معاون وزیر نفت در جمع خبرنگاران:

دولت به دنبال بنزین تک نرخی است/ پنج نرخی کردن بنزین مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند

معاون وزیر نفت گفت: پیشنهاد دولت تک نرخی کردن بنزین است و درباره جزئیات طرح پلکانی کردن نرخ باید از مجلس سؤال کرد.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کاظمی در حاشیه همایش «صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی» در جمع خبرنگاران درباره طرح مجلس برای افزایش و پلکانی کردن نرخ بنزین افزود: پیشنهاد دولت تک نرخی کردن بنزین است و درباره جزئیات طرح پلکانی کردن نرخ باید از مجلس سوال کرد.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس این طرح را ارائه کرده اند؛ بنابراین باید راهکارهای آن را نیز مشخص کنند.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآوردهای نفتی درباره ماندگاری کارت سوخت گفت: کارت سوخت بنزین در گذشته برای مدیریت مصرف، جلوگیری از قاچاق و تضمین امنیتی عرضه بنزین ارائه شد که طرح موفقی بود.

وی اضافه کرد: اما به تدریج میزان تولید بنزین داخل کشور افزایش یافته و قیمت ها نیز بالا رفت و میزان قاچاق کاهش یافت؛ بنابراین دیگر نیاز به عرضه بنزین از طریق کارت سوخت وجود ندارد.

کاظمی، به مشکلات پنج نرخی شدن بنزین اشاره کرد و ادامه داد: اگر بنزین پنج نرخی شود مشخص نیست که چگونه باید در پمپ های بنزین پول آن را پرداخت و تسویه کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی اضافه کرد: در زمان دو نرخی بودن بنزین با مشکلات گسترده ای در جایگاه ها مواجه بودیم و پنج نرخی کردن بنزین مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره افزایش واردات بنزین در سال ۹۵ گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال روزانه هشت میلیون لیتر بنزین وارد کشور خواهد شد.

کاظمی افزود: اما مساله این است که واردات بنزین از طریق کشتی انجام می شود بنابراین امکان دارد در یک مقطع زمانی میزان واردات بیشتر از میانگین در نظر گرفته شده شود اما در هفته های بعد میزان واردات کاهش یافته و یا انجام نشود.

وی ادامه داد: در سال گذشته به طور میانگین میزان واردات بنزین ۹٫۵ میلیون لیتر بوده اما امسال به هشت میلیون لیتر کاهش خواهد یافت که بخشی از آن صرف ذخیره سازی می شود.

وی اضافه کرد: با راه اندازی فازهای جدید پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و بندرعباس نیاز کشور به واردات بنزین کاهش می یابد.

 منبع: فارس

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: