۲۹ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۷

واردات گندم برای صادرات مجدد توفیقی ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه نیازی به واردات گندم نیست، گفت: واردات گندم به قصد صادرات مجدد توفیق کافی نداشته است.

واردات گندمبه گزارش عیارآنلاین، عباس کشاورز در مورد واردات گندم برای صادرات مجدد آرد گفت: واردات گندم به شرط تضمین گمرک برای صادرات مجدد مشکلی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه بارها اعلام کرده‌ایم که با توجه به تولید گندم دذر کشور، نیازی به واردات نیست، افزود: واردات به مقصد صادرات مجدد توفیق کافی نداشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: از نظر تئوری با واردات گندم به قصد صادرات مجدد مخالف نیستیم، اما این مسئله در عمل توفیق نداشته است.

این گزارش می‌افزاید: با موافقت رئیس سازمان حمایت، اجازه واردات گندم از گمرکات کشور برای صادرات مجدد در صورتی که گندم وارداتی وارد چرخه خرید تضمینی گندم نشود، داده شد.

بنابر این گزارش، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در ۱۲ بهمن ۹۴ نامه‌ای به محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با مضمون زیر در مورد واردات گندم ارسال کرد:

۱ ــ در سال ۱۳۹۵ نیازی به واردات گندم نیست و از انجام ثبت سفارش جدید از این تاریخ برای گندم خودداری کنید.

۲ ــ واحد‌هایی که نیاز به واردات گندم دوروم دارند می‌توانند به‌ترتیبی که شورای اقتصاد مقرر می‌دارد، از شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری کنند و چنانچه علاقه‌مند به واردات باشند، با ارز آزاد وارد کند.

۳ ــ کارخانجات آرد به‌شرط صادرات می‌توانند:

الف ــ معادل آن گندم وارد نمایند (در قالب ورود موقت)

ب ــ دولت مابه‌التفاوت خرید گندم داخل و خارج آن را با تصویب شورای اقتصاد تقبل نماید.

ضمناً پیرو نامه شماره ۰۲۰٫۲۵۱۱۹ مورخ ۹۴٫۸٫۲۶ لطفاً ترتیبی اتخاذ فرمایید که کلیه ثبت سفارش کالاهای اساسی (گندم، برنج، شکر خام و روغن خام) با مدت سه ماه انجام شود و حداکثر برای مدت یک ماه قابل تمدید باشد».

منبع: فارس

۲

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: