اجرای آبخیزداری در کشور با بودجه فعلی ۱۸۰ سال طول می‌کشد/ خسارت ۱۶۰۰ میلیارد تومانی سالانه سیلاب‌ها به فرسایش خاک

رئیس سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه ۳ عامل پوشش گیاهی میزان بارندگی و فرسایش خاک در وقوع سیلاب‌ها موثر است، گفت: در حالی که باید در ۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عملیات آبخیزداری انجام شود، اما با توجه به بودجه سالانه می‌توان این عملیات را فقط در ۵۰۰ هزار هکتار انجام داد که ۱۸۰ سال طول می‌کشد.

آبخیزداریبه گزارش عیارآنلاین، خداکرم جلالی در مورد وقوع سیل در استان‌های مختلف کشور و عوامل مؤثر بر این پدیده گفت: در بروز سیلاب‌های عوامل مختلفی از جمله شدت بارندگی به عنوان یکی از عوامل مهم و اساسی تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه در سیل قبلی استان ایلام در زمان کمتر از ۴۸ ساعت بیش از ۳۰۰ میلی‌متر باران بارید، افزود: وضعیت پوشش گیاهی هم به عنوان عامل دیگری در وقوع سیلاب‌ها بسیار مؤثر است، وضعیت جذب آب در زمینی که پوشش گیاهی دارد و یک منطقه جنگلی کاملا با یکدیگر متفاوت است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان داشت: زمین دارای پوشش گیاهی مانند یک اسفنج عمل می‌کند و آب را در خود جذب می‌کند، به طوری که جذب آب در یک زمین با پوشش مطلوب ۴۰ برابر بیشتر از زمینی فاقد پوشش گیاهی است.

جلالی با بیان اینکه وضعیت پوشش گیاهی ما در کشور وضعیت مطلوبی نیست، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی در تمام نقاط کشور نمی‌توان وضعیت پوشش گیاهی مناسبی داشت و فقط در جنگل‌های شمال و بخشی از جنگل‌های زاگرس از شرایط مطلوب پوشش گیاهی برخوردار هستیم.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت خاک هم در جلوگیری از وقوع سیلاب‌ها تأثیرگذار است، بیان داشت: میزان فرسایش خاک بیش از ۱۶٫۵ تن در هکتار است.

جلالی با بیان اینکه آبخیزداری یکی از اقداماتی است که می‌تواند در جلوگیری از فرسایش خاک کمک کند، تصریح کرد: با اقدامات آبخیزداری حدود ۹ تن در هکتار از فرسایش خاک جلوگیری شده و از رسوب ۴ تن خاک در پشت سدها جلوگیری کرده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: براساس برآوردها بیش‌ از ۲۳۰ میلیون مترمکعب از حجم سدهای کشور را رسوب ناشی از فرسایش خاک و گل‌ها گرفته است.

وی با بیان اینکه باید در حدود ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور عملیات آبخیزداری انجام شود گفت: بعد از انقلاب فقط در ۲۶ میلیون هکتار از اراضی کشور عملیات آبخیزداری انجام شده و به این ترتیب باید عملیات آبخیزداری در ۹۹ میلیون هکتار دیگر از اراضی کشور انجام شود.

جلالی گفت: البته بعد از هر ۱۰ سال، دوباره باید عملیات آبخیزداری به ویژه عملیات مکانیکی در آن اراضی باید بازیابی و ترمیم شود.

وی افزود: بنابراین انجام عملیات آبخیزداری برای حفظ منابع آب و خاک و پیشگیری از وقوع و کنترل بخشی از سیلاب‌ها و جلوگیری از رسوب و تعدیل خشکسالی‌ها و کمک به نفوذ آب در سفره‌های زیرزمینی ضروری است.

جلالی گفت: هر هکتار عملیات آبخیزداری ۵۰۰ مترمکعب آب را به سفره‌های زیرزمینی انتقال می‌دهد و با هر هکتار عملیات آبخوان‌داری می‌توان ۱۰۰۰ مترمکعب آب را به سفره‌های زیرزمینی انتقال داد.

وی با بیان اینکه هرهکتار عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری ۴٫۷ برابر نسبت به هزینه‌ها برای کشور سود دارد، اظهار داشت: با توجه به بودجه‌های معمول بطور میانگین سالانه می‌توان حدود ۵۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام داد، در حالی که باید حداقل سالانه در سطح ۳ میلیون هکتار این عملیات را انجام داد.

جلالی گفت: اگر سالانه موفق به انجام ۳ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور شویم، ۳۰ سال طول می‌کشد، تا این عملیات در کل اراضی کشور که نیاز به آبخیزداری دارد، به اتمام برسد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در اقتصاد مقاومتی حفظ منابع پایه به عنوان یک زیربنا و شالوده است و جزء پیشنهادهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی مباحث مربوط به آبخیزداری و آبخوان‌داری است که امیدواریم در برنامه ششم با سرعت بیشتری پیش رود.

وی در پاسخ به این سؤال که وقوع بارش‌های شدید و سیلاب‌ها ناشی از چیست آیا این پدیده‌ها متإثر از تغییر اقلیم است، گفت: تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین در مسائل مختلفی از جمله تغییر در میزان نزولات آسمانی تأثیرگذار است.

جلالی بیان داشت: تغییر اقلیم علاوه بر مورد مذکور در تغییر نوع نزولات آسمانی و عوامل جوی هم تأثیرگذار است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تصریح کرد: در گذشته میزان بارش برف بیشتر بود ولی افزایش دمای هوا منجر شده تا حجم بیشتر نزولات به صورت بارندگی باشد.

وی با بیان اینکه پدیده‌های نویی در اقلیم اتفاق می‌افتد بیان داشت: باید مجموعه اقدامات از جمله عملیات آبخیزداری، آبخوان‌داری و همچنین افزایش پوشش گیاهی را برای جلوگیری از وقوع سیل در نظر گرفت.

جلالی در مورد خسارت سیلاب‌های اخیر در مناطق مختلف کشور به منابع طبیعی اظهار داشت: برآورد خسارت بر عهده استانداری‌ها است که هنوز برآورد دقیقی از این موضوع انجام نشده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: وقوع این بارندگی‌ها باعث تقویت پوشش گیاهی می‌شود، اما از ناحیه خاک موجب فرسایش می‌شود.

وی افزود: بطور متوسط میانگین ۱۰ ساله نشان می‌دهد که وقوع سیلاب‌ها موجب فرسایش خاک می‌شود و  سالانه ۱۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به این بخش وارد می‌کند.

منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: