حجتی رانت اطلاعاتی شرکتهای وزارت جهاد کشاورزی در واردات گندم را رد کرد

وزیر جهاد کشاورزی با رد رانت اطلاعاتی شرکتهای وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در خصوص واردات گندم گفت: در صورتی که مدارکی در خصوص ثبت سفارش واردات یک ماه قبل یا بعد از ممنوعیت ثبت سفارش واردات گندم دارید، ارائه کنید.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دلیل خرید مرغ شرکت پشتیبانی امور دام برای حمایت از تولید است و ما نیز راضی به خرید نیستیم و در تأمین هزینه‌های آن مانده‌ایم اما برای اینکه بتوانیم قیمت مرغ را در بازار مصرف کمی بالا ببریم تا از زیان مرغداران جلوگیری شود این کار را  انجام می‌دهیم.

وی افزود: وضعیت آب و خاک ایران از گذشته به همین صورت بوده است و ما در همین شرایط کشاورزی مناسبی داشته‌ایم و اجداد ما نیز با این محدودیت‌ها دست و پنجه نرم کرده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: کشور ایران با وجود محدودیت‌هایی که در بخش کشاروزی داشته هیچ‌وقت فقیر، مستمند و نیازمند سایر کشورها نبوده است بلکه به کشورهای دیگر کمک نیز کرده است.

وی تصریح کرد: کشاورزی ایران در گذشته شرایط تعادل منابع موجود و سفره‌های زیرزمینی آب خود را حفظ کرده تا این منابع در اختیار نسل‌های بعد قرار گیرد، بنابراین ما نیز می‌توانیم این‌چنین باشیم.

* با شرایط فعلی بخش کشاورزی می‌‌توان به تعادل رسید

حجتی افزود: برخی درباره این نظریه می‌گویند که وضعیت فعلی کشاورزی با گذشته تغییر کرده و میزان تقاضا افزایش یافته است که در پاسخ به آنها باید گفت که به‌موازات افزایش این تقاضا دانش و تکنولوژی بشر نیز افزایش یافته است که این امر خود افزایش تولید را به‌همراه دارد و این وظیفه ماست که شرایط را متعادل کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۶۱۰ تا ۶۲۰ دشت در کشور وجود دارد که برای بهره‌برداری مناسب از این دشت‌ها با بهره‌برداران تفاهم شده است تا میزان بهره‌برداری و برداشت مشخص شود که در این ارتباط به موفقیت‌هایی نیز دست یافته‌ایم.

این مقام مسئول گفت: دولت یازدهم با وجود همه محدودیت‌های خود بیشترین توجه را به حفظ منابع آب و خاک داشته است و با آمدن مردم به میدان و بهره‌گیری از فرمایشات رهبر معظم انقلاب دستاوردهای مناسبی داشتیم.

وی یادآور شد: برای افزایش تولید در بخش کشاورزی ما به‌صورت افزایش سطح زیر کشت نسخه نمی‌پیچیم و تنها به‌دنبال افزایش بهره‌وری هستیم.

حجتی با بیان “اگر خیار به فضای بسته و گلخانه برود به‌‌اندازه ۴ برابر ظرفیت سد کرج در مصرف آب صرفه‌جویی خواهیم داشت” گفت: برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی به‌دنبال افزایش سطح کشت گلخانه‌ای، نشاء، تسطیح لیزری مزارع و ارائه تسهیلات خرید ماشین‌آلات کشاورزی هستیم.

این مقام مسئول یادآور شد: کشت مکانیزه و بهره‌گیری از تجهیزات نوین آبیاری از دیگر مواردی است که دولت برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی دنبال می‌کند.

وی یادآور شد: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی افزایش ذخایر راهبردی را در دستور کار قرار دادم و در سال گذشته سیاست دولت باعث شد که کمترین تغییر را در قیمت محصولات و نهاده‌های تولید را شاهد باشیم.

حجتی با اشاره به کاهش قیمت ذرت در دولت یازدهم گفت: زمانی که دولت روی کار آمد همچنین ذرت ۱۲۵۰ در حالی به فروش می‌رسید که این ذرت از طریق ارز ۱۲۲۶ تومانی به کشور وارد شده بود اما امروز در حالی هر کیلوگرم ذرت ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد که با ارز ۳ هزار تومانی به کشور وارد شده است.

وی افزود: بخشی از این کاهش قیمت ذرت به‌خاطر نرخ‌های جهانی است اما عمده  دلیل کاهش قیمت واردات این محصول به‌خاطر تسهیل‌گری دولت در امر تجارت است.

حجتی یادآور شد: با وجود اینکه این تسهیل‌گری‌ها انجام شده است اما برخی سعی می‌کنند که دستاوردهای دولت را در زمینه مسائل هسته‌ای کمرنگ کنند هرچند که ذخایر مناسب بخش خصوصی و دولتی در کاهش قیمت‌ها مناسب است و در حال حاضر تنها بیش از ۶میلیون تن ذخیره گندم داریم.

* نگرانی بابت تخصیص اعتبار اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در سال جاری ندارم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال گذشته ۸۵هزار هکتار از مزارع زهکشی، آبرسانی و یکپارچه‌سازی شد و برای آبیاری تحت فشار ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض با وجود محدودیت دولت به کشاورزان اعطا شد.

وی افزود: در سال گذشته ۱۴۰ تا ۱۵۰هزار هکتار از مزارع کشاورزی کشور با این شرایط به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شدند همچنین در سال ۹۳ نیز ۱۲۰ تا ۱۳۰هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی از این تسهیلات بهره‌مند شدند.

حجتی تأکید کرد:‌ در سال جاری نیز برآورد شده که ۲۵۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری تحت فشار مجهز شود و ما نگرانی بابت تخصیص‌ها نداریم.

وی در ادامه سخنان خود با اعلام “موافق صادرات سیب‌زمینی خام و هندوانه نیستم” گفت:‌ این امر به‌نفع اقتصاد کلان کشور نیست و مواردی که مشاهده می‌‌شود که به صادرات این محصولات اقدام یا حتی به آنها کمک می‌شود برای جلوگیری از ضرر کشاورزانی است که دارند زمین می‌خورند.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در صورتی که بخواهیم سیب‌زمینی را صادر کنیم باید به‌صورت فرآوری‌شده به خارج از کشور صادر کنیم که این امر شرایط افزایش بهره‌وری، ماندگاری و کاهش ضایعات را برای ما فراهم می‌کند.

* صادرات سیب‌زمینی سیاست دولت نیست

حجتی اضافه کرد: برای صادرات سیب‌زمینی خام باید به وزرای کشاورزی عراق، اقلیم کردستان عراق و آذربایجان زنگ بزنند و التماس کنند تا بتوانیم محصولات خود را صادر کنیم و باید اذعان داشت که صادرات سیب‌زمینی ۳۰۰تومانی به‌ضرر کشاورزان است و صادرات این محصول سیاست ما نیست.

وی همچنین در ارتباط با تولید گوجه‌فرنگی در کشور گفت: خرید گوجه‌فرنگی نیز در واقع کار ما نیست و از نظر ما عمل درستی به حساب نمی‌آید زیرا باید این محصول فرآوری و بعد صادر شود.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ظرفیت تولید مرغ در کشور بیشتر از تقاضا است، گفت: در صورتی که تولید مرغداران به‌موقع فروش نرود این امر باعث افزایش ضرر و زیان مرغداران می‌شود و منجر به افزایش مصرف دان در تلفات مرغ و عدم بازارپسندی محصول نهایی آنها می‌شود.

حجتی افزود: به همین منظور دولت در حمایت از مرغداران اقدام به جمع‌آوری محصولات آنها می‌کند تا کمی قیمت تمام‌شده آنها بالا برود.

وی با بیان “سازوکار صادراتی برای مرغ در داخل کشور نداریم” گفت:‌ در سال گذشته حدود ۷۰هزار تن مرغ صادر شد در حالی که ما ظرفیت صادرات ۵۰۰هزار تن مرغ را داشتیم.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص واردات شکر به کشور گفت: در صورتی که تعداد کارخانه‌‌های قند در کشور زیاد بود ما مشکلی برای واردات شکر خام و صادرات مجدد آن نداشتیم اما در حال حاضر تعداد کارخانه‌های ما کم است و باید بر تعداد این کارخانه‌ها افزوده شود که در این ارتباط ما از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کنیم.

حجتی یادآور شد: در بخش گندم نیز اعلام کردیم در صورتی که گندم واردشده بعد از فرآوری مجدداً صادر شود مشکلی نداریم اما در حال حاضر باید دید که عراق چرا با وجود اینکه با ترکیه درگیری دارد اقدام به واردات گندم از ایران نمی‌کند.

وی  در واکنش به اعتراضات برخی بازرگانان در خصوص امکان واردات گندم گفت: در صورتی که گندم بیاوریم و در داخل پاک کرده و مصرف کنیم آن‌موقع گندم تولید داخل چه می‌شود؟

وزیر جهاد کشاورزی با حالتی برافروخته خطاب به متقاضیان واردات گندم گفت: در صورتی که محصولاتی که به‌صورت ورود موقت اجازه واردات آن به کشور داده می‌شود به بازار نفوذ کند به‌شدت پیگیری و نظارت کرده و در این زمینه ریزبینی خاصی داریم.

* در سال گذشته بیش از ۳میلیون تن گندم به کشور وارد شد

حجتی در ادامه سخنان خود در خصوص واردات گندم در سال گذشته گفت: در این مدت ۴میلیون و ۱۰۰هزار تن گندم ثبت‌سفارش شده که تا امروز ۳میلیون و خرده‌ای از آن به کشور آمده است.

وی افزود: اگر ثبت سفارشی از شرکتهای وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در یک ماه قبل و بعد از ممنوعیت ثبت سفارش انجام شده است در صورتی که مدرکی دارید آن را به ما ارائه دهید.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود در خصوص واردات مرکبات گفت: در کشور بیش از ۴میلیون تن انواع مرکبات تولید می‌کنیم که براساس این میزان تولید و داشتن سهم ۴درصدی از تولید این محصول در جهان نباید وارداتی انجام می‌شد.

وی اضافه کرد: صلاح در این است که تسهیلاتی ایجاد شود که مرکبات با قیمت تمام‌شده مشخصی صادر شوند و یارانه صادراتی دریافت کنند و در این صورت می‌توان مرکبات نیز وارد کرد اما در شرایط فعلی قادر به تأمین این حمایت‌ها نیستم.

حجتی در پایان در خصوص دلیل اجرای تب صادرات سیب به‌ازای واردات موز گفت:‌ در سال ۹۳ ما ۴۰۰هزار تن سیب وارد کردیم اما این رقم در سال ۹۴ به ۳۰۰هزار تن با وجود افزایش تولید کاهش یافت به همین دلیل این طرح به ذهن ما رسید.

منبع: تسنیم

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: