سود و زیان سیل بی‌سابقه خوزستان/ خسارت در حال ارزیابی

در حالی که بارش باران و سیل بی‌سابقه چند روز اخیر در استان خوزستان به زیربخش‌های مختلف کشاورزی آسیب زده است، قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور می‌گوید این حجم بارندگی و سیلاب در بلندمدت می‌تواند برای این استان منشأ برکت باشد و البته ممکن است خسارت‌هایی داشته باشد که تیم کارشناسی در حال ارزیابی آن است.

خوزستانبه گزارش عیارآنلاین، ناصر مقدسی اظهار کرد: هیات کارشناسی برای بررسی و ارزیابی خسارات وارد شده به منابع طبیعی استان خوزستان در منطقه مستقر شده‌اند و تا پایان هفته میزان خسارت مشخص خواهد شد، اما این میزان بارندگی که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده و به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر در روز رسید، سود و زیان بسیاری برای بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان دارد.

وی افزود: یکی از مسائل قابل پیش‌بینی در پی این سیلاب افزایش پوشش کف جنگل‌های این منطقه است که تقریبا از اواسط اردیبهشت‌ هر سال رو به گرمی می‌رود و توده انبوه پوشش کف، استعداد حریق پیدا می‌کند.

قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: جلسات حریق به صورت مستمر از ابتدای امسال برگزار شده و تجهیزات انفرادی برای آن توزیع شده است. همچنین هماهنگی‌های لازم برای استقرار بالگردهای مورد نیاز در مناطق مستعد انجام شده تا بتوانیم اطفاء حریق را به موقع و در صورت وقوع انجام دهیم.

مقدسی اعلام کرد: یکی‌دیگر از پیامدهای بارندگی و سیل اخیر در استان خوزستان، خاک‌شویی و فرسایش است که می‌تواند حجم زیادی رسوب در پشت سدها تجمع کرده باشد و فرسایش‌پذیری حوزه‌ها و آسیب‌دیدگی آنها را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: مناطقی مانند ایلام، خوزستان و لرستان که طی سال‌های متمادی بارندگی‌شان کمتر از میانگین بلندمدت بوده است، چنین بارش‌هایی می‌تواند برکت را برای این استان‌ها به همراه داشته باشد و سفره‌های آب زیرزمینی، آب‌خوان‌ها و دشت‌های بحرانی را در این مناطق تغذیه کند و بهبود بخشد.

منبع: ایسنا

۲

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: