۳۰ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۵
يك مقام مسئول اعلام كرد؛

آمادگی شرکت ملی فولاد برای رفع مشکل پروفیل سازان با مجتمع مبارکه

مدیر برنامه ریزی و پژوهش شرکت ملی فولاد ایران گفت : امروز این شرکت آماده است برای رفع مشکل میان سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی با مجتمع فولاد مبارکه وساطت کند، تا مسائل این بخش برطرف شود.

به گزارش عیارآنلاین ، احمد احمدی روز سه شنبه در نشستی خبری در محل سندیکای یاد شده، اظهار داشت: ماهیت شرکت فولاد مبارکه سهامی عام است و خصوصی محسوب می شود و سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در آن سهم ۲۰ درصدی دارد که در واقع یکی از پنج عضو هیات مدیره آن به حساب می آید.
فولاد مبارکه در صورتجلسه تنظیمی و نمابر شده برای سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی اعلام کرد: ضمن حفظ سیاست های صادراتی شرکت، با هدف اولویت تامین نیاز بازار داخل و حمایت از صنایع پایین دستی، نسبت به تامین ورق های مورد نیاز برای استفاده در خطوط تولید اعضای سندیکا در سایزهای مختلف مورد درخواست، اقدام خواهد کرد .
مجتمع فولاد مبارکه در متن مزبور تصریح کرد: علی الحساب در ۶ ماهه نخست سال جاری ورق های گرم با ضخامت دو میلیمتر به میزان ۶۰۰ هزار تن و ورق گرم با ضخامت ۱٫۸، ۱٫۵، ۱٫۴ هرکدام به میزان ۵۰ هزار تن را برای صنف مزبور ثبت سفارش و تامین می کند.
احمدی خاطرنشان کرد: قیمت های فوب شمش فولادی در فروردین ماه ۱۳۹۴ به رقم ۲۲۰ دلار در هرتن رسیده بود و در عین حال آمریکا نیز برای حمایت از تولید داخل تعرفه واردات را تا سطح ۲۳۰ درصد افزایش داد، درعین حال این رقم ثابت نیست .
دست اندرکاران سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی معتقدند، افزایش تعرفه واردات ورق فولادی از چهار به ۲۰ درصد، پیامد افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت فولاد را به دنبال داشته است.
مدیر برنامه ریزی و پژوهش شرکت ملی فولاد ایران گفت : امروز قیمت تولیدات فولادی در بورس کالا رقم می خورد، زیرا در بورس نرخ ها تابع عرضه وتقاضا هستند.
فولاد مبارکه در صورتجلسه ای که تنظیم کرده و تاکنون به امضای سندیکای یادشده نرسیده، آورده است: چنانچه به هرعلت امکان تولید هریک از اقلام درخواستی و سفارش های صنعت لوله و پروفیل در این مجتمع با مشکل روبرو شود، نسبت به تامین ورق مورد نیاز از سایر منابع اقدام می کند.
هیات مدیره سندیکای مزبور معتقدند، هنگامی که فولاد مبارکه نتواند پاسخگوی این صنف باشد، بنابراین ناگزیر از واردات است، اما در صورتجلسه یاد شده در این خصوص شفاف سازی نشده، زیرا در داخل کشور غیر از فولاد مبارکه، مجتمع بزرگ دیگری وجود ندارد و شرکت نورد ولوله اهواز هم برخلاف انتظار وزارت صنعت، معدن و تجارت به جای یک میلیون تن، توان تامین سالیانه ۵۰۰ هزار تن ورق زیر سه میلیمتر دارد که اکنون به دلیل پاره ای از مشکلات مدت سه ماه است که تعطیل شده و تولید ندارد.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران با سهمی به میزان یک درصد تولید جهانی، چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و اکنون تولید سالیانه فولاد خام نزدیک به ۱۷ میلیون تن است.
سال ۲۰۱۴ حدودیک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن فولاد در جهان تولید و به مصرف رسید. ایران در تولید این محصول سابقه نزدیک به نیم قرن دارد و میانگین نرخ رشد تولید فولاد خام در سالهای ۲۰۱۳- ۲۰۰۳ برابر با ۵٫۴ درصد ثبت شد .

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: