سلامت برنج های قاچاق مورد تایید نیست/وزارت جهاد از یک منبع سلامت واردات برنج را کلید بزند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه سلامت برنج های وارداتی مورد تایید نیست،گفت: ما از مراحل تولید برنج قاچاق بی اطلاع هستیم،بنابراین نمی توانیم سلامت بهداشتی این نوع از محصول را تایید کنیم.

برنج‌های خارجی_برنج های قاچاقبه گزارش عیارآنلاین، حبیب برومند داشقاپو با اشاره به این  موضوع که  سلامت برنج های قاچاق مورد تایید  نیست ،گفت:  ما از مراحل  کاشت ،داشت وبرداشت برنج  های قاچاق  اطلاعی نداریم و اگر مردم پس از مصرف  برنج های قاچاق بیمار شوند در گام نخست شهروندان متضرر خواهند شد.

نماینده  مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد: ما  اطلاع نداریم برنج های قاچاق  از چه نوع کودی تولید شده اند،بنابراین نباید مردم این گونه برنج ها را خریداری و مصرف کنند؛زیرا سلامت  برنج های قاچاق در صنعت کشاورزی زیر سوال است.

وی با بیان اینکه  اگردولت نمی تواند از میزان تولید داخلی مایحتاج  را تامین کند باید از یک منبع سلامت واردات برنج  را کلید بزند، ادامه داد:  واردات برنج اگر توسط دولت ایجاد شود از گرانی برنج جلوگیری می شود و این در حالی است که اگر  برنج وارداتی  براساس تهمیدات دولتی وارد شود،از منظر بهداشتی  نیز مورد تایید قرار می گیرد.

وی ادامه داد: آشفته بازار در صنعت کشاورزی  موجب می شود؛ما شاهد گرانی برنج داخلی در کشور باشیم و این در حالی است که برنج  قاچاق به طریق آلوده وارد کشور می شود.

برومند داشقاپو ،یادآورشد:ورود برنج  قاچاق را هیچ فردی نمی تواند تایید کند؛زیرا  این حرکت یک کار غیراخلاقی  است که می تواند باعث بیمارشدن هموطنان  شود.

عضوکمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس، یادآورشد:گمرکات و وزارت  جهاد کشاورزی باید مانع ورود برنج های قاچاق به کشور شوند و اگر دولت  تامین برنج کشور  را در واردات می بیند،باید با برنامه های اقتصادی از منبعی موثق  واردات برنج را رقم بزند.

هشدار نسبت به مصرف برنج‌های خارجی

بر اساس این گزارش، به گفته مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برنج بیش از دیگر کالاهای زراعی در تناژ‌ بالا قاچاق می‌شود؛ بنابراین به مردم توصیه می‌شود برای خرید این محصول حتما به واحدهای صنفی معتبر و مجاز مراجعه کنند و در خرید و مصرف برنج خارجی دقت لازم را داشته باشند.

عباس نخعی با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار تن برنج قاچاق در سال گذشته کشف شد، اظهار کرد: با وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌هایی که مجوز در بخش واردات مرز‌نشینی می‌دهند، جلساتی داشتیم تا در رابطه با واردات برنج حساسیت بیشتری داشته باشند و از طرفی به مردم نیز توصیه می کنیم برای خرید برنج خارجی حتما دقت و حساسیت لازم را داشته باشند.

ضرورت کنترل و نظارت بیشتر در واردات برنج‌

وی با بیان اینکه موضوع قاچاق برنج از عمده‌ترین مشکلات ما در بخش محصولات زراعی است، افزود: مهم ترین موضوع در برنج های قاچاق، مشخص نبودن استفاده از سموم، کود شیمیایی و آفت کش‌هاست. برنج های قاچاق به احتمال بسیار زیادی در معرض آفات گوناگون از جمله فلزات سنگین قرار دارند؛ بنابراین باید کنترل و نظارت بیشتری در واردات آن صورت گیرد.

نخعی با بیان اینکه نظر سازمان استاندارد و وزارت بهداشت برای قابلیت مصرف بودن برنج باید وجود داشته باشد، تاکید کرد: برنجی که توسط مرزنشینان وارد می‌شود، تحت شرایط خاصی حق ورود به کشور را دارد و برای مصرف در همان استان‌ مرزی است و مازاد آن برای ورود به سایر شهرها باید تشریفات گمرکی خاص خود را سپری کند.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه این تفکر وجود دارد که همیشه استفاده از کالای خارجی برای مردم ارجحیت دارد، گفت: منعی برای استفاده از کالاها و اجناس خارجی دارای شناسنامه وجود ندارد ولی در اقلامی مثل برنج اگر وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو آن‌ها را تأیید نکرده باشد یا فاقد برچسب باشند، خطرناک هستند چون شرایط تولید، حمل و نقل و نگهداری آنها مشخص نیست و برای سلامتی مضر است.

وی در عین حال بیان کرد: جمع‌آوری اقلام قاچاق از جمله برنج توسط بازرسان وزارت بهداشت و سازمان صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است ولی برخی به چرخه عرضه وارد می‌شوند و موضوع مهم این است که ممکن است تبعات منفی برنج های آلوده بلافاصله پس از مصرف مشخص نباشد و اثرات تخریبی آن‌ به مرور نمایان شود.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین با اشاره به قاچاق شیر خشک، کنسروجات، آبمیوه‌ها و انواع کمپوت‌ها نیز تاکید کرد: مردم باید در خرید این گونه اقلام دقت کنند و در خواست ما از وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد این است که براساس نیاز‌های داخلی برنامه هایی انجام دهند تا این کالاها به میزان کافی و سالم به دست مصرف‌کنندگان برسد.

منبع: خانه ملت

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: