ضرورت فرهنگ سازی در مسئله افزایش جمعیت/کشور تا چند سال آینده با فقر جمعیتی مواجه می شود

استاد حوزه و دانشگاه در خصوص جمعیت ایران در سالهای آینده گفت: با این روند در سال ۱۴۸۰ جمعیت کشور به ۳۲ میلیون نفر می رسد که ۲۵ درصد آن سالمند است و این برای نسل های آینده خسارت های جبران ناپذیری برجای می گذارد.

به گزارش عیارآنلاین ،پریسا فرهادی  استاد حوزه و دانشگاه  در همایش “ایران جوان بمان” سمنان گفت: تمام تربیت و بزرگ شدن فرزندان از مادر می باشد که مقام ربوبیت به وی نسبت داده شده چرا که اولین مربی فرزند در خانواده است.

این استاد حوزه و دانشگاه درادامه افزود: این موضوع کمال مادر بودن را نشان نمی دهد بلکه نشاندهنده مسئولیت مادری است.

وی  با اشاره به روایتی از امام صادق درخصوص نقش فرزندان صالح گفت: بعد از مرگ، عمل به معروف که بعد از مرگش همچنان ادامه دارد، روش نیکویی که پایه گذاری کرده است و این روش بین مردم تداوم پیدا می کند؛ و فرزند صالحی که از او می ماند.

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص انسان تربیت کردن تصریح کرد: دختر یا پسر بودن، دکتر یا مهندس بودن مهم نیست، انسان بودن و ساختن مهم است.

وی با اشاره به اینکه نسل را هم دختر و هم پسر ادامه می دهد، اظهار کرد: نسل خوب، ادامه راه و روش و فکر درست خانواده در راه هدف می باشد، که هدف ما رسیدن به قرب الهی است.

فرهادی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) جهاد زن را این گونه بیان کرد و گفت: زنی عرض کرد یا رسول الله آیا زنان را هم بهره ونصیبی از جهاد هست؟ فرمودند: بلی از زمان حمل تا از شیر گرفتن طفل برای زن اجر و ثوابی است مانند ثواب آن کسی که اسب سوار شود و در راه رضای خدا برای جان نثاری حاضر و مهیا شود و چنانچه زن در اثنای این مدت بمیرد اجر و مقام و منزلت شهید را دارد.پس زن بودن و مادر بودن خود را دست کم نگیرید.

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص جمعیت ایران در سالهای آینده  گفت: با این روند در سال ۱۴۸۰ جمعیت کشور به ۳۲ میلیون نفر می رسد که ۲۵ درصد آن سالمند است و این برای نسل های آینده خسارت های جبران ناپذیری برجای می گذارد.

وی با بیان اینکه در بین مسلمانان بحث عقیم کردن و نیاوردن فرزند توسط دولت های مختلف بخصوص انگلیس رواج یافت، گفت: آنها بسیار تلاش کردند تا غذاها و امیالمان را تغییر دهند تا فرزندآوری کاهش یابد درصورتی که  پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند: ازدواج کنید و فرزند بیاورید که من کثرت شما را موجب فخر و مباهات امت خود بر دیگر امت ها می دانم.

فرهادی تصریح کرد:ما باید دختران و پسران خود را درست تربیت کنیم چرا که تا آنها به لذت همسرداری درست و زندگی خوب نرسند هرگز لذت فرزند آوری را درک نمی کنند و مادران و پدران موفقی نمی شوند.

این استاد حوزه و دانشگاه در مورد اثرات ایستادگی مادران در مشکلات خانواده ها گفت: زنی که مرد معتاد و خطاکار دارد و به سختی زندگی می کند و زندگی را از جریان نمی اندازد، می تواند از ۵ فرزند ۴ فرزند دکتر را به جامعه تحویل دهد. اگر مادر بماند و قیومیت مرد را هرچند هم سخت باشد، بپذیرد، فرزندانش رشد می کند.

وی در تشریح  آیه الرجال قوامون علی النسا، اظهار کرد: خداوند بنا به خصوصیات مردان و زنان، مردان را دیوار و زنان را پنجره ای قرار داد که باید انعطاف و نور را به خانه بیاورد. اگر همه دیوار باشند دیگر آن خانه نیست و زندان می شود.

فرهادی افزود: متاسفانه در جامعه ما  مردانگی را از مردان ما گرفته اند و دیگر آن وجهه ای که مردان داشتند را ازدست داده ایم و زنان ما فکر می کنند مردند و تلاش می کنند که از همسر خود کم نیاورند، همه ی زنان ما عقل و غیرت و تعصب شده اند در حالی که زن باید دارای روحیه لطیف و احساسات باشد.

وی ادامه داد: این سبب شده است که مردان در مردانگی خود سردرگم شوند و نقش مردان و زنان جابجا شود  در حالی که زن باید مطیع باشد و چشم گفتن را در خانه به دختر خود هم آموزش دهد و به او بگوید کنیزی شما برای مرد به خاطر مرد نیست برای عزت خودتان است.

این استاد حوزه و دانشگاه، مدیر بودن مرد در خانواده و وفاداری به همسر را از حقوق مرد بر زن برشمرد وگفت: زنان باید سعی کنند که در زندگی همسرانشان مدیر باشند و هرچه  گفت را به جا بیاورند و همیشه تلاش کنند تا به همسر خود وفادار باشند.

منبع: دانا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: