کارشناس مسائل اجتماعی:

عامل اقتصادی عمده ترین دلیل تأخیر ازدواج از نظر جوانان/ برنامه ریزی های کلان تنها راه حل مشکل ازدواج جوانان است/ دولت و ملت دست به دست هم دهند

کارشناس مسائل اجتماعی گفت: تنها راه رهایی از این مشکل ازدواج جوانان این است که ملت و دولت دست به دست هم دهند و با برنامه ریزی های کلان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، برای رفع این مشکل بزرگ تلاش کنند.

به گزارش عیارآنلاین ،جلیله روشن نهاد  گفت: زندگی اجتماعی گرچه یکی از ضروریات حیات انسان است، به طوری که بشر بدون اجتماع قادر به ادامه زندگی نیست؛ اما با این حال، اگر در برنامه ریزی و سیاست اداره جامعه، دقت کافی نشود، مشکلات زیادی به وجود می آید.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل افزایش سن ازدواج به مسائل اجتماعی برمی گردد، افزود: گرچه کشور ما از فرهنگ غنی و کامل اسلامی برخوردار است، ولی به دلایلی چون نفوذ فرهنگ بیگانه و مانند آن، این فرهنگ کم رنگ شده و سفارش های اکید اسلام به تعجیل در ازدواج و کراهت از تأخیر آن، تا حدودی بین جوانان به فراموشی سپرده شده است.

این کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: جوان ایرانی که در گذشته مهم ترین برنامه او در اولین فرصت ازدواج و تشکیل زندگی بود، امروزه دیگر چنین عقیده ای ندارد و حتی برخی زمان ازدواج را مخصوص میانسالی می دانند و این احتمال وجود دارد که این فرهنگ مخرّب، گسترده و فراگیر شود.

روشن نهاد تصریح کرد: بالا رفتن جرایم و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، بی بندوباری، همسر آزاری، طلاق، روابط سرد همسران، دخالت اطرافیان و مانند آن نه تنها موجب از هم پاشیدگی خانواده ها شده است، بلکه باعث سلب اعتماد جوانان از ازدواج شده و سبب شده است که جوان امروز به ازدواج به عنوان عامل خوشبختی، نگاه نکند و سرنوشت خود را به کسانی که در دام این آسیب ها گرفتار شده اند، تشبیه کند.

وی افزود: طولانی بودن مدت تحصیلات دانشگاه و افزایش نسبت دختران به پسرانسبب شد اولاً، اغلب پسران و دختران تا پایان تحصیلات و بعد هم تا به دست آوردن شغل، از ازدواج سرباز زنند؛ و ثانیاً، دختران به علت داشتن تحصیلات دانشگاهی حاضر به ازدواج با پسران پشت کنکور مانده نباشند و درصد بالایی از آنان بدون همسر بمانند، یا به ازدواج ناخواسته تن بدهند؛ چنانکه امروز شاهد این معضل هستیم.

عامل اقتصادی عمده ترین دلیل تأخیر  ازدواج از نظر جوانان

کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به اینکه یکی از عمده ترین دلایل تأخیر ازدواج از نظر جوانان، عوامل اقتصادی است، گفت: در یک گفت و گوی ساده و خودمانی با جوانان، خصوصاً پسران، می توان به آسانی فهمید که علت نداشتن تمایل به ازدواج در اکثر آن ها برخوردار نبودن از شغل، مسکن و تهیه لوازم و ضروریات زندگی و جشن ازدواج است.

روشن نهاد ادامه داد: در این بین خانواده های دختران هم مشکل تهیه جهیزیه را سد بزرگی برای ازدواج دخترانشان می دانند، خصوصاً خانواده هایی که چند دختر با فاصله های سنی کم، دارند.

وی با بیان اینکه عدم توان اقتصادی کافی، انگیزه ازدواج جوانان را پایین می آورد و اجازه نمی دهد آنان در سن پایین ازدواج کنند، افزود: گاهی داشتن شغل مانع ازدواج می شود و آن در صورتی است که دختران شاغل شوند. بسیاری از دخترانی که شغلی برای خود دست و پا می کنند و مشغول به کار می شوند، رغبت خود را نسبت به ازدواج از دست می دهند.

کارشناس مسائل اجتماعی اظهار کرد: یکی ازدلایلی که باعث کاهش میل آن ها به ازدواج می شود این است که دختری که شاغل است، معمولاً خواستگاران بیشتری نسبت به سایر دختران دارد،  به همین خاطر از تأخیر انداختن ازدواج واهمه ای ندارد؛ زیرا شانس خود را برای ازدواج، حتی اگر سن او هم افزایش پیدا کند، زیاد می بیند.

روشن نهاد با اشاره به اینکه شاغل شدن دختر (بر عکس شاغل شدن پسر که سبب زیاد شدن انگیزه به ازدواج است) انگیزه او را نسبت به ازدواج کاهش می دهد، گفت: این عامل امروزه در کشورهای غربی تأثیر چشمگیری در کاهش رغبت دختران به ازدواج داشته و حتی بسیاری از دختران و زنان غربی به خاطر همین عامل، تا آخر عمر مجرد می مانند که خود می تواند سبب به وجود آمدن بسیاری از مشکلات اجتماعی و اخلاقی شود.

اشتغال دختران در تأخیر ازدواج اثر گذاشته است

وی اظهار کرد: در کشور ما نیز تأثیر شغل دختران در تأخیر ازدواج، گرچه مانند جوامع غربی نیست، ولی کمابیش دیده می شود و خطر گسترده تر شدن آن، وجود دارد.

کارشناس مسائل اجتماعی با بیان اینکه برای مبارزه با معضل اجتماعی افزایش سن ازدواج، راه حل های زیادی وجود دارد که کمابیش از گذشته مطرح بوده و فراروی مسئولان و متصدیان کشور قرار داشته است، تأکید کرد: به نظر می رسد دیگر زمان دادن راه حل تمام شده و باید در مسیر عملی ساختن این راه حل ها قدم برداشت.

روشن نهاد افزود: تنها راه رهایی از این مشکل آن است که ملت و دولت دست به دست هم دهند و با برنامه ریزی های کلان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، برای رفع این مشکل بزرگ تلاش کنند.

 وی عنوان کرد: شاید نقطه آغازین و در عین حال بسیار مهم حل مشکل این باشد که ابتدا سعی کنیم تفکر و شناخت جوانان را عوض کنیم و آنان را از مادی گرایی و سطحی نگری، به معنویت و توجه به خدا و دین باوری، سوق دهیم.

کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: تغییر نگرش ها و شناخت های افراد، کمک زیادی به تغییر رفتار آنان می کند و هر تغییری بدون داشتن زیرساخت های فکری محکم، دوامی نخواهد داشت.

روشن نهاد ادامه داد: وظیفه مهم که از کارهای عمده در این حوزه است، بر عهده متصدیان امور فرهنگی مثل حوزه، دانشگاه، صدا و سیما، مطبوعات، هنر و مانند آن است که باید در این راستا برنامه ریزی جدی داشته باشند.

روشن نهاد با اذعان به اینکه عوامل اقتصادی نیز از عمده ترین دلایلی است که جوانان برای تأخیر ازدواج خود مطرح می کنند، گفت: برای این که این عامل مهم را کاهش دهیم باید در دو جهت یکی کاهش هزینه ها و دیگری فراهم سازی منابع اقتصادی و تولید ثروت را برای جوانان برنامه ریزی کنیم.

وی بیان کرد: از آنجا که اجتماع و جامعه، مجموعه ای متشکل از واحدهای کوچک ترِ خانواده است، بهترین جایگاه کمک به ایجاد خانواده و فراهم ساختن ازدواج جوانان، خود جامعه است؛ از این رو برای حل مشکل ازدواج جوانان و جلوگیری از افزایش سن ازدواج، چاره ای جز همکاری و همیاری همه افراد و آحاد جامعه، وجود ندارد.

منبع: دانا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: