۳ ارد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۴

امحای پرتقال فاسد مربوط به اتحادیه باغداران مازندران است/ضایعات پرتقال کمتر از ۱۰ درصد

مدیر سازمان تعاون روستایی استان مازندران، ضایعات پرتقال را کمتر از ۱۰ درصد عنوان کرد و گفت: پرتقالی که بتازگی فاسد و امحاء شد مربوط به اتحادیه باغداران مازندران بوده و ارتباطی به سازمان تعاون روستایی نداشته است.

پرتقال‌های فاسدبه گزارش عیارآنلاین، محمدرضا کریمی درباره پرتقالی که در روزهای اخیر فاسد شد، افزود: بتازگی بیش از پنج هزار تن پرتقال که مربوط به خریدها و ذخیره سازی اتحادیه باغداران استان مازندران بوده فاسد و امحا شد.
وی با بیان اینکه این پرتقال ها به یک شرکت بخش خصوصی تحویل و به تهران منتقل شده بود، تاکید کرد: این محصول دارای قیمت و ضایعات چند برابری نسبت به محصولات ذخیره سازی شده شبکه های تعاون روستایی کشور بوده و هیچ ارتباطی به شبکه های تعاون روستایی ندارد.
وی اظهارداشت: همچنین طبق مجوز کمیته راهبردی استان ها، همه میوه های ذخیره شده توسط شبکه های تعاون روستایی در ایام نوروز توزیع و مصرف شد و حتی یک کیلوگرم سیب و پرتقال در انبارها باقی نمانده است.
وی گفت: طبق سیاستگذاری سازمان تعاون روستایی کشور، میوه مورد نیاز ایام نوروز از طریق اتحادیه و شرکت های تعاونی های روستایی که اعضای آن کشاورزان هستند، توسط تسهیلات بانکی خریداری شد، بدون اینکه دولت پولی بابت آن بپردازد؛ در واقع این محصولات پس از برداشت در استان های مقصد ذخیره سازی شد.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان مازندران افزود: پرتقال شبکه های تعاون روستایی کل کشور در انبارهای فنی و سردخانه ها ذخیره سازی شده بود و این شبکه ها مسئولیت ضایعات را برعهده داشتند به گونه ای که پرتقال با احتساب ضایعات، با قیمت های پایین تری به استان های مقصد ارسال شد.
وی اضافه کرد: امسال با مدیریت شبکه های تعاون روستایی و شبکه های خصوصی، برای استان مازندران ۵۰۰ تن و سایر استان ها ۳۰ هزار تن پرتقال خریداری و ذخیره سازی شد.
کریمی، ضایعات ۱۰ درصدی برای ذخیره سازی و حمل و نقل پرتقال را طبیعی دانست و ادامه داد: طبق کارشناسی های انجام شده، میانگین ضایعات کشور کمتر از ۱۰ درصد است به طوری که حدود پنج درصد آن مربوط به ذخیره سازی و حدود پنج درصد مربوط به حمل ونقل به استان هاست.
وی افزود: این درحالیست که ضایعات کل کشور هنوز مشخص نشده زیرا ضایعات توسط یک کمیته راهبردی به ریاست استانداران، رئیسان جهاد کشاورزی و صنایع و معادن هر استان جمع آوری و و در نهایت، گزارش ها جمع بندی و نتایج کلی آن استخراج می شود.
به گزارش ایرنا، ذخیره‌سازی میوه شب عید سال ۱۳۹۴ از جمله پرتقال توسط وزارت جهاد کشاورزی و با مباشرت سازمان مرکزی تعاون روستایی انجام شد.
به گفته محمدرضا شعبانی مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران، حدود ۴۰ هزار تن پرتقال برای تنظیم بازار شب عید توسط سازمان تعاون روستایی خریداری شد که به دلیل بی تجربگی، ۱۰ هزار تن آن فاسد و به دور ریخته شد.
در کشور سالیانه بین ۴٫۵ تا پنج میلیون تن مرکبات تولید می شود که حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن آن پرتقال است.
به تازگی وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد، با وجود آزادسازی واردات ۱۰ گروه کالایی( کالاهای لوکس و غیر ضروری که شامل انواع میوه می‌شود) با مصوبه هیات وزیران، واردات انواع میوه بر مبنای ماده ۱۶ قانون افزایش بهره وری، همچنان ممنوع است.

منبع: ایرنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: