مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران :

هدفمندی یارانه‌ها مصرف بی‌رویه برق را ۱۰ درصد کاهش داد/ جبران عقب‌افتادگی‌ صنعت برف از طریق فاینانس و جوینت با خارجی‌ها

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با بیان اینکه مشکلات، کمبود نقدینگی و چالش‌های صنعت برق از سال ۸۳ و با اجرای طرح تثبیت قیمت‌ها که توسط مجلس تصویب شده بود آغاز شد، گفت: اجرای هدفمندی یارانه‌ها برای برق هم مفید و هم چالش‌برانگیز بود اما به هر حال باید تلاش کنیم عقب‌ افتادگی صنعت برق را جبران کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا خوش‌خلق در حاشیه بازدید خبرنگاران از پست GIF400.230.63.20 کیلوولت سعادت‌آباد در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه با توجه به کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت برق طی چند سال گذشته آیا احتمال خاموشی برق در پیک تابستان وجود دارد، گفت: سرمایه‌گذاری در صنعت برق در چند سال گذشته کاهش داشته است اما به هر حال باید اذعان کنیم که مشکلات، کمبود نقدینگی و چالش‌های صنعت برق از سال ۸۳ و با اجرای طرح تثبیت قیمت‌ها که در مجلس تصویب شده بود، شروع شد و این طرح باعث شد تا صنعت برق روز به روز با کمبود نقدینگی و کاهش سرمایه‌گذاری مواجه شود.

خوش‌خلق با اشاره به اینکه پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ متوسط قیمت برق از هرکیلو وات ساعت از ۱۷ تومان به ۴۲ تومان افزایش یافت، گفت: اگرچه قیمت برق در سال ۸۹ با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها افزایش یافت اما به خوبی می‌دانیم که هدف از اجرای این طرح بهره‌بری انرژی و کاهش مصرف انرژی بود.

وی ادامه داد: اما باید توجه کنیم که هیچ بنگاه اقتصادی دوست ندارد که بر کاهش مصرف تأکید شود اما نکته مثبت طرح هدفمندی یارانه‌ها همانا بهینه مصرف کردن انرژی بود و همین موضوع باعث شد تا علی‌رغم رشد قیمت برق، مصرف برق ۱۰ درصد کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه پس قیمت می‌تواند تأثیر مثبت و به‌سزایی در کاهش مصرف داشته باشد، گفت: قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها مصرف برق سالانه ۷٫۸ درصد رشد می‌کرد اما از سال ۹۲ آمارها حاکی از این است که رشد مصرف نداشته و حتی مصرف برق ۱۰ درصد کاهش یافته است.

خوش‌خلق با تأکید براینکه در عین حال افزایش قیمت  و اجرای هدفمندی یارانه‌ها نتوانست از مشکلات کمبود نقدینگی در صنعت برق بکاهد، تصریح کرد: شرکت برق منطقه‌ای تهران در حال حاضر ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک برق را تحت پوشش خود دارد و سعی می‌کند با اجرای ۵۰ طرح اولویت‌دار که ۲۵ طرح آن به اتمام رسیده است برق مطمئن و پایداری را برای مشترکان استان تهران، البرز و قم تأمین کند.

وی افزود: به هر حال هیچ برنامه‌‌ای برای خاموشی برق در تابستان وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه گفته می‌شود واردات لوازم و تجهیزات صنعت برق با کیفیت پایین به کشور این روزها افزایش یافته است، اظهار داشت: افتخار صنعت برق این است که در تأمین و تولید تجهیزات صنعت برق در کشور گام‌های مثبت و بزرگی برداشته شده است و به هیچ‌وجه به واردات لوازم و تجهیزات با کیفیت پایین در صنعت برق نیازی ندارد.

خوش‌خلق گفت: شرایط فاینانس در صنعت برق که مقوله جدایی است به همین دلیل شرکت برق منطقه‌ای تهران به نیابت از سایر شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور کار مناقصه ۳۱۲ پروژه فوق توزیع برق را انجام خواهد داد.

وی ادامه داد:‌ در این مناقصه شرکت‌های داخلی ارجحیت دارند و به آنها توصیه خواهد شد که با شرکت‌های خارجی جوینت شوند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران تأکید کرد: صنعت برق نیازمند سرمایه‌گذاری است پس باید پز و شخصیت برق را حفظ کرد چراکه در صنعت برق پول و زمان دو فاکتور مهم هستند و متناسب با آن باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

خوش‌خلق تصریح کرد: به هر حال عقب‌افتادگی صنعت برق را باید با فاینانس و حضور شرکت‌های داخلی و خارجی و جوینت شدن این شرکت‌ها جبران کرد.

* خرید تمامی تجهیزات ۴۰۰ کیلوولت و ۶۳ کیلو ولت به صورت GIF از کره جنوبی

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران همچنین از تأسیس یک پست GIF در زمینی به مساحت ۲۱ هزار متر مربع در منطقه سعادت‌آباد خبر داد و گفت: پیمانکار طراحی، خرید و نصب این پست شرکت فولمن است و مشاور خدمات مهندسی این پست شرکت مشانیر و مشاور بخش نظارت این پست شرکت مشاورنیرو است.

وی افزود: تمامی تجهیزات ۴۰۰ کیلوولت و ۶۳ کیلوولت به صورت GIF بوده که ساخت شرکت هیوندایی کره جنوبی است که تعدادی از این تجهیزات قبل از اجرای تحریم‌ها و تعدادی از تجهیزات به تازگی وارد کشور شده است.

به گفته خوش‌خلق، مبلغ قرارداد بخش ریالی ساختمان پست ۲۹ میلیارد و ۷۵ میلیون ریال و برای راه‌‌اندازی این پست و خرید تجهیزات بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرکت برق منطقه‌ای تهران در ارتفاع ۱۸۰۰ متر قرار گرفته است، بیان داشت: علی‌رغم اینکه براساس قانون ساخت و ساز در ارتفاع بالاتر از ۱۸۰۰ متر در تهران ممنوع است در اطراف این شرکت و بالاتر از پست مذکور ساخت‌وسازهایی با تعداد طبقات بسیار بالاتر از این شرکت صورت گرفته است.

 منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: