توکلی: بانک‌ها مخل تولید هستند و اتکا به نفت کم نشد/ دژپسند: حذف یارانه پردرآمدها اجرایی نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بانک‌ها مخل تولید هستند، گفت:‌ اتکا به نفت در بودجه کم نشده و عزمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد.

به گزارش عیارآنلاین شب گذشته برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با حضور احمد توکلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تهران و فرهاد دژپسند معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد.

توکلی در پاسخ به این سوال که چرا رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام گذاری کردند، افزود: از این جهت که اهتمام کافی در این زمینه نه در مجلس و نه در دولت بود.

وی گفت:‌ جان مایه اقتصاد مقاومتی حاکمیت عقل و عدل است.

این نماینده مجلس افزود: لایحه امسال دولت کمتر عیب داشت و البته کار کمیسیون تلفیق هم همینطور، که بخشی از آن به تعامل و هماهنگی رئیس کمیسیون تلفیق بر می گشت.

توکلی با بیان اینکه امسال دولت خیلی گرفتار است گفت:‌ من که جزء منتقدان دولت محسوب می شوم، با صراحت می گویم که اداره کشور در این شرایط سخت است، زیرا بودجه ما نفتی است برای همین هم مقاوم نیست و همین که پیچ آن را شل و سفت کنند همه تب و لرز می گیرند.

وی افزود: به خصوص که مسبوق به سابقه ۸ ساله ای که ما در آمد هنگفت نفتی داشتیم است که در آن دوره ۶۳۷ میلیارد دلار درامد نفتی خرج شد و به طور متوسط در دو سال اول آقای روحانی حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:  امسال بودجه ای که دولت داد بهتر از سال های قبل بود یعنی کمتر بی انضباطی در آن است و البته مجلس هم بهتر از سال های قبل عمل کرد.

توکلی گفت:‌ از آنجا که شرایط سخت است باید تسامح ما بیشتر شود و انتظاراتمان واقع بینانه باشد البته من از این که اتفاق افتاده بیشتر انتظار دارم.

پرداخت کمتر از یک میلیارد تومان به ۳۰۰ طرح خنده دار است

این نماینده مجلس در رابطه با طرح های عمرانی نیز افزود: اکنون بیش از ۳۰۰ طرح در یک جدول قرار گرفته و برای هر طرحی کمتر از یک میلیارد تومان پول گذاشته شده که این خنده دار است، زیرا باعث می شود طرح‌ها زمان‌بر شود و آثار تورمی داشته باشد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این برنامه نیز با بیان اینکه بحث اقتصاد مقاومتی ریشه دار و فراگیر است افزود: اقتصاد مقاومتی امری نیست که در برنامه کوتاه مدت به نتیجه برسد.

انتظار اجرای یک دهم اقتصاد مقاومتی در امسال

دژپسند گفت:‌ ما باید انتظار داشته باشیم یک دهم آنچه که درباره اقتصاد مقاومتی مقرر شده در سال ۹۵ به منسه ظهور در بیاید.

وی افزود:‌ از زمانی که سیاست های کلی در بهمن سال ۹۲ ابلاغ شد دولت گام های متنازعی در بودجه های سنواتی،‌برنامه و مصوبات خود برداشته است.

دژپسند با بیان اینکه بودجه در آذر تنظیم و در دی تقدیم مجلس شد گفت:‌ با دقت لازم بحث اقتصاد مقاومتی متناسب با مقطع زمانی مورد توجه قرار گرفت و این بحث از زوایای مختلف تعریف شد.

وی افزود: وابستگی به نفت، افزایش سهم درآمدهای دولت به غیر محل نفت و کنترل هزینه های دولت از جمله این زوایا بود و سعی شد این سیاست ها در قالب بودجه به جریان بیفتد.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با طرح این سوال که چرا نمی توان به راحتی به بودجه مقاومتی رسید گفت: در چند سال گذشته بخش هزینه‌ای را رها کردیم یعنی تعداد پرسنل دولت بی رویه افزایش یافت و نظامات هزینه ای استانداردهای خود را از است داد.

دژپسند افزود:‌ در بحث افزایش طرح های عمرانی اکنون حدود ۲ هزار و ۹۰۶ طرح است که برآورد ما برای اتمام این طرح ها بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تمجید از ریاست کمیسیون تلفیق گفت: نادران از نظر سیاسی با دولت موضع دارد اما در موضوع بودجه همچون کارشناسی امین، صادق و باتجربه است از این رو مشکلی برایمان نبود.

دژپسند افزود:‌ راه افتادن دعوای «حیدری- نعمتی» خوب نیست و مخل توسعه کشور و اجرای اقتصاد مقاومتی است.

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:‌ برای قطع وابستگی اعتبارات هزینه‌ای از نفت به زمان و حمایت نیاز داریم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:هم اکنون ۶۰ درصد ظرفیت تولید کشور متوقف شده است و به توزیع درآمد توجهی نمی شود و نباید همه چیز کشور را به برجام مربوط می‌کردیم.

توکلی گفت:‌ در سال آخر دولت خاتمی حقوق و مزایای کادر هیات علمی را بالا بردند و ما آن زمان اعتراض کردیم و این اقدام دولت موجب اعتراض کارکنان تحصیل کرده دانشگاه ها،‌ قضات، آموزش و پرورش و پرستاران شد و ۴۳ درصد بودجه جاری سال بعد اضافه شد.

وی افزود:‌ این اشتباه را دولت یازدهم در بخش سلامت مرتکب شد و این باعث شد صدای پرستاران هم بالا برود.

هیچ عزمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد

توکلی با اشاره به اینکه هیچ عزمی در دولت و مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیست گفت:‌ برای مثال دولت دو لایحه برای مناطق آزاد تقدیم مجلس کرد که مجلس هفت منطقه مورد نظر دولت را به ۱۳ منطقه افزایش داد و ۸۷ منطقه ویژه هم اضافه کرد.

وی افزود:‌ من همانجا گفتم که همه کشور را به منطقه ویژه تبدیل کرده‌ایم.

توکلی گفت:‌ در برنامه چهارم توسعه که قرار بود این مناطق ویژه سکوی صادرات شود دروازه واردات شد و این یعنی شکست و چرا باید شکست را تکرار کنیم؟

نماینده مردم تهران افزود: مردم فکر می‌کنند منطقه ویژه معجزه می‌کند، در حالی که پدر صاحب بچه را در می آورد و باعث گرانی خانه می‌شود.

اتکا بودجه به نفت کم نشده است

وی با اشاره به اینکه کارهای غیر علمی به تصمیمات نادرست منجر می شود گفت:‌ در خصوص اتکای بودجه ۹۵ به نفت هم به طور قاطع می گویم که این اتکا کم نشده است

توکلی افزود:‌ البته این موضوعات فقط منحصر به بودجه نیست بلکه ما به برخی مدل های اقتصادی اعتقاد داریم که قابل قبول نیست.

نباید همه کشور را به برجام مربوط کرد

نماینده مردم تهران گفت:‌ اینکه همه کشور را به برجام مربوط کنیم نوعی غفلت از ظرفیت های داخلی است.

بانک‌ها در شرایط کنونی ام الفساد هستند

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد ظرفیت تولید کشور متوقف شده است و به توزیع درآمد توجه نمی شود افزود:‌ درآمدها به سمت ثروت‌مندان سوق پیدا می کند و ثروت‌مندان به سمت پس انداز می‌روند و بانک ها هم در این شرایط ام الفساد هستند و با نرخی که می دهند هیچ کس دنبال تولید نمی رود

بانک‌ها مخل تولید هستند

توکلی گفت: بانک ها اکنون مخل تولید هستند و اکنون بانک ها کار گردش پول را می کنند

وی در بخش دیگری از این برنامه کوچک سازی دولت را اصلی اساسی خواند و افزود:‌ ما در واگذاری زمین به بخش های دولتی سخاوتمندانه عمل کرده ایم و مثلا یک دانشگاه ۵۰ هکتار زمین دارد اما ساختمان آن ۲ هزار متر است.

توکلی گفت:‌ زمانی نیاز به درمانگاه،‌ مسجد،‌ مدرسه و پاسگاه داریم که زمین نداریم و همه این معضلات به این سبب است که زمین را معقول واگذار نکرده ایم.

نماینده مردم تهران افزود:‌ البته کوچک سازی دولت باید همراه با عدالت باشد و ما فقط به رشد مطلق اعتقاد نداریم و باید رشد همراه با عدالت باشد.

وی در ادامه برنامه در خصوص مصوبات مجلس در بحث حذف یارانه ثروتمندان گفت:‌ همان روزی که بحث یارانه در دولت قبل مطرح شد من التماس کردم که این موضوع تصویب نشود اما اراده افراد خاصی تحمیل شد و نمایندگان مجلس تسلیم شدند.

توکلی افزود: اصلا یارانه،‌ هدفمند نشد و به همه دارند، سرانه می دهند.

دولت کنونی زیر بار حذف یارانه نمی‌رود

وی گفت:‌ در اواخر دولت احمدی نژاد بحث حذف یارانه ثروت مندان را مطرح کردیم که زیر بار نرفتند و دولت کنونی هم زیر بار نمی رود.

نماینده مردم تهران افزود: قبول دارم که حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر در فاصله ای کوتاه سخت است اما بالاخره دولت باید اراده این کار را داشته باشد.

توکلی گفت:‌ ما هم قبول داریم که حساب بانکی افراد محرمانه است اما آیا این حساب ها از نگاه ممیزان مالیاتی باید مخفی بماند؟ آیا آنها نامحرمند؟ و اگر با فرار مالیالتی مبارزه شود اقتصاد مقاومتی محقق نخواهد شد.

نماینده مردم تهران افزود: به طور قطع حذف ۲۴ میلیون نفر یارانه بگیر عقلا شدنی است

وابستگی به درآمد نفت به ۲۲ درصد کاهش یافته است

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:‌ دولت یازدهم وابستگی ۳۵ درصدی بودجه به درآمدهای نفتی را به ۲۲ درصد رسانده است.

فرهاد دژپسند افزود: تلاش جدی دولت این است که یک ریال پول هم تلف نشود و ما اعتبارات هزینه ای را که به ریخت و پاش و هدر رفت منابع منجر می شود کنترل کرده ایم

وی گفت:‌گاهی اوقات پیشنهادهایی که در دولت رد می شود نمایندگان مجلس با حرص و ولع در مجلس مطرح می‌کنند.

دژپسند افزود: اراده‌ها باید فراقوه‌ای باشد و تبدیل به باور و عزم همگانی شود یعنی اگر سازمان مدیریت ، اعتبار دستگاهی برای مدیریت هزینه، کم کرد باید همه تمکین کنند

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:‌ ما از سال ۹۳ به بعد به سمت بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد حرکت کرده ایم.

وی افزود: اگر چه در بحث اتکا به درآمد های نفتی گام های خوبی در بودجه برداشته شده است اما قطع وابستگی به نفت فقط در بودجه نیست و اقتصاد نفتی با بودجه نفتی دو بحث جداگانه است.

دژپسند گفت: ما وابستگی ۳۵ درصدی بودجه به نفت را به ۲۲ درصد رسانده ایم.

به دنبال قطع وابستگی به نفت هستیم

وی افزود:‌ حتی در برنامه ششم حکمی گذاشتیم که اگر در طول این برنامه قیمت نفت و صادرات آن افزایش یابد دولت حق نداشته باشد ازآن بیشتر استفاده کند و اینها نشان می دهد که ما به دنبال قطع وابستگی به درآمدهای نفتی هستیم.

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:‌ البته ما در مسیر راهمان نیازمند کمک بیشتر مجلس هستیم و چرا مجلس مصوبه می‌دهد که مثلا دولت فلان تعداد را استخدام کند؟ چرا به دولت اجازه داده نمی شود، تا براساس نیازهایش استخدام کند؟

حذف دهک‌های یارانه بگیر قابلیت اجرایی ندارد

وی در بخش دیگری از این برنامه در مورد حذف یارانه سه دهک گفت:‌ تبصره ای در این خصوص در مجلس به تصویب رسیده است و قابلیت اجرایی ندارد، چرا که تشخیص سه دهک در مقام اجرا و عمل کار آسانی نیست

دژپسند افزود: علت مخالفت دولت این است که با این شروط قابلیت اجرا وجود ندارد.

وی گفت:‌ هم اکنون برخی یارانه را حق خود می دانند و قطع آن مقاومت ایجاد می کند

معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: دولت در سال گذشته یارانه حدود ۴ میلیون نفر را حذف کرد و ۲۰ درصد اعتراض کردند و مجبور شدیم یارانه را بر قرار کنیم.

با حذف یارانه ثروتمندان مخالف نیستیم

وی گفت:‌ ما با حذف یارانه ثروتمندان مخالف نیستیم، اما باید به گونه ای عمل کرد که تنش ایجاد نشود.

منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: