مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی با وجود تبادل ۹۰ سند، رشد چندانی نداشته است

رئیس اتاق بازرگانی تهران چشم انداز تعاملات اقتصادی و تجاری ایران و آفریقای جنوبی را تشریح کرد و گفت: با توجه به اینکه یکی از مهمترین بخش‌های صنعتی در آفریقای جنوبی، صنعت خودروسازی است، به خودروسازان ایرانی توصیه می‌کنیم از تجربیات ارزشمند آفریقای جنوبی در این زمینه بهره‌مند شوند.

به گزارش عیارآنلاین ،مسعود خوانساری در نشست مشترک رئیس جمهور آفریقای جنوبی در اتاق بازرگانی ایران که امروز – پنجم اردیبهشت – برگزار شد، اظهار کرد: در طول دو دهه روابط مستمر سیاسی و اقتصادی کشورمان با آفریقای جنوبی، این بزرگترین و عالی ترین رتبه ای است که اتاق بازرگانی ایران افتخار میزبانی آن را داشته است.

وی افزود: حضور چنین هیأت عالی رتبه ای در فضای تازه بین‌المللی ایجاد شده پس از برجام را به فال نیک گرفته و امیدوارم این نشست در جهت گسترش همکاری های بلند مدت اقتصادی گامی جدی و خوش یمن باشد.

خوانساری ادامه داد: کشور آفریقای جنوبی یکی از اقتصاد پیش‌رو با رشد اقتصادی باثبات و قابل توجهی در قاره آفریقاست و برای ایران همواره یک کشور هدف جهت همکاری های اقتصادی و تجاری به شمار می رفته است. ایران و آفریقای جنوبی هر یک در منطقه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه و آفریقا از جایگاه پر اهمیت و ظرفیت های پرشماری برخوردار بوده و می‌توانند پرچم دار ارتباطات اقتصادی این دو منطقه باشند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران به سفر سال گذشته هیأت اقتصادی افریقای جنوبی به ایران اشاره کرد و گفت: در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی که در زمان اعلام تحریم‌ها علیه ایران ایجاد شده بود، تاکید شد که تحریم‌ها پذیرفتنی نیست و با وجود آنکه تحریم‌ها برای گسترش روابط تجاری با ایران اهتمام ویژه ای دارد اما هنوز در زمینه مبادلات پولی و بانکی با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم با توجه ویژه هیأت عالی رتبه این مشکلات برطرف شود.

وی اضافه کرد: با وجود برگزاری ۱۲ اجلاس کمیسیون مشترک با مصوبات فراوان و تبادل بیش از ۹۰ سند دیگر بین دو کشور مبادلات تجاری مطابق انتظار رشد نداشته است و سهم تجارت دو کشور که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی و رتبه های اقتصادی بالایی در بین کشورهای جهان دارند بسیار ناچیز است.

خوانساری تصریح کرد: توسعه روابط تجاری با آفریقای جنوبی فرصت های بسیار برای صادرکنندگان ایران و هم‌چنین جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی و دانش فنی برای کشورمان به وجود می آورد با توجه به ترکیب هیات اقتصادی و تجاری همراه رییس جمهور پیش‌بینی می‌شود شاهد توسعه همکاری های گسترده ای در بخش های نفت، گاز، پتروشیمی، بانکی، مالی، صنعت و معدن،‌ برق، انرژی، بهداشت، درمان، حمل و نقل،‌کشاورزی، توریسم و ICT باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به چشم اندازهای همکاری های ایران و آفریقای جنوبی در بخش های انرژی و مسائل بانکی اشاره کرد و گفت:‌ در بخش نفت گاز و پتروشیمی فرصت های همکاری بی شماری در زمینه فروش نفت، ساخت یا خرید سهام پالایشگاه ، سیستم های گازرسانی و مشارکت در مناقصات کشور آفریقای جنوبی و تامین LNG آفریقای جنوبی توسط ایران و مشارکت در طرح های پتروشیمی و همکاری جهت انتقال دانش وجود دارد.

وی افزود: در خصوص همکاری های بانکی، بیمه و مالیات همکاری در بخش بانک ضرورتی انکار نشدنی در گسترش همکاری های اقتصادی میان دو کشور است. هم‌چنین در مورد همکاری های معدنی نیز ۶۵ درصد تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی به معادن وابسته است و بیشتر معادن این کشور به علت حضور شرکت های چند ملیتی از فناوری روز بهره مند هستند و اکنون امکان همکاری های گسترده و تهیه اقلام مورد نیاز بخش معدن کشورمان از آفریقای جنوبی فراهم است.

خوانساری عنوان کرد: هم‌چنین یکی از مهمترین بخش های صنعتی در آفریقای جنوبی صنعت خودروسازی است. در سال ۲۰۱۵ شرکت های بی ام و، اتومبیل سازی چین، فولکس واگن، فورد و بنز در آفریقای جنوبی سرمایه‌گذاری کردند. ما به خودروسازان ایرانی توصیه می‌کنیم که از تجربیات ارزشمند آفریقای جنوبی در این زمینه بهره مند شوند.

منبع: ایسنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: