ابتدا موسسات مالی غیرمجاز بسته شوند، بعد از حسابهای بانکی مالیات گرفته شود

عضو هیأت مدیره بانک خاورمیانه گفت: در صورتی که دریافت مالیات از سپرده بانکی اجرا شود، موسسات و صندوق‌های مالی غیرمجاز این پول‌ها را جذب کرده و اجرای این قانون تا بسته شدن این گونه موسسات فعلاً به صلاح نیست.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسین سلیمی در مورد موضوع دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی اظهار داشت: تورم قبلا روی ۳۰ درصد بود، اما نرخ سود بانکی در نهایت تا ۲۳ درصد به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شد و یک تفاضل ۷ درصدی داشت و به نوعی سپرده‌گذاران به نرخ تورم در سال‌های قبل پول تورم را نمی‌گرفتند.

وی اضافه کرد: اکنون بحث در این است که تورم به ۱۲ درصد رسیده و نرخ سود سپرده ۱۸ درصد که ۶ درصد سود خالص به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی با تایید این موضوع که در همه جای دنیا سپرده گذاران مالیات می‌پردازند، تصریح کرد: در ایران مشکل این است که اگر پول مردم از شبکه بانکی خارج شود، این نگرانی وجود دارد این پول در جاهایی همچون موسسات مالی و صندوق های غیرمجاز برود و دوباره پولی برای تولید باقی نمی‌ماند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم فعلاً برای دریافت مالیات از سپرده بانکی کمی زود است و باید ابتدا صندوق‌های غیرمجاز و موسسات مالی غیرمجاز بسته شوند و سپس این قانون اجرا شود.

بر اساس این گزارش، کارشناسان اقتصادی معتقدند، اکنون از همه فعالیت‌های اقتصادی حتی سود سهام، مالیات دریافت می‌شود، در حالی که دریافت سود سپرده بانکی به راحت نوع درآمد تبدیل شده بدون آنکه مالیاتی به آن تعلق گیرد. در عین در همه جای دنیا نیز بانک‌ها از بابت سود سپرده مالیات دریافت می‌کنند.

منبع: فارس

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: