیله اتصال مسیر قزوین-رشت و در ادامه رشت-آستارا، انتقال بارهای خلیج فارس به مقصد روسیه، دریای سیاه و اروپا معنی پیدا می‌کند و کریدور حمل‌ونقل شمال-جنوب کشور فعال می‌شود.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان، با بیان اینکه بر اساس توافقات حاصل‌شده بین ایران و آذربایجان، احداث هشت کیلومتر عملیات ریلی تا پل مذکور در خاک این کشور جزء تعهدات دولت آذربایجان است، گفت: «احداث دو کیلومتر خط ریلی و نیز ایجاد ترمینال بار در شهرستان آستارا نیز بر عهده دولت ایران قرار دارد.» پیش از این، دست‌اندرکاران فعال در عرصه تجارت ایران و روسیه، از مسئله حمل‌ونقل، به عنوان یکی از مشکلات افزایش روابط تجاری بین دو کشور یاد کرده بودند.

روس‌ها به دنبال واردات محصولات کشاورزی از ایران

رفت‌وآمد هیات‌های تجاری دو کشور از دیگر اتفاقات هفته گذشته بود. در همین رابطه، خانه مشترک تجاری و کشاورزی در استان خوزستان تشکیل جلسه داد. رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان گفت: «محصولات کشاورزی مورد نظر کشور روسیه را به بهترین کیفیت و با قیمت مناسب‌تر نسبت به کشور ترکیه در اختیار آنها قرار خواهیم داد.»

رئیس هیات تجاری روسیه نیز در این جلسه گفت: «شیوه کاشت و تولید محصولات کشاورزی در کشور ما به گونه‌ای است که علاوه بر تولید، می‌توانیم ذخیره کنیم.» وی با بیان اینکه در صدد هستیم محصولاتی را که قادر به تولید آنها نیستیم و یا نمی‌توانیم انبار کنیم، از کشورهای دیگر وارد کنیم، تصریح کرد: «به‌ همین دلیل، با دریافت دعوت‌نامه از طرف ایرانی وارد استان شدیم تا ضمن ارزیابی محصولات مورد نیاز، شرایط واردات آن را به کشور خود فراهم کنیم.» دشفت ادامه داد: «از مزارع کشاورزی، مرکبات و صیفی‌جات در استان بازدید کردیم و در صدد هستیم در زمینه تجهیزات پزشکی نیز مراوداتی داشته باشیم.»

کاهش ۳۹ درصدی صادرات ایران به روسیه

به‌رغم افزایش رفت‌وآمدهای اخیر، آمار از کاهش ۳۹ درصدی صادرات ایران به روسیه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، حکایت دارد. لازم به ذکر است که صادرات ایران به روسیه، در سال‌های اخیر عمدتاً محدود به محصولات کشاورزی، مانند خیار و پسته و همچنین سیمان بوده است.

مسائل پولی-مالی، بزرگترین مانع توسعه روابط تجاری تهران-مسکو

مجید موافق قدیری، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: «هیاتی از کشورمان متشکل از مدیران شرکت‌های دولتی، خصوصی و صاحبان تولید خوراک دام، طیور و آبزیان به کشور روسیه اعزام  شده است.» وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات موجود در توسعه مبادلات تجاری با مسکو مسائل بانکی است، گفت: «مسائل بانکی موجود بین دو کشور باید حل شود؛ به همین منظور در این سفر، یکی از موضوعات اصلی مورد بحث موارد پولی-مالی خواهد بود.»

روزشمار افتتاح «کریدور سبز»

در رابطه با اجرایی شدن «کریدور سبز» بین دو کشور نیز سرگی لوین، معاون وزیر کشاورزی  فدراسیون روسیه اعلام نمود که این مسیر تا پایان  سال جاری میلادی با ظرفیت کامل خود  به بهره‌برداری خواهد رسید. کریدور سبز برای حمل‌ونقل محصولات کشاورزی و سایر کالاها، از راه دریایی -بنادر روسیه در دریای خزر- به کار گرفته خواهد شد.

مسکو هم مشتری آب سنگین ایران شد

خبر مهم چند روز اخیر، بیانیه وزارت خارجه روسیه بود؛ در این بیانیه اعلام شده است که مسکو قصد خرید ۴۰ تن آب سنگین از ایران دارد. ایران بر اساس تعهداتش در توافق هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ ملزم به کاهش ذخایر آب سنگین خود شده است.

فرصت تحریم برای کشاورزی روسیه

در خصوص تحریم‌های روسیه، پوتین در هفته گذشته گفت که تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک برداشته نخواهد شد و محصولات غذایی خارجی به این زودی‌ها قفسه‌های روسی را فتح نخواهند کرد. کشاورزان روسی نگران هستند ‌که با لغو تحریم‌ها محصولات تولیدشده روی دستشان بماند و نتوانند وامی را که برای نوسازی کشت و افزایش محصول خود گرفته‌اند، بازپس دهند. در اثر تحریم‌ها، قیمت محصولات غذایی در روسیه افزایش یافته که پوتین این مطلب را باعث رونق کشاورزی روسیه دانسته است. همچنین بنابر گزارش منابع روسی، تحریم مواد غذایی در روسیه و سرمایه‌گذاری این کشور برای پرکردن خلأ به وجود آمده، باعث افزایش ارزش سهام شرکت‌های کشاورزی روسی شده است.

سنگ‌اندازی آمریکا در روابط اروپا و روسیه

اتحادیه اروپایی نیز تحریم‌های ضد روسی را در نشست آتی خود که در ماه ژوئن برگزار می‌شود، تمدید می‌کند. اگرچه برخی از اعضا، همچون ایتالیا می‌خواهند به این تحریم‌ها پایان دهند، اما این تهدید همچنان به قوت خود باقی است؛ چراکه آمریکا اقدام یک‌جانبه‌ای برای جلوگیری از روابط اقتصادی اروپا با روسیه صورت خواهد داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: