۲۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۰
معاون وزير صنعت:

۳۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور بدون تقاضا است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی کشور گفت: ۳۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور بدون تقاضای سرمایه گذاری و فعالیت است.

به گزارش عیارآنلاین ،علی یزدانی روز پنجشنبه در شورای گفت وگوی بخش دولت و خصوصی در شهرکرد اظهار داشت: از این تعداد ۵۸ شهرک و ناحیه صنعتی بدون قرارداد، ۱۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی دارای قرداد و بدون بهره بردار و سرمایه گذار و ۲۱۲ شهرک و ناحیه صنعتی، دارای قرارداد و تعداد بهره برداران آنها کمتر از ۱۰ واحد است.
به گفته وی، هم اینک ۹۸ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور منابع محور است که ۱۳ درصد شهرک های صنعتی کل کشور را تشکیل می دهد و ۱۶۷ شهرک و ناحیه صنعتی نیز تقاضا محور است که ۲۲ درصد شهرک های کل کشور را شامل می شود.
وی تصریح کرد: به طور متوسط ۹۴ درصد واحدهای فعال شهرک ها و نواحی صنعتی کشور زیر ۵۰ درصد و ۹۴ درصد واحد ها نیز بین ۵۰ تا ۷۰ درصد مشغول به کار است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طی سال گذشته ۸۵۰ واحد تولیدی و صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور با ۱۲ هزار و ۳۷۲ فرصت شغلی به چرخه تولید بازگشت.
یزدانی ادامه داد: ۷۶۸ واحد با ۱۶ هزار و ۳۵۰ فرصت شغلی نیز طی سال ۹۳ و ۶۸۰ واحد با اشتغال ۱۲ هزار و ۱۳۹ نفر نیز طی سال ۹۲ به چرخه تولید بازگشت.
به گفته وی، هم اینک بدهی به تامین اجتماعی، ضعف در زیرساختها، نقدینگی، کمبود سرمایه در گردش و معوقات بانکی مهم ترین مشکلات فعالان تولید در ناحیه های صنعتی در کشور است.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست گفت: بخش زیادی از واحدهای تولیدی و صنعتی استان نیمه تعطیل، تعطیل و با مشکلات نقدینگی روبه رو ست.
قاسم سلیمانی دشتکی تصریح کرد: تامین آب، کمبود و نبود سرمایه در گردش، بدهی بانکی و مشکلات با دستگاه های خدمات رسان مهم ترین مشکلات شهرک ها و نواحی صنعتی در چهارمحال و بختیاری است.
به گفته وی، هم اینک ۳۳۵ واحد تولیدی و صنعتی در این استان غیرفعال است که باید با تعامل و تلاش مضاعف مشکلات واحدهای راکد را برطرف کرد.
استاندار تاکید کرد: با تامین حدود پنچ میلیارد ریال اعتبار، مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی، تامین زیرساخت های این واحد ها برطرف می شود و برای ۹ هزار نفر فرصت شغلی مهیا می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این نشست گفت: هم اینک ۳۲ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان تعطیل است که از نرم کشور بسیار کمتر است.
سید نعیم امامی تصریح کرد: تحریم های اقتصادی، سوء مدیریت از جمله عوامل مهمی بود که طی سال های گذشته منجر به کمبود و نبود نقدینگی و سرمایه در گردش و بدهی فعالان بخش صنعتی به بانکها شد.
مجید جلیل سرقلعه، نماینده مردم شهرستان لردگان نیز در این نشست بر توسعه و حمایت صنایع کوچک در استان از سوی مجمع نمایندگان استان تاکید کرد.
به گزارش ایرنا،هم اینک ۲۹ ناحیه و شهرک صنعتی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که در ۲۱ ناحیه و شهرک زمین در حال واگذاری است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی کشور برای بازدید از شهرکها و نواحی صنعتی چهارمحال و بختیاری و ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرک های صنعتی روز پنجشنبه به شهرکرد سفر کرد.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: