معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت:

صادرات ۴٫۱ میلیون تن تولیدات فولادی در سال ۹۴

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت اعلام کرد: مجموع صادرات تولیدات فولادی کشور در سال ۱۳۹۴ به رقم ۴٫۱ میلیون تن رسید که موجب ثبت رکورد تاریخی در این عرصه شد و تا حدودی واحدهای تولیدکننده را از بحران خارج کرد.

به گزارش عیارآنلاین ،«مهدی کرباسیان» روز یکشنبه پس از نشست بررسی عملکرد سال گذشته و برنامه پیش رو در سال ۱۳۹۵ با اعضای هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران و مدیران عامل شرکت ملی فولاد ایران و صندوق ضمانت صادرات، در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ سیاست های دولت بر حمایت از تولید و صادرات متمرکز بود و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز این مهم را در دستور کار خود داشت.
وی افزود: کاهش قیمت جهانی فولاد سبب بروز بحران در این حوزه و سنگ آهن شد و کشورهای چین و روسیه با اعمال سیاست دامپینگ (صادرات به ارزش کمتر از قیمت تمام شده) فعالیت این بخش را تحت تاثیر قرار دادند.
کرباسیان خاطرنشان کرد: واحدهای فولاد ساز کشور در سال گذشته با صادرات محصولات فولادی توانستند تا حدی از بحران خارج شوند و به تولید خود ادامه بدهند و با صادرات مشکل خود را حل کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: بررسی آمارها نشان می دهد ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته به رقم ۱۰ میلیارد دلار رسید که از این رقم حدود ۶ تا هفت میلیارد دلار سهم صادرات فولاد در قالب شمش، اسلب، میلگرد، مقاطع و دیگر اقلام مربوطه به همراه سنگ آهن بود.
وی گفت : دستاورد بخش معدن و صنایع معدنی در عرصه صادرات در سال گذشته، نشان داد برنامه ریزی دولت یازدهم با تکیه بر سیاست اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات دنبال می شود و از خام فروشی جلوگیری شده و در واقع صادرات هدفدار دنبال می شود و صدور مواد خام به حداقل رسیده است.
کرباسیان اظهار امیدواری کرد: فولاد سازان امسال نیز برنامه صادرات خود را تداوم بخشند و رشد آن نیز مشاهده شود و در عین حال فرآورده های تولیدی ایران در بازارهای صادراتی جایگاه خود را بیابند.
وی یکی از اقدام های دولت در سال گذشته را اصلاح تعرفه واردات عنوان کرد و افزود: این اقدام در واقع گامی در جهت حمایت از تولید داخلی محسوب می شود و این امر با توجه به سیاست های بین المللی صورت گرفت .
رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: دولت یازدهم و مجلس شورای اسلامی برای امسال نرخ انرژی را تا حدی ثابت گذاشتند و از سوی دیگر برای امسال (۲۰۱۶ ) انتظار می رود در بعضی از اقلام قیمت ها در بازارهای جهانی با کاهش روبرو شود.
وی اضافه کرد: براساس مذاکراتی که در نشست امروز صورت گرفت، مقرر شد اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همکاری و هماهنگی با واحد های تولید کننده فولاد داشته باشند که به آنها آسیبی وارد نشود و قیمت ها برای مصرف کننده هیجان و افت بی رویه نداشته باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان اینکه سیاست تامین نیاز بازار داخل از سوی تولید کنندگان فولاد کشور مورد تاکید قرار گرفته است، موضوع اولویت بخشیدن برای تهیه شمش و ورق مورد نیاز واحدهای تولیدی را خاطرنشان شد .
وی گفت : مساله مهمی که واحدهای تولیدی کشور باید مورد توجه قرار دهند، کاهش قیمت تمام شده تولیدات است و سازمان ایمیدرو نیز به این امر توجه ویژه ای دارد .
کرباسیان اظهار امیدواری کرد، امسال واحدهای آهن اسفنجی فولاد استانی سپید دشت (چهارمحال وبختیاری)، نی ریز( فارس ) و میانه (آذربایجان شرقی ) به بهره برداری برسد که این امر می تواند نقش موثری در تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی کشور داشته باشد.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است ظرفیت تولید فولاد کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد که از این رقم ۱۳ تا ۱۵ میلیون تن به صادرات اختصاص دارد .
هفت طرح فولاد استانی به ظرفیت ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن از سال ۱۳۸۵ به مورد اجرا گذاشته شد، اما به دلیل مشکلات مالی سالها متوقف ماند و دولت یازدهم از نیمه ۱۳۹۲ فعال سازی این واحدها را در دستور کار قرار داد و امسال قرار است بخش آهن اسفنجی واحدهای مزبور به بهره برداری برسد.
فولاد قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی)، شادگان (خوزستان) و بافت (کرمان) دیگر واحدهای فولاد استانی هستند.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: