فشارها به «حجتی» برای واردات محصولات کشاورزی از جانب چه کسانی است؟

در حالی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده، محصولات کشاورزی پشت مر‌زهاست و برای واردات آن به وی فشار می‌آورند، که اشاره ای به افراد پشت پرده نکرده است.

محمود حجتیبه گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اخیراً در یکی از صحبت‌های خود اعلام کرده بود، محصولات کشاورزی خارجی در پشت مرز‌ها برای واردات به کشور به ما فشار می آورند، اما بعد از اعلام این خبر، در جلسه این هفته هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز بی پرده حرف خود را تکرار کرد و گفت: «برای واردات محصولات کشاورزی به کشور تحت فشارم»، البته وی به این مضوع اشاره نکرد که از طرف چه کسانی تحت فشار است.

بعد این اظهارات وزیر جهاد کشاورزی بود که خبرگزاری تسنیم اقدام به انتشار نامه ای از وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت کرد. در این نامه آمده است: «با وجود آزاد شدن واردات گروه ۱۰ کالایی (کالاهای لوکس و غیر ضروری که شامل انواع میوه می‌شود) با مصوبه هیئت وزیران؛ واردات انواع میوه بر مبنای ماده ۱۶ قانون افزایش بهره‌وری کماکان ممنوع است.»

بنابراین گزارش، درمصوبه مربوط به سال ۹۵ هیئت وزیران واردات کالاهای لوکس در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با  دو برابر سود بازرگانی مجاز اعلام شده که در میان این کالاها ، واردات انواع میوه نیز با توجه به اینکه در گروه ۱۰ کالایی قرار دارند ملا مجاز شد.

سال گذشته نیز در مقطعی سازمان توسعه تجارت طی اطلائیه ای اعلام کرد که واردات دانه‌های روغنی نیازی به مجوز وزارت جهادکشاورزی ندارد که با اعتراض این وزارتخانه،  سازمان توسعه تجارت حرف خود را پس گرفت و آن را سوء تفاهم خواند.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد اصل این ماجرا به نامه محرمانه جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به وزارتخانه‌های صنعت ( توسعه تجارت) و جهاد کشاورزی برمی گردد که در آن اشاره شده بود: این دو وزارتخانه برای بحث تنظیم واردات تعامل بیشتری با یکدیگر داشته باشد.

منبع: تسنیم

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: