۲۹ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات معدنی نیوز گفت:

افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت جهانی سنگ آهن شده است

کامران وکیل از بازگشت تقاضا و عرضه به بازار جهانی سنگ آهن و بهبود اوضاع این محصول مهم صادراتی در سال جاری خبر داد

به گزارش عیارآنلاین ،دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات معدنی در خصوص عامل تاثیرگذار بر روند رو به رشد قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی گفت: در حال حاضر فاکتور اصلی تاثیرگذار بر بازار سنگ آهن صرفا تقاضا است. به گفته وی ابرقدرت شرق آسیا یعنی چین بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن است که هر زمان طرح های توسعه ای و پروژه‌های عمرانی خود را تقویت نماید تقاضای سنگ آهن در سطح جهان افزایش می یابد و زمانی که روند فوق کندترحرکت کند، عرضه و تقاضا کاهش یافته و تاثیر بسزایی بر قیمت مواد اولیه و پایه، مس و نفت دارد.

کامران وکیل در خصوص روند قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۶ با اشاره به عملکرد مثبت و صعودی سنگ آهن در سال سال جاری گفت: پیش از این قیمت سنگ آهن به حداقل رسیده بود، در واقع به دلیل تعطیلی بسیاری از کارخانه ها و معادن، عرضه کم شد و شاهد کاهش قیمت محصول فوق بودیم. اما اکنون با توجه به قدرت بازار قیمت سنگ آهن مسیر پیشرفت را درپیش گرفته است و این روند طولانی مدت با پیشرفت وتوسعه بخش عرضه ایجاد می شود.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات معدنی در خصوص وضعیت بهای سنگ آهن ایرانی گفت: با وجود رقابتی بودن قیمت سنگ آهن در مرحله استخراج، عوامل متعددی مانند ضعف زیرساخت ها و هزینه های حمل و نقل بالا ، وجود دلالان، هزینه بالای سوخت رقابت پذیری در بازارهای جهانی را از این کالا می گیرد.

این مقام مسوول در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درج قیمت سنگ آهن ایران در نشریه متال بولتن تاثیری بر شفافیت قیمت این محصول در بازار داخل دارد یا خیر، گفت: قیمت ها قیمت های جهانی است و ربطی به ایران ندارد.البته درست است چندی پیش به دلیل مشکلات حمل و نقل و پرداخت پول، سنگ آهن ایران شاخص پایین تری داشت ولی اکنون با شاخص کل برابری می کند.

وکیل در پایان در خصوص تاثیر افزایش قیمت سنگ آهن ایران بر حوزه های داخلی و صادرات این محصول گفت: تداوم رکود در بازار سنگ آهن، مهم ترین عامل برای تعطیلی واحدهای کوچک تولید سنگ آهن بود که فعالیتشان بر صادرات متمرکز بود. به گفته وکیل همچنین زمانی که قیمت سنگ آهن افت کرد معادنی که از بنادر فاصله دورتری داشتند به علت افزایش هزینه ها از جمله حمل و نقل و سوخت از بین رفتن، در این میان واحدهای نیمه دولتی که از پشتوانه محکم تری برخوردار بودند و همچنین مشتریانی در داخل کشور داشتند، توانستند دست کم با حاشیه سودی کمتر به فعالیت خود ادامه دهند.

وی تاکید کرد: حال که شرایط دگرگون شده، احیای واحدهای بخش خصوصی تولید سنگ آهن امیدوار کننده است. ریشه این امیدواری به تحولات چین باز می گردد؛ یعنی اوایل اسفندماه گذشته که قیمت معاملات سنگ آهن بعد از مدت ها رکود با صعودهای چند دلاری همراه شد.

منبع: اگزیم نیوز

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: