مدیرکل کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت :

تعرفه‌های ترجیحی جدیدی میان ایران و ترکیه در دست ایجاد است/ تعرفه ترجیحی پوشاک برداشته نشده

مدیرکل دفتربازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت با رد برداشته شدن تعرفه ترجیحی پوشاک در تجارت میان ایران و ترکیه گفت: میان مسئولین دو کشور بحث‌هایی برای ایجاد تعرفه‌های ترجیحی جدید وجود دارد، اما هنوز نهایی نشده است.

به گزارش عیارآنلاین ،مجتبی موسویان در خصوص برداشته شدن تعرفه ترجیحی در مبادلات کالا با کشور ترکیه در بخش پوشاک اظهار کرد: برداشته شدن تعرفه ترجیحی با ترکیه در این بخش صحت ندارد و تجار می‌توانند کماکان از این امکان استفاده کند.

وی همچنین در پاسخ به اظهارت مقامات ترک در خصوص اضافه شدن ۳۰ قلم کالا در موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه گفت: میان مسئولین دو کشور بحث‌هایی برای ایجاد تعرفه‌های ترجیحی جدید وجود دارد اما هنوز نهایی نشده است.

مدیرکل دفتربازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت در خصوص زمینه‌هایی که قصد ایجاد تعرفه‌های ترجیحی برای توسعه تجارت میان ایران و ترکیه وجود دارد افزود:  تا زمانی که این توافقات جدید به قطعیت نرسد، اعلام نمی‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص واردات پوشاک از ترکیه معتقد است که واردات رسمی ما در زمینه پوشاک از کشور ترکیه کمتر از پنج میلیون دلار طی سال است و متأسفانه عمده پوشاکی که از این کشور وارد ایران می‌شود به روش غیررسمی است.

وی همچنان افزایش تعرفه پوشاک ترکیه را زمینه‌ای برای افزایش واردات پوشاک به صورت غیر رسمی یا همان قاچاق از این کشور می‌داند.

بنا بر این گزارش پایگاه خبری دیلی صباح ترکیه اما این توافقات جدید را نهایی و در راستای افزایش حجم تجارات دو کشور دانسته و می‌نویسد: دو گام جدید در خصوص موافقتنامه های تجاری به منظور رسیدن به هدف گذاری ۳۰ میلیارد دلاری حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه برداشته شده است.

اولا ۳۰ کالای جدید به موافقتنامه تجارت ترجیحی که از اول ژانویه ۲۰۱۵ اجرایی شده، اضافه شده است.

ثانیا به منظور حل مشکلات درباره فرآیند اجرا، یک موافقتنامه تسهیل تجارت بین دو طرف به امضا خواهد رسید.

 بنا بر این گزارش این رسانه ترک برای توضیح بیشتر می‌افزاید: سودت ییلماز، وزیر توسعه ترکیه در نشست اتحادیه خبرنگاران اقتصادی گفت، برقراری سیستم تجارت ترجیحی با ایران تاثیر مهمی خواهد داشت و تصمیمی در زمینه اجرای بهتر این موافقتنامه اتخاذ شده است.

به گفته ییلماز، ۳۰ کالای جدید به موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور اضافه خواهد شد. مصطفی الیتاش، وزیر اقتصاد ترکیه نیز قرار است سفری به ایران داشته باشد. ظاهرا مشکلاتی در زمینه اجرای این موافقتنامه وجود دارد و موافقتنامه تسهیل تجارت در حال حاضر موضوع مذاکره است.

 به گزارش تسنیم،جزئیات اصلاحیه موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه هنوز از سوی مسئولان دو کشور اعلام نشده است اما انتظار می رود که به طور غیرمتوازنی به نفع ترکیه تنظیم نشود  و از قدرت رقابت تولیدات ایرانی در مقابل کالاهای صنعتی تولیدی ترکیه نکاهد.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: