میزان باروری باید به ٢/١ درصد برسد

مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس کشور میزان باروری را ١/٩ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان می بایست به ٢/١ درصد افزایش یابد.

به گزارش عیارآنلاین ،محمد اسماعیل مطلق مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس کشور امروز در همایش ارائه مدل رویکرد مراقبت همه جانبه تکامل نوزادان گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص سلامت و جمعیت و تاکید ایشان بر افزایش میزان باروری به ٢/١ درصد، سمیناری بر این مبنا تشکیل دادیم. میزان باروری طبق آمار غیر رسمی که پس از سرشماری سال جاری به طور رسمی اعلام می شود، ١/٩ درصد گزارش شده است.

وی آماری از میزان تولد در سال گذشته اعلام کرد: در سال ٩۴ ،تعداد یک میلیون و ۵٨٠ هزار تولد گزارش شده که از این میزان بالای ٩۶ درصد در بیمارستان ها انجام شده است. ۵١ درصد در مراکز تسهیلات زایمان در روستاهای بالای هزار نفر، تولد صورت گرفته است و تعداد معدودی هم نوزاد در خانه به دنیا آمده اند.

مطلق با اشاره به اینکه از کل این تعداد نوزاد، فقط یک درصد کم وزن بودند، افزود: هدف ما کاهش آمار مرگ و میر در نوزادان است و تا حدی هم این هدف به نتیجه رسیده است به طوری که پیش از انقلاب ١۴۵ نوزاد در هزار تولد زنده، از بین می رفتند. این میزان اکنون به ٩/۵ نوزاد در هزار تولد زنده رسیده و طبق برنامه ی ششم توسعه، کاهش این میزان به کمتر از هفت نفر در دستور کار است. می خواهیم در ١۵ سال آینده این میزان به صفر برسد و شاهد مرگ قابل اجتناب در نوزادان نباشیم.

وی تصریح کرد: بر این اساس روی ابعاد جسمی، روانی و معنوی پژوهش و بررسی هایی انجام شده که یکی از این مباحث تکامل رفتاری نوزادان است. در این سمینار سه روزه با حضور ۵٩ دانشگاه و دانشکده سعی می شود تا میزان مرگ و میر را نسبت به آمار تعریف شده ی یونیسف مطلوب تر کنیم.

مطلق اذعان داشت: نسبت به سال گذشته با ۴٠ هزار مورد افزایش میزان زاد و ولد روبه رو بودیم. این افزایش نشان از همکاری خوب مردم و فرهنگسازی موثر و اجرایی شدن سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری دارد.

وی خاطرنشان کرد: به کمک انجمن نوزادان کشور و اساتید مربوطه سعی داریم با ثبت مرگ و میر مادر و نوزاد و بررسی عوامل، برنامه ریزی هایی را برای مقابله با آن صورت دهیم. با توجه به پژوهش هایی که توسط اداره سلامت نوزادان از سال ١٣٨۵  انجام شده ، بسته های خدماتی برای اساتید و پرستاران و تدوین تجهیزاتی برای دست اندر کاران وزارت بهداشت، میتوانیم در آینده نزدیک خدمتی یکنواخت را در تمام استانها در اختیار مادر و نوزاد قرار دهیم.

منبع: فرهنگ نیوز

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: