۲۸ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۴
صمصامی :

در زمینه مبادلات جهانی باید ارزهای متنوع استفاده شود

یک اقتصاددان با اشاره به بدعهدی آمریکا در برقراری سوئیفت و ال‌سی تصریح کرد: دولت به مردم شفاف نمی‌گوید برجام هر کاری باید می‌کرد را کرده است و خبری از سوئیفت و مبادلات نیست تا مردم تکلیف خود را بدانند.

به گزارش عیارآنلاین ،حسین صمصامی با اشاره به بدعهدی آمریکا و اذعان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه برجام تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی نداشته است، اظهار داشت: آنچه مسلم است، رئیس کل می‌دانست که ارتباط مبادلاتی و سوئیفت برقرار نشده و آمریکا در این رابطه بدعهدی کرد. تجار نیز کم و بیش عدم برقراری ارتباط سوئیفت و بازگشایی ال‌سی را مطرح می‌کردند.

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه مسئولان آمریکایی نیز پیش‌تر عدم استفاده ایران از دلار را عنوان کردند، بیان داشت: قدمی که آمریکا در برجام به ظاهر برداشته، منجر به نتیجه نخواهد شد و شاید منتظر گام‌های بیشتر ایران است.

سرپرست اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به بازدید خبرنگاران از اتاق سوئیفت بانک مرکزی عنوان کرد: معلوم نیست چه چیزی نشان داده شد، ارتباط یک‌طرفه که دردی از تجارت و مبادلات باز نمی‌کند، هر چند از سمت تجار درخواست ال‌سی باز می‌شود، اما از طرف بانک‌های خارجی گشایش اعتباری رخ نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی می‌دانست، روابط بانکی برقرار نشده است، گفت: دو حالت برای این موضوع متصور است، یک حالت اینکه رئیس کل به اجبار همسو با جریان دولت نتوانست تاکنون عدم برقراری ارتباط بانکی را مطرح کند و دوم اینکه می‌دانست که این اتفاق رخ نخواهد داد و بالاخره آن را بازگو کرد، از طرفی در اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول نمی‌تواند از طرف‌های مقابل برجام بابت برقراری روابط بانکی تشکر کند، زیرا مقامات اروپایی و آمریکایی در جریان بوده و اگر غیر از واقعیت عنوان شود، می‌خندند.

این اقتصاددان، تکیه بیش از اندازه به دلار در مبادلات را اشتباه سیاست‌های مالی و پولی دانست و افزود: باید به سمت مبادلات منطقه‌ای و حذف دلار پیش برویم و با پیمان‌های دو یا چندجانبه از ارز خود کشورها استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: می‌توان با رایزنی، در مبادلات دوجانبه از ارز آن کشور استفاده کرد.

این استاد دانشگاه به موضوع اقتصاد مقاومتی در سیاست های پولی و مالی اشاره کرد و بیان داشت: در زمینه مبادلات جهانی باید ارزهای متنوع استفاده شود تا اگر کشوری مشکلی برای یک ارز ایجاد کرد، جریان تجارت و مبادلات کشور بدون اختلال به کار خود ادامه دهد که مصداق اقتصاد مقاومتی است.

صمصامی در مورد تأثیر عدم استفاده از دلار و تسهیل نشدن روابط بانکی در بورس عنوان کرد: افت بورس یک هفته پیش شروع شد و بازار کنونی براساس واقعیت اقتصاد نیست، زیرا نوسانات قیمت کاذب بوده و حقیقی نیست. زمانی که سهام یک شرکت خریداری می‌شود و معاملات افزایش می‌یابد، به مفهوم این بوده که چشم‌انداز تولید و اشتغال افزایش یافته که از طریق فروش بیشتر، صادرات و توسعه کار به سودآوری برسد.

وی با اشاره به اینکه بعد از اجرای برجام، بازار بورس رشد داشت، تصریح کرد: افزایش شاخص کاذب بود، زیرا طبق آمارها تولید، اشتغال، صادرات نسبت به سال قبل افزایش نداشته و حتی افت کرد. پس تحول مثبتی رخ نداده که شاخص بالا برود و بیشتر آثار روانی منجر به این موضوع شد. اکنون انتظارات ایجاد شده به دلیل آنکه کاذب و جعلی بود در حال تخلیه شدن است. افزایش یا کاهش شاخص در شرایط کنونی به مفهوم رونق و رکود نیست، زیرا از بخش واقعی اقتصاد جداست.

این اقتصاددان به موضوع آرامش و ثبات در بازار ارز پرداخت و خاطرنشان کرد: نقدینگی هزار هزار میلیارد تومان منتظر جرقه بوده که اگر اتفاق بیفتد، ممکن است شرایط بدتر از سال‌های ۹۰ و ۹۱ در کشور ایجاد کند. اگر اقتصاد دچار شوک شود، منجر به افزایش نرخ دلار در بازار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ثبات نسبی بازار ارز از اواخر دولت قبل شروع و اکنون ادامه دارد یادآور شد: واکنش آمریکایی ها نسبت به عدم انجام مبادلات دلاری و بازتاب اظهاراتی همچون مباحث اخیر رئیس کل بانک مرکزی در مورد برجام می‌تواند منجر به افزایش دلار در بازار شود.

صمصامی در مورد تأثیر بدعهدی آمریکا و برآورده نشدن انتظارات اقتصادی روی تداوم یافتن رکود اقتصادی تصریح کرد: یکی از مباحثی که منجر به رکود شد و به نظر در تعمیق آن موثر است، توافق برجام بود، زیرا سرمایه‌گذاری و تحرک در بازار را به تعویق انداخت تا چشم‌انداز مثبت برجام مشاهده شود. متأسفانه بخشی از صاحبان تولید در این شرایط سرمایه‌ها را به سمت واردات بردند که برای کشور خطرناک است و اتفاق بدی بود.

این اقتصاددان معتقد است: متاسفانه دولت به مردم صراحتاً اعلام نمی‌کند برجام هر کاری باید می‌کرد، را انجام داده و خبری از سوئیفت و مبادلات نیست تا مردم تکلیف خود را بدانند، زیرا جلوی ضرر را هر موقع بگیرید منفعت است.

به گفته این استاد دانشگاه، دولت راستگویان باید واقع‌گرا بوده و اشتباهاتش در برجام را بازگو و به بدعهدی آمریکا اعتراف کند و از اصرار بر خورشید تابان بودن برجام دست بر دارد که اگر چنین شود، قصه ادامه خواهد یافت.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: