ثبات قیمت تمام شده تولید بهتر از اصلاح تعرفه‌ است

تعرفه واردات شیرآلات اصلاح شده است و به جای معادل ریالی آن از سال جاری تعرفه‌های ۲۶ و ۵۵ درصدی برای آن محاسبه می‌شود اما رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات معتقد است که نظام تعرفه‌ای، راهکار مناسبی برای حمایت از تولید نیست و باید برای حفظ رقابت‌پذیری با کاهش تورم، هزینه‌های تولید را کاهش داد.

به گزارش عیارآنلاین ،محمد فرزاد  درباره تغییر تعرفه واردات شیرآلات از معادل ریالی به ۲۶ و ۵۵ درصد اظهارکرد: تعرفه‌های در نظر گرفته شده تقریبا برابر با معادل ریالی سابق آن‌هاست و تغییر چندانی نکرده است.

وی افزود: موضوع واردات بیشتر به قیمت ارز مربوط است و اگر قیمت ارز ثابت باشد، تغییر چندانی در تعرفه واردات نیز ایجاد نمی‌شود که به نظر می‌رسد که قیمت ارز نیز زیاد تغییر نکند.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات با بیان اینکه برای حمایت از تولید داخل سیستم تعرفه‌ای چیز خیلی خوبی نیست، ادامه داد: با توجه به اینکه میزان تورم در کشور ما به طور متوسط در این سال‌ها ۲۰ درصد بوده است و به عبارت دیگر هزینه‌های تولید هرسال به همین میزان افزایش پیدا می‌کند، نیاز است که برای جبران این افزایش هزینه‌، تعرفه‌های وارداتی نیز وضع شود.

به گفته فرزاد، هرچه تورم به سمت صفر نزدیک شده و هزینه‌های تولید ثابت بماند، دیگر نیازی به حمایت تعرفه‌ای نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در برخی کشورها تورم بین صفر تا دو درصد است و در عین حال تسهیلات ارزان قیمت نیز به واحدهای تولیدی داده می‌شود که این موضوع به شدت به تولید کشور کمک می‌کند.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات با اشاره به سابقه قدرتمند صنعت شیرآلات در کشور گفت: زمانی که چینی‌ها می‌خواستند محصولات خود را وارد بازار ایران کنند، ما رقیب بسیار خوبی برای آن‌ها بودیم و به همین دلیل به سختی می‌توانستند بازار خوبی در ایران برای خود پیدا کنند.

فرزاد با بیان اینکه قیمت‌های تمام شده تولید در کشور ما هر سال افزایش یافت، اظهارکرد: در ابتدا حتی زمانی که دلار ۱۰۰۰ تومان بود و شرایط برای واردات بیش از حالا فراهم بود، تولیدکنندگان داخل به راحتی می‌توانستند با آن‌ها رقابت کنند.

وی با اشاره به اینکه صنعت شیرآلات در حال حاضر در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌تواند هشت ماه در سال را با وجود تعطیلی‌ها و … به تولید بپردازد، تصریح کرد: اگر رقابت عادلانه باشد، ما در این صنعت می‌توانیم قطب صادرات منطقه باشیم که این امر نیازمند ثبات قیمت‌ها و مدیریت کلان مناسب است.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات افزود: در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی، تولیدکنندگان این صنعت قیمت‌های خود را تا شش سال هم افزایش نمی‌دادند، چراکه قیمت‌های تولید هم ثابت بود، اما اکنون مشاهده می‌شود که بسیاری از افرادی که در سال‌های اخیر به پول و پله رسیدند از بابت همین نرخ تورم بالا بود.

فرزاد مشکل صنعت را عدم حمایت از این بخش دانست و گفت: صنایع ما نیاز دارند که از آن ها حمایت شود تا پایداری خود را حفظ کنند و ادامه دهند، چراکه در بخش صنعت، ما پتانسیل خوبی در کشور داریم.

به گفته وی، در حال حاضر در کشور هیچ کمبودی از نظر شیرآلات و وسایل صرفه‌جویی وجود ندارد و تولید همه وسایل در کشور انجام می‌شود.

منبع: ایسنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: