حذف دلالان خرما با فعال شدن تعاونی ها/صنعت بسته بندی خرما کارآمد نیست

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه فعال شدن تعاونی ها حذف دلالان خرما را در پی دارد،گفت: گرانی نهاده های کشاورزی، نبود سازو کاری مناسب برای فروش مستقیم به مصرف کننده خرماداران را با مشکلات بی شماری روبرو کرده است.

خرماصادراتبه گزارش عیارآنلاین، هدایت الله  میرمراد زهی درباره گران شدن نرخ خرما ،گفت: باید بررسی شود در زمانی که نرخ خرما افزایش می یابد آیا گرانی آن به سود کشاورز تمام می شود یا  نفر سومی بنام  دلال آن را کسب می کند،بنابراین باید  تعاونی و تشکل ها  بطور مستقیم خرما  را  از  خرماکاران بخرند  تا در این راستا سود لازم  را از خرید و فروش محصول کشاورز ببرد.

 نماینده  مردم  سراوان ،سیب وسوران ،مهرستان  در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خرمای کشاورز باید در زمان مناسب خریداری شود تا دلالان  نتوانند  محصول خرما  را با نرخ پایین  از کشاورز خریداری  کنند،ادامه داد:اتحادیه و تشکل های خرما می تواند نرخ  این محصول ارزشمند را تعیین کنند تا کشاورز با بهای عادلانه محصول خود را روانه بازار کند.

وی ادامه داد: برای تنظیم نرخ بازار خرما باید در گام اول اتحادیه و تشکل های  خرما  به نحو کارشناسانه فعال شوند تا خرمای کشاورز  به طریق مستقیم  توسط  تعاونی ها خریداری شود  و دلالان نتوانند خرمایی  را که با زحمت و مشقت  فراوان تولید می شود را با بهای  ناچیز خریداری کنند.

  میرمراد زهی  افزود:  محصول خرما با توجه به تنوع  بسیاری که دارد می تواند در عرصه صادرات بسیار ارزش زا باشد؛بطور مثال  ما ۶۸ نوع خرما می توانیم تولید کنیم  و بدیهی است این تنوع  می تواند مسیر ما  را برای صادرات بسیار هموار کند؛زیرا ما می توانیم با توجه به نوع سلیقه  مشتری  محصول را صادر کنیم.

نماینده  مردم در مجلس بابیان اینکه  متاسفانه ما در زمینه صنعت بسته بندی خرما کارآمد حرکت نکردیم، ادامه داد:اولین دیدار مشتری با کالا با بسته بندی است که اگر خواهان  صادرات  خرما با شرایط استاندارندهای بین المللی هستیم،بدیهی است باید محصولی را وارد بازار صادرات کنیم که دارای بسته بندی شکیل باشد.

 عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه سود حاصل از گرانی خرما نباید نصیب دلالان شود،ادامه داد:فعال شدن تعاونی  و تشکل ها حذف دلالان خرما  را در پی دارد.

بر اساس این گزارش، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت:قیمت خرما به دلیل صادرات ۱۵ درصدی افزایش یافته است اما با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان برخی دلالان به بازار وارد شده اند و موجب افزایش قیمت شده اند.

محمد اقا طاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به آرامش نسبی در بازار مواد غذایی گفت:به جز برنج و برخی حبوبات قیمت سایر مواد غذایی تغیری نکرده است.

وی با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی قیمت برنج ایرانی در بازار تاکید کرد:حضور دلالان در بازار موجب این افزایش قیمت شده و در حال حاضر بنکداران هر کیلو برنج خوب ایرانی را به قیمت ۱۰تا ۱۰ هزار و ۸۰۰ از تولید کننده تهیه می کنند و به قیمت ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان به واحد های صنفی عرضه می کنند.

آقاطاهر با اشاره به اینکه کاهش قیمت برنج در روزهای آینده بعید است افزود:قیمت لوبیا چیتی و عدس نیز در بازار افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تصریح کرد: قیمت خرما نیز به دلیل صادرات ۱۵ درصدی افزایش یافته است اما با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان برخی دلالان به بازار وارد شده اند و موجب افزایش قیمت شده اند.

وی با انتقاد از حضور دلالان در بازار مواد غذایی گفت:متاسفانه با حضور دلالان در مرحله اول مردم متضرر می شوند و در مرحله بعد اصناف با کسادی بازار روبرو می شوند چرا که با افزایش قیمت تقاضا کاهش می یابد.

آقاطاهر در ادامه صحبت ها ی خود با اشاره به طرح حذف قیمت از روی کالا گفت:متاسفانه این طرح هنوز به مرحله اجرا نرسیده است و در این طرح قرار بود به صورت آزمایشی در کالاهایی که اساسی نیستند مانند تنقلات اجرا شود اما متاسفانه با هیاهو اجرای این طرح متوقف شد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفت:در حال حاضر در کالاهایی مانند برنج  و خرما و حبوبات قیمتگذاری انجام نمی شود و بازار قیمت را تعیین می کند،اما در کالاهایی که قیمت گذاری شده اند به نوعی گرانفروشی قانونی رخ می دهد و یکی از اهداف این طرح این بود که با این موضوع برخورد شود اما متاسفانه بد مطرح شد و در حال حاضراجرای این طرح در دست بررسی است.

منبع: خانه ملت

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: