خسارت ۴۰ هزار میلیارد تومانی به منابع پایدار کشور

رییس سازمان جنگل​ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه بطور متوسط ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت به منابع پایدار کشور وارد می شود.

به گزارش عیارآنلاین، خداکرم جلالی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در یازدهمین همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران اظهار کرد: بسیاری از مشکلاتی که در زمینه های مختلف مربوط به اقلام زیست محیطی کشور و چالش هایی که در ابعاد مربوط به منابع پایداری داریم، آبخیزداری می تواند نسخه شفابخش و نجات بخش کشور باشد.

وی بیان کرد: امروزه سه چالش عمده جهان که بحث تغییر اقلیم و گرمایش زمین، کمبود آب شیرین و پدیده بیابان زایی است موضوعات به هم پیوسته ای هستند و عامل این چالش ها انسانها با تولید گازهای گلخانه ای و جنگلی زدایی که در جهان شکل گرفته و امروزه زندگی سالم با تهدیدات بسیار جدی مواجه و منابع پایدار در بسیاری از کشورهای مورد تهدید قرار گرفته است.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با اشاره خسارات فرسایش خاک، سیل و اُفت آبهای زیر زمینی کشور بیان کرد: این سه پدیده سالانه بطور متوسط ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت به منابع پایدار کشور وارد می کنند.

جلالی تصریح کرد: سایر پدیدهایی که در کشور داریم همچون فرونشست زمین و تخریب آبخوان ها، شور و قلیایی شدن آبهای زیر زمینی و خشک شدن جنگلهای بیابانی در برخی مناطق هنوز خسارات آنها برآورد نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس برآوردها صورت گرفته سالانه، بیش از ۱۸هزار میلیارد تومان در اثر فرسایش خاک و تخریب منابع زیست محیطی، حدود ۱۶۰۰هزار میلیارد تومان نیز در اثر وقوع سیل و بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز در اثر افت محسوس آبهای زیرزمینی خسارت به منابع پایدار کشور وارد می شود.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری عنوان کرد: یکی از راهبردهای مهم برای جلوگیری از این چالش ها و تخریب های گسترده زیست محیطی، توسعه مدیریت جامع آبخیزداری و ایجاد آبخوان ها در مناطق مختلف کشور است. در حالی که کشور نیز در زمینه اجرای طرح های آبخیزداری در طول سالیان متمادی بسیار ضعیف و ناکارامد عمل کرده است.

جلالی تاکید کرد: تاکنون باید در سطح بیش از ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی طرح های آبخیزداری انجام می گرفت اما تاکنون میزان طرح های اجرا شده به حدود ۲۵ میلیون هکتار نمی رسد. بیش از ۹۹ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی و طبیعی در کشور نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری است.

وی بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده سالانه باید حدود سه میلیون هکتار از اراضی زیرپوشش طرح های آبخیزداری قرار گیرد اما به دلیل کمبود اعتبار و برخی موانع و موازی کاری ها این میزان در سال کمتر از ۳۰۰ هزار هکتار است

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: مشارکت مردمی و ورود مراکز علمی و پژوهشی در امر حفاظت و صیانت از جنگلها تعیین کننده است و به همین منظور طی سال گذشته بیش از پنج میلیون هکتار از اراضی ملی و منابع ملی کشور با مشارکت مردم و جوامع محلی زیر پوشش انواع گیاهان خوراکی و دارویی و درختان ثمردار قرار گرفت که در این مناطق تصرف و تعدی به حداقل ممکن رسید.

جلالی خاطرنشان کرد: ایران از نظر تنوع گیاهی و ژنتیکی در ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهان منحصر بفرد و جزو پنج کشور نخست دنیاست و بیش از ۸۰۰۰ انواع گونه گیاهی و دارویی در مناطق مختلف کشور وجود دارد.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: مهمترین و اساسی ترین اقدامی که بعنوان شالوده اقتصاد مقاومتی می تواند شکل گیرد حفظ منابع پایدار از جمله آبف خاک و پوشش گیاهی و جنگلی است.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: آبخیزداری می تواند نسخه شفا بخش اکوسیستم های کشور باشد و در صورتی که به این امر توجه شود همه سرمایه های حیاتی ما را می تواند حفاظت و تقویت کند.

منبع: ایسنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: