گفتگوی ایران و کره جنوبی درباره ۳۰۰ قرارداد

مسئولان و دست اندرکاران امور تجاری کره جنوبی با تاکید بر اهمیت سفر پیش روی «پارک گئون هی» رئیس جمهور این کشور به ایران، انجام آن در شرایط کنونی را گامی با ارزش در راستای توسعه تبادلات اقتصادی دو کشور ارزیابی می کنند.

به گزارش عیارآنلاین ،مسئولان مسائل اقتصادی و بازرگانی کره جنوبی که از روز گذشته همایشی بزرگ به منظور بررسی فرصت های تجاری با ایران را در شهر سئول آغاز کرده اند، امروز جمعه و در ادامه این نشست، بار دیگر از اهمیت این سفر و شرایطی که انجام آن می تواند در گسترش همکاریهای تهران و سئول سودمند باشد، سخن به میان آوردند.
آنان در همین رابطه از عزیمت یک هیات ۳۰۰ نفره از بازرگان و مسئولان اقتصادی کشور خود خبر دادند که هفته آینده و در جریان رئیس جمهوری این کشور به تهران او را همراهی خواهند کرد.
آنان در کنار این همایش که دیروز با حضور بیش از ۶۰۰ نفر از بازرگانان و صاحبان شرکت های تجاری آغاز بکار کرد، تاکید کردند که این سفر می تواند سهم کره از بازار ایران و فرصت های تجاری در آن کشور را افزایش دهد.
موسسات کره ای در روزهای اخیر بارها دولت خود را به دلیل تعلل در انجام سفرهای مقام های ارشد به ایران مورد انتقاد قرار داده اند.
آنها می گویند که طرح های مرتبط با توسعه ساختارهای زیربنایی ایران که بر اثر تحریم ها ضعیف شده و بعضا کارایی خود را از دست داده است، میلیاردها دلار ارزش دارد و کره می تواند در این بخش با ایران همکاری نزدیکتری داشته باشد.
مسئولان تجاری کره افزوده اند که ایران یک بازار بزرگ ساخت و ساز و مصرف است و با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر دنیا، لازم است دو کشور همکاری های گسترده تری در بخش های تجاری و اقتصادی داشته باشند.
آنان سفر اول تا سوم ماه می (۱۲ الی ۱۴ اردیبهشت) «پارک گئون هی» رئیس جمهور کره به ایران را رویداد بسیار مهم تلقی کردند که طبیعتا راه گسترش همکاری های مذکور با تهران را هموارتر از قبل خواهد کرد.
مسئولان شرکت مهندسی هیوندا در کره در این همایش بزرگ اعلام کردند که به دنبال پیشبرد قرارداد ساخت بیمارستانی بسیار مدرن در ایران با ارزشی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار است.
این شرکت خاطرنشان کرد که با مسئولان ایرانی در این ارتباط گفت و گوهایی صورت گرفته و نمایندگانی برای بررسی مقدمات اجرای طرح به ایران رفته اند.
شرکت شبکه «ای اس کی» کره هم اعلام کرده که برای حضور قوی تر در ایران شمار نیروهایش را از ۹ نفر به ۱۳ نفر افزایش داده است.
شرکت کشتی سازی و صنایع سنگین هیوندا کره نیز می گوید در حال مذاکره با شرکت کشتیرانی «آی آر آی اس ال» برای ساخت سه کشتی کانتینربر به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار است.
خبرگزاری یونهاپ گزارش کرده است که «پارک» قرار است با هیاتی مرکب از مسئولان و صاحبان شرکت های بزرگ ساخت و ساز، انرژی، امور مالی و بانکی، ‌کشتیرانی و فولاد به ایران برود.
این اولین سفر یک رئیس جمهور کره به ایران از زمان برقراری روابط دیپلماتیک میان‌ آنها در سال ۱۹۶۲ میلادی است و او در تهران با حسن روحانی همتای ایرانی خود دیدار و گفت و گو خواهد کرد.
دولت کره اعلام کرده که در حال برنامه ریزی های مقدماتی است که اطمینان حاصل کند این سفر فرصت های تجاری و صادراتی فراوانی برای کره به همراه خواهد داشت و سئول می تواند قراردادهایی با ایران امضا کند.
کره ای ها می گویند تا قبل از سال ۲۰۰۹ میلادی قراردادهای ساخت و ساز به ارزش ۱۲ میلیارد دلار با ایران داشته اند اما پس از تشدید تحریم ها فرصت های آنها هر روز کمتر شده است.
«کوریا هرالد» نشریه کره ای می نویسد که بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را برای سال آینده بین ۵٫۱ تا ۵٫۵ درصد ارزیابی کرده که رقم قابل توجهی است.
«جو هیونگ هوان» وزیر تجارت کره می گوید که ما در باره ۳۰۰ قرارداد با ایران گفت وگو کرده ایم که طیف وسیعی از همکاری ها از صنعت و ساختار زیربنایی گرفته تا انرژی و فولاد را شامل می شود.
وی افزود که برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی در ماه فوریه (اسفند ۹۴) در تهران اقدامی بسیار مهم برای پیشرفت روابط اقتصادی و تجاری کره و ایران بوده است.
«هونگ جو پیوم» محقق موسسه مطالعاتی هیوندا در کره هم در سخنانی اظهار داشت که سفر «پارک» باید حلال بسیاری از مشکلات باشد. ما باید هر نگرانی را از بابت چرخش سرمایه و سرمایه گذاری و تبادلات بانکی از بین ببریم تا بازرگانان با آسایش کار را دنبال کنند.
وی افزود: رئیس جمهور باید در ایران به مسائل و طرح هایی چون ساخت بندر، سد سازی، احداث بیمارستان، طرح های زیربنایی و قراردادهای انرژی توجه فراوانی داشته باشد.
وزارت تجارت کره هم اعلام کرده که فهرست بازرگانانی که با رئیس جمهور به ایران می روند نهایی نشده و ممکن است شمار آنها از ۳۰۰ نفر هم فراتر رود.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: