بررسی همکاری های صنعتی و تجاری ایران و ونزوئلا / همکاری های دو کشور گسترش می یابد

در دیدار قائم مقام وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در امور تجارت با ‌معاون رئیس جمهور در امور اقتصادی و وزیر صنایع و همچنین وزیر خارجه ونزوئلا ،‌راههای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور بررسی شد.

به گزارش عیارآنلاین ،« مجتبی خسروتاج » در دیدار با  « میگل آنخل پزو آباد » ،‌معاون رئیس جمهور در ا مور اقتصادی و وزیر صنایع و خانم « رودریگز گومز» ، وزیر خارجه ونزوئلا با  اشاره  به  اینکه ایران در سال گذشته با حدود ۴۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی  و ۴۱ میلیارد دلار واردات همراه بوده است تصریح کرد: این آمار نشانگر تراز تجاری مثبت  ایران است از این رو ما می توانیم در زمینه توسعه صادرات تعاملات خوبی را با کشور ونزوئلا داشته باشیم.
وی تجارب زیاد و تولید تقریبی ۳۰ میلیارد دلاری در بخش محصولات نهایی پتروشیمی ،‌ تولید محصولات در بخش صنایع فولاد،‌ شیمیایی،‌غذایی ،‌لوازم خانگی و …،خود کفایی در بخشهای کشاورزی که پس از انقلاب در ایران محقق شد را تنها بخشی از توانمندیها و ظرفیتهایی دانست که می توان در تعاملات دو جانبه به آنها توجه کرد و از  این گونه سرمایه گذاریها در راستای خروج از وابستگی به نفت می توان بهره برد.
قائم مقام وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه ،‌ معادن،‌دارو صنایع دارویی،‌صنایع پایه مثل آلومنیوم ،‌فولاد و …، ‌صنایع خودروسازی،‌ غذایی،‌لوازم خانگی،‌شیمیایی و نساجی را از زمینه های همکاری برشمرد که ایران توانایی انجام و همکاری آنها را در ونزوئلا دارد .
خسروتاج،‌واگذاری فعالیتها به بخش خصوصی را از مواردی ذکر کرد که تلاش شده به آن توجه شود.
وی محور همکاریها با کشور ونزوئلا را متنوع و گسترده عنوان کرد که می توان با ایجاد کیمته همکاریهای دو کشور و همچنین انجام سفر و ‌برگزاری نمایشگاهها به این مهم بیش از پیش پرداخت.
در ادامه این دیدار  خسروتاج به بیان برخی مشکلات و مسائل شرکتهای صنعتی و تولیدی در ونزوئلا اشاره کرد که به صورت موردی بررسی شد.
در این دیدار « میگل آنخل پزو آباد » ،‌معاون رئیس جمهور در ا مور اقتصادی و وزیر صنایع ونزوئلا  نیز با اشاره استقبال از ارتقاء سطح همکاریها و مناسبات اقتصادی دو کشور افزود:‌ افزایش تولید و توسعه اقتصادی یکی از اهداف مهم ما محسوب می شود که امیدواریم در این راه بتوانیم از توانمندی سایر کشورها بهره مند شویم.
وی با بیان اینکه ونزوئلا در این راستا ، محورهای کاری را برای خود مشخص کرده است ابراز امیدواری کرد؛ ایجاد و تقویت سرمایه گذاری های داخلی و خارجی بتواند در توسعه آنها موثر باشد .
وزیر صنایع ونزوئلا  ادامه داد: دراین راستا از کمک،‌ارائه ایده ها و همکاری با ایران استقبال می کنیم تا بتوانیم در زمینه ترویج و توسعه صادرات و جایگیزینی واردات و موارد وارداتی خود گام برداریم.
میگل آنخل پزو آباد  همچنین پیگیری موضوعات و مسائل مطرح شده از سوی برخی شرکتهای صنعتی ایرانی دراین کشور را مورد تاکید قرار د اد و مقرر شد دراین  رابطه ،‌اقدامات لازم انجام شود.
همچنین در این دیدار « رودریگز گومز» ، وزیر خارجه ونزوئلا  نیز ضمن ابراز خرسندی از گسترش تعاملات دو جانبه ایران و ونزوئلا  بر بسط و  تعمیق روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید کرد.

منبع: شاتا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: