دورخیز تاجران برنج پاکستان برای تصاحب بازار ایران و نگرانی شالیکاران شمال

انجمن صادارات برنج پاکستان هیاتی ۲۲ نفره از اعضای این انجمن را برای سفری پنج روزه، به زودی (روز شنبه یا یکشنبه) به ایران اعزام می کند تا فرصت های صادرات برنج به ایران را بررسی کنند.

برنج پاکستانیبه گزارش عیارآنلاین، تاجران برنج پاکستان که همواره به ایران به عنوان یکی از بازارهای پررونق خود چشم دوخته اند، اکنون که زمزمه های برطرف شدن موانع بانکی و ایجاد زمینه گسترش تجارت با ایران را شنیده اند، بار دیگر برای داشتن سهمی کلان در بازار صادرات برنج به ایران، خیز برداشته اند.
محمد حسین بنی اسدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر لاهور پاکستان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این هیات تاجران برنج پاکستانی قرار است با سفر به تهران و مشهد، با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معاون این دو کلان شهر دیدار کنند.
به گفته بندی اسدی، هیات صادرکنندگان برنج پاکستانی همچنین قرار است دیداری با مسئولان ذیربط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران برای ارائه تضمین های لازم درخصوص استاندراد سلامت برنج صادراتی خود به ایران داشته باشند.
صادرکنندگان برنج پاکستان در مدت اقامت سه روزه خود در تهران، همچنین ملاقاتی با اعضای شرکت بازرگانی دولتی ایران تحت نظر وزارت کشاورزی خواهند داشت. اعضای این هیات تجاری پاکستان دو روز نیز در مشهد اقامت خواهند داشت.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر لاهور پاکستان گفت: با توجه به اینکه محصول برنج در ایران به اندازه کافی برای مصرف کل کشور تولید نمی شود، بخشی از نیاز کشور به این محصول در قالب واردات برنج تامین می شود و شرکت بازرگانی دولتی تحت نظر وزارت کشاورزی از طریق برگزاری مناقصه برای واردات برنج، پس از انجام بررسی ها و مطالعات لازم، مجوز لازم را برای انجام واردات برنج به ایران به میزان نیاز کشور صادر می کند.
سفر هیات صادرکنندگان برنج پاکستان به ایران در روزهایی انجام می شود که شالکیاران ایرانی با هزار امید و رنج فراوان، نشاهای برنج را به زمین می نشانند تا بعد از چند ماه کار طاقت فرسا بر روی شالیزارهای خود، بتوانند دسترنجشان را درو کنند.
شالیکاران ایرانی رنج فراوان تولید برنج مرغوب ایرانی را به جان می خرند به این امید که نظارت کافی بر روند واردات برنج کم کیفیت خارجی به کشور وجود داشته باشد تا دسترنج یکساله آنها توسط افراد سودجو به یغما نرود.
برنج پاکستان به کشورهای مختلف سراسر جهان از جمله آمریکا، کشورهای خاورمیانه، کشورهای اروپایی و چین صادر می شود.
بنا به گزارش اتحادیه صادرکنندگان برنج پاکستان، در چهار سال گذشته ارزش صادرات برنج پاکستان به کشورهای مختلف جهان بالغ بر دو میلیارد دلار برآورد شده است.
پاکستان هر سال بیش از شش میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم برنج تولید می کند که چهار میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم آن صادر می شود. این میزان صادرات حدود ۷۰ درصد کل برنج تولیدی پاکستان است.
پاکستان چهارمین کشور بزرگ صادر کننده برنج در جهان است.

منبع: ایرنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: