مدارس بزرگتر می‌شوند

ورناصری، مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت: با تصویب زیرنظام فضا و تجهیزات به عنوان یکی از نظام‌های سند تحول بنیادین، سرانه فضای دانش‌آموزی افزایش یافته و در مناطق پُرتراکم مدارس بزرگتر ساخته می‌شوند

به گزارش عیارآنلاین، زیرنظام فضا و تجهیزات به عنوان یکی از زیرنظام‌های شش‌گانه سند تحول بنیادین توسط شورای عالی آموزش‌وپرورش در حال بررسی است.

طبق این زیرنظام، آموزش و پرورش در حال بررسی این موضوع است که آیا ساخت مدارس کوچک با تعداد دانش‌آموزان اندک یا ساخت مدارس متوسط و بزرگ باید در اولویت قرار بگیرد؟

بر اساس آمار موجود از تعداد ۱۰۶ هزار مدرسه در کشور حدود ۴۳ هزار مدرسه کمتر از ۵۰ دانش‌آموز دارند و این سؤال مطرح است که آیا ساخت این مدارس و اداره آنها توجیه آموزشی، تربیتی و اقتصادی دارد؟ یا می‌توان به سمت مدارسی با تعداد دانش‌آموزان بیشتر گام برداشت.

در همین رابطه داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران اظهار داشت:‌ با تصویب زیرنظام فضا و تجهیزات، سرانه فضای دانش‌آموزی افزایش می‌یابد که این موضوع در بخش فضاهای جانبی مدارس از جمله تجهیز مدارس به آزمایشگاه، کتابخانه، نمازخانه و فضاهای فرهنگی مورد نیاز تأثیر مثبتی دارد.

وی افزود: در گذشته کلاس‌های درس برای بهره‌برداری ۳۶ دانش‌آموز طراحی می‌شد البته ممکن بود ۲۵ تا ۳۰ دانش‌آموز در این کلاس‌ها حضور یابند اما با تصویب زیرنظام فضا و تجهیزات متراژ کلاس‌ها کاهش نیافته بلکه تعداد دانش آموزان حاضر کاهش می‌یابند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت:‌ اگر در گذشته مدارس ۱۰ کلاسه با ۱۳۰۰ متر فضا بود پس از این مدارس با ۱۸۰۰ متر فضا ۱۰ کلاس درس خواهند داشت.

ورناصری در پاسخ به این پرسش « با تصویب زیرنظام فضا و تجهیزات از این به بعد شاهد ساخت مدارس بزرگ خواهیم بود؟» مطرح کرد:‌ این موضوع به نیاز مناطق مختلف بستگی دارد به عنوان مثال در یک منطقه پُرتراکم مانند تهران، مدارس بزرگ ساخته می‌شود.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: