تولید بیش از یک میلیون تن انواع آبزیان در ایران/همکاری ایران و فرانسه برای اصلاح نژاد محصولات

رئیس سازمان شیلات گفت: در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون تن انواع آبزیان در ایران تولید شد که ۶۰ درصد از طریق صید دریایی و ۴۰ درصد از طریق آبزی پروری بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، «حسن صالحی» عصر دوشنبه در نشست مشترک «آلن ویدالیس» وزیر حمل ونقل دریا و شیلات فرانسه و وزیر جهاد کشاورزی، افزود: ۴۰ هزار تن از تولیدات مربوط به دریای خزر و ۵۷۰ هزار تن از خلیج فارس و دریای عمان بوده است.
وی با بیان اینکه ۱۱ هزار شناور و ۲۲۰ هزار نفر در بخش شیلات اشتغال دارند، اضافه کرد: از برنامه های مهم ما در دریای خزر، بازسازی ذخایر آبزیان است و بر این اساس سالانه ۳۵۰ میلیون بچه ماهی برای حفظ گونه ها رهاسازی می شوند.
وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته بیش از ۱۳۵ هزار تن قزل آلا به صورت پرورشی در آب های شیرین تولید شده است.
وی به همکاری ایران و فرانسه در تولید ماهی قزل آلا اشاره کرد و گفت: با یک شرکت فرانسوی برای تولید و اصلاح نژاد قزل آلا در استان لرستان توافق نامه ای امضا و مقدمات کار نیز فراهم شده است.
وی با بیان اینکه برای ایجاد مرکز آموزشی با مشارکت فرانسه در صنعت آبزی پروری آمادگی داریم، افزود: شرکت های ایرانی و فرانسوی برنامه هایی را برای ایجاد مزرعه تولید ماهیان خاویاری در استان گیلان دنبال می کنند.
وی اضافه کرد: توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس در خلیج فارس و دریای عمان نیز از زمینه های دیگر همکاری میان دو کشور است.
وی با بیان اینکه شرایط محصول برای توسعه همکاری های دو کشور در بخش شیلات وجود دارد، اضافه کرد: بازار فرانسه برای صادرات میگوی ایران به این کشور باز شده و شرایط را مهیا کند.

منبع: ایرنا

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: