یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد

کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی با ارتقاء بهره‌وری انرژی در شهرها

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ارتقای بهره‌وری انرژی یکی از حوزه‌هایی است که اقتصاد مقاومتی و اقتصاد شهری را به هم مرتبط می‌کند، گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی تاکید فرمودند امکان صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد دلاری با بهینه‌سازی انرژی وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین محمد‌پور زرندی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ۱۰ اقدام اساسی برای نجات کشور، گفت: یکی از بندهای مهم این اقدامات که در ذیل الگوی جامع اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود ارتقای بهره وری انرژی است به طوری که معظم‌له در سخنرانی نوروزی خود تاکید فرمودند امکان صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد دلاری با بهینه‌سازی انرژی وجود دارد.

پورزرندی با بیان اینکه ارتقای بهره‌وری انرژی یکی از حوزه‌هایی است که اقتصاد مقاومتی و اقتصاد شهری را به هم مرتبط می‌کند، گفت: طبق آمارها پهنه‌های ساخته‌شده شهرها از نظر وسعت تا سال ۲۰۳۰ چندین برابر خواهد شد و همین افزایش وسعت به معنای افزایش میزان مصرف انرژی نیز هست.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه امروز شهرها به موتور تولید ناخالص داخلی در کشورها تبدیل شده اند، گفت: طبق آمارها سهم شهرها از تولید ناخالص جهانی بالغ بر ۷۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به رشد فزاینده شهرنشینی مصرف انرژی در این گستره نیز به شدت در حال ازدیاد است، گفت: به طور معمول پهنه های شهری بیش از ۷۵ درصد از کل برق جهانی را مصرف می کنند و پیش بینی ها حاکی از آن است که در دهه های آتی رشد اصلی مصرف انرژی در سطح شهرها روی می دهد.

پورزرندی با اذعان به اینکه اگر از هم‌اکنون زیرساخت های لازم برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در سطح شهرها صورت نگیرد، بخش عمده‌ای از ثروت جهانی هزینه تامین انرژی شهری می شود، گفت: در سطح کشورما نیز توسعه فزاینده شهرنشینی همین مخاطره را به طور جدی ایجاد کرده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اسناد بالادستی و قوانین نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی توجه شایانی داشته اند اما در عمل اتفاق چندانی نیفتاده است، گفت: برای مثال در برنامه پنج ساله پنجم توسعه قرار بود که نزدیک به یک سوم از رشد اقتصادی از بهره‌وری به دست بیاید اما این مهم محقق نشد.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین راهکارها برای کاهش مصرف انرژی در سطح شهرها، توسعه حمل و نقل عمومی است، افزود: توسعه MRT ، تشویق مردم به استفاده از دوچرخه، اعمال قوانین محدود کننده استفاده از خودروهای شخصی در موارد غیر ضرور و … از جمله راهکارهایی است که امروز در پیش روی مدیران شهری برای عمل به الگوی اقتصاد مقاومتی در بند بهینه سازی انرژی قرار دارد.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: