۳۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۶

مدارس هیأت امنایی «غیر انتفاعی» نیستند

تشکیل مدارس هیأت امنایی یک طرح جدید است و اجرای مطلوب و بدون کاستی آن زمان خواهد برد. دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان این مطلب در گفت‌وگو با «قدس» گفت: تمام تلاش‌های مسؤولان و متولیان مدارس هیأت امنایی باید بر این اساس باشد که طبق دستورالعمل، کار خود را به نحو احسن و با توجه به چارچوب‌های قانونی انجام دهند.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی نوید ادهم افزود: با آنکه زمان زیادی از فعالیت این مدارس نمی‌گذرد و با توجه به مشکلات و تنگناهای مالی و اعتباری موجود، این مدارس در راستای سیاست «مدرسه محوری» توسعه و مشارکت‌های مردمی، تقویت نظام مدیریتی، مالی و اجرایی مدارس مبتنی بر گسترش عدالت آموزشی، تقریباً به بسیاری از اهداف از پیش تعیین شده خود دست یافته‌اند.
وی در مورد واژه «هیأت امنایی» و عملیاتی شدن آن تأکید کرد: باید توجه داشت که هیأت امنایی کردن واقعی مدارس و مدرسه محوری، از جمله گام‌های بزرگ برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش است که باید عملیاتی شود. نوید ادهم خاطرنشان کرد: اعضای هیأت امنای این گونه مدارس، جمعی از صاحب نظران تعلیم و تربیت و افراد خیر و نیکوکار هستند که به ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش علاقه‌مندند و همراه با تعدادی از اولیای دانش آموزان به همراه مدیر و معاونان در چارچوب قوانین و مقررات برای ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت و آموزش در این مدارس تصمیم گیری و فعالیت دارند.
وی درباره دریافت شهریه از دانش آموزان در مدارس هیأت امنایی اظهار داشت: مدارس هیأت امنایی حق دریافت شهریه را ندارند، ولی دریافت وجه برای تشکیل کلاس‌های فوق برنامه، جبرانی و تکمیلی مانعی ندارد.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش همچنین در مورد حدود اختیارات هیأت امنا گفت: از مواردی که قانونگذار در اختیار هیأت امنا قرار داده، اتخاذ تصمیم در مورد برنامه‌ریزی و برگزاری کلاس‌های فوق برنامه، جبرانی و تکمیلی است که می‌توانند وجه تشکیل این کلاس‌ها را در زمان ثبت نام از دانش آموزان دریافت کنند. وی تأکید کرد: میزان وجه دریافتی از اولیا براساس تعیین هیأت امنا و هماهنگی با شورای عالی مناطق است؛ بنابراین مبلغ شهریه تشکیل کلاس‌ها باید حتماً مورد تأیید شورای عالی منطقه
قرار گیرد.
نوید ادهم تصریح کرد: تصور اشتباهی در سال‌های اولیه تأسیس این مدارس شکل گرفت مبنی بر اینکه هیأت امنا‌ها برای تعیین و دریافت شهریه ایجاد شده‌اند و این مدارس همانند مدارس غیر انتفاعی هستند. وی همچنین در مورد اختیاری بودن پرداخت شهریه گفت: مبلغی که مدارس هیأت امنایی در مناطق گوناگون آموزشی مطالبه می‌کنند، بر اساس اقتضائات هر منطقه در نظر گرفته می‌شود و پرداخت آن برای دانش آموزان اختیاری است.
نوید ادهم درباره نحوه برخورد با تخلفات این واحدهای آموزشی یادآور شد: مبلغ و هزینه‌ای که مدارس هیأت امنایی برای ارتقای فعالیت علمی و آموزشی خود درخواست می‌کنند، قابل مقایسه با مدارس غیر انتفاعی نیست. همچنین این مدارس تحت نظارت کامل آموزش و پرورش قرار دارند و در مورد گزارش هرگونه تخلفی، واحد‌ها و نهادهای مربوط در هر منطقه و اداره کل، موظف به رسیدگی و پیگیری موارد تخلف تا حصول نتیجه نهایی خواهند بود.
وی درباره اعتبارات مدارس هیأت امنایی نیز گفت: منابع مالی مدارس هیأت امنایی شامل اعتبارات دولتی که در قالب کمک به این مدارس پرداخت می‌شود، هدایا و کمک‌های مردمی داوطلبانه که در خارج از فصل و موعد ثبت نام دانش آموزان در چارچوب مقررات ابلاغی آموزش و پرورش دریافت می‌شود، وجوهی که از طریق شورای آموزش و پرورش شهرستان یا منطقه در اختیار مدرسه قرار می‌گیرد، وجوهی که از ارایه خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه دریافت می‌شود و دیگر در آمد‌های قانونی است.

منبع: شورای عالی آموزش و پرورش

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: