الگوی کشت محصولات کشاورزی باید قانون شود/برای منع تولید محصولات تراریخته به ۱۱ ارگان نامه نوشتم

وزیر اسبق جهادکشاورزی گفت: در انتهای سال گذشته یعنی همان زمانی که قصد آزاد شدن تولیدات محصولات تراریخته در کشور وجود داشت، به ۱۱ ارگان کشور با عنوان وزیر سابق کشاورزی نامه نوشتم و درباره عوارض مصرف محصولات ترایخته هشدار دادم.

به گزارش عیارآنلاین، محمد رضا اسکندری وزیر اسبق کشاورزی در نشست خبری سازمان اقتصادی کوثر در جمع خبرنگاران بخش کشاورزی اظهار کرد: دست آوردهای علمی به بخش کشاورزی و سرزمین منتقل نمی‌شود. در زمان ما کارشناسان در سر زمین حضور داشتند اما اکنون کارشناسان بخش کشاورزی از زمین‌ها خارج شده اند.

 وی همچنین درباره تولید جوجه در کشور افزود: بر اساس توافقی که میان سازمان اقتصادی کوثر و انجمن جوجه یک روزه دردست انجام است، زنجیره تامین و تولید این محصول درکشور ایجاد می شود.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا مشکلات بخش بازار محصولات کشاورزی هرساله تکرار می‌شود و الگوی کشت اجرا نمی‌شود گفت: برای اینکه الگوی کشت در کشور اجرا شود این مهم باید تبدیل به قانون شود و جمعی از نمایندگان آن را به صحن ببرند یا اینکه دولت در این زمینه لایحه داشته باشد تا ضمانت اجرایی برای رعایت الگوی کشت ایجاد شود.

اگوی کشت را به دولت  بردم اما آنجا ماند

وی با بیان اینکه در سال ۸۸ الگوی کشت را به دولت فرستادم اما در دولت ماند، تصریح کرد: در صورتی که بخواهیم شاهد اتفاقاتی مانند کاهش یا افزایش یکباره قیمت یک محصول کشاورزی در کشور نباشیم باید این ضرورت احساس شود و الگوی کشت را درقالب یک قانون ببینیم.

اسکندری یاد آور شد: همه می گوییم که الگوی کشت در کشور باید رعایت شود اما شرایطی برای ضمانت اجرای آن نداریم و تنها با قانون شدن الگوی کشت این سیاست عملیاتی می‌شود.

وی در ارتباط با تولید محصولات تراریخته در کشور گفت: در انتهای سال ۹۴ یعنی همان زمانی که قصد آزاد شدن تولیدات محصولات تراریخته در کشور وجود داشت، به ۱۱ ارگان کشور با عنوان وزیر سابق کشاورزی نامه نوشتم و درباره عوارض مصرف محصولات ترایخته هشدار دادم.

اسکندری گفت: درزمان وزارت بنده نیز موضوع تولید محصولات تراریخته مطرح شد، اما جازه تولید این محصول را در سطح مزرعه ندادم  و برای اینکه تمام جوانب مشخص شود، مانع آن شدم.

اسکندری در ارتباط با مسائل بانکی در شرایط بعد از اجرای برجام گفت: ما نیز در سازمان اقتصادی کشور برای ورود پول کالاهای صادراتی با مشکلاتی مواجه بودیم که این مشکل بعد از برجام نیز کماکان پا بر جاست.

وی افزود : راه‌حل ما برای رفع مشکل تحریم و ورود پول به سازمان این بود که از شرکت خارجی خریدار، خواستیم پول ما را به صورت ریالی پرداخت کنند تا مجبور به دلار فروشی در سطح خیابان نشویم.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: این سازمان مجموعه غیردولتی در اقتصاد کشور است که می‌تواند به عنوان یک الگو در نظر گرفته شود.از آنجا که سازمان اقتصادی کوثر به تولید داخلی متکی است هیچ وقت درگیر تحریم نبود، تا بعد از تحریم‌ها گشایشی برای آن ایجاد شود.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: